BTI tablete uništavaju larve komaraca
Ovogodišnja akcija zaštite zdravlja građana od komaraca u Novom Sadu traje neprekidno od prvih dana proleća, a ekipe „Ciklonizacije” su svakodnevno na terenu. U zavisnosti od monitoringa,
izvode se larvicidni tretmani i oni protiv odraslih komaraca.
– Generalno možemo reći da smo i ove godine dobili bitku protiv komaraca jer, uprkos idealnim uslovima za njihov razvoj u celom regionu, Novosađani do sada nisu imali većih problema s komarcima – kaže menayer „Ciklonizacije” za odnose s javnošću Dario Aćimović. – Postoje još uvek pojedina izvorišta na Dunavu, ali i njih rešavamo. Ovih dana izveli smo tretmane od Kamenjara, preko Veternika do Futoga. Osim s rečnim komarcima, paralelno se vodi i bitka s takozvanim kućnim, na kanalima, barama i drugim manjim vodenim površinama. I te površine stalno nadgledamo te se tretmani izvode čim se za njima ukaže potreba.
Kako ističe Aćimović, problema ima na pojedinim mikrolokacijama, odnosno u dvorištima u kojima sami građani „gaje” komarce. Ti komarci onda prave problem u tom dvorištu i nekoliko okolnih.– Podsetiću na to da su septičke jame, burad i kofe s vodom, kišnjičare i slične manje vodene površine idealne za razvoj kućnih komaraca i da je potrebno da se one redovno prazne, a kada to nije moguće, da se koriste BTI tablete, koje građani mogu preuzeti u svojim mesnim zajednicama – objašnjava Aćimović, i upozorava na to da su upravo ti kućni komarci prenosici virusa Zapadnog Nila, te da je osnovni vid borbe prevencija, odnosno držanje njihove brojnosti ispod kritične.
Na početku sezone „Ciklonizacija” je pakovanja BTI tableta podelila na celoj teritoriji grada, s preporukom da ih građani koji imaju potencijalna izvorišta takozvanih kućnih komaraca koriste. Reč je o visokoselektivnom biocidnom proizvodu koji deluje samo na larve komaraca. Kompletno uputstvo za korišćenje tih tableta nalazi se na pakovanju, a građanima su podeljene u sklopu akcije „Zaštiti bližnje – isključi zujanje“ koju „Ciklonizacija” sprovodi u saradnji s Gradskom upravom.
– Da bi borba protiv kućnih komaraca bila efikasna, uz sve naše akcije, potrebna je i odgovornost građana. Neizvodljivo je da ekipe „Ciklonizacije” uđu u svaki podrum i svako dvorište i provere da li je negde ostala kofa s vodom ili da li postoji septička jama koja može biti izvorište komaraca – objašnjava Aćimović.
Da bismo sebe i svoje bližnje zaštitili od komaraca, stručnjaci „Ciklonizacije” preporučuju da se jedanput nedeljno potpuno isprazne kofe u kojima se čuva voda, uklone stare gume, konzerve, tegle i svi ostali predmeti u kojima se zadržava voda pogodna za razvoj larvi, da se stavi mreža na ventilacione otvore i poboljša zaptivanje šahtova septičkih jama i kišnjičara. Preporuke je i da se kanali čiste od korova i otpada da bi bili protočni, a voda u njima čista, kao i da se jedanput godišnje proveri da li su vertikale i drugi delovi oluka zapušeni opalim lišćem ili drugim materijalom. Aćimović objašnjava da ovaj vreli period podseća na vremenske ulove koji su vladali 2013. godine, kada je u Srbiji zabeležena najveća epidemija izazvana virusom Zapadnog Nila u Evropi.
– Izuzetno toplo vreme pogoduje bržem razmnožavanju virusa u komarcima i dostizanju virulentnosti pa je i verovatnoća da bude prenet na čoveka veća. Zato još jednom apelujem na građane da korišćenjem BTI tableta povećaju stepen zaštite sebe, svoje porodice i komšija – apelujE Dario Aćimović.
A. Brzak