Četvrt veka okupljanja u slavu Kornelija Stankovića
ove godine biće održana od 30. jula do 6. avgusta u Sremskim Karlovcima. U radu ovogodišnje jubilarne 25. škole crkvenog pojanja učestvovaće standardan broj polaznika iz Srbije i zemalja u okruženju, njih četrdesetak, a kao dirigenti ispred njih staće Tamara Adamov Petijević, Predrag Đoković, Mila Radonić, Milica Andrejević i Aleksandra Radenović. Od pre tri godine u program je uvršćen i rad s decom, tako da se i ove godine očekuje da u dečjem horu peva tridesetak malih Karlovčana.
– Početna ideja bila je da se mladim ljudima približi, u to vreme – a bilo je to 1993. godine – kod nas malo poznata pravoslavna duhovna muzika, da im se otkriju bogatstvo i lepota pravoslavne muzičke tradicije, ali i naše sveukupno duhovno i kulturno nasleđe – kaže autorka programa škole prof. dr Danica Petrović. – Zato su polaznici, osim praktičnog rada na izvođenju odabranog horskog programa, slušali raznovrsna predavanja pažljivo biranih kazivača. Desetine naših poznatih istraživača muzikologa, etnomuzikologa, teologa, istoričara, istoričara umetnosti – akademika, episkopa, univerzitetskih profesora – održali su više od stotinu predavanja za naše polaznike, ali i za širu publiku koja se godinama okuplja oko naših programa u Sremskim Karlovcima.
Po rečima profesorke Petrović, od početnih samo horskih radionica, vremenom je rad proširen i na pojačke radionice i dečji hor. Polaznici tih radionica – a bilo ih je do sada više od hiljadu – mogu se danas sresti kao dirigenti ili pevači u mnogobrojnim crkvenim i amaterskim horovima širom regiona, a i u dijaspori. Na društvenim mrežama oni su povezani, razmenjuju notne materijale, iskustva, svedočeći ljubav prema duhovnoj muzici.
U protekle 24 godine Letnja škola dala je značajan doprinos poznavanju, negovanju i očuvanju naše dragocene i još uvek nedovoljno poznate muzičke i kulturne baštine. Poseban akcenat stavljen je na tradicionalno crkveno pojanje, koje još uvek nije prepoznato kao dragocen vid nematerijalne kulturne baštine.
– Ovogodišnji kamp bi trebalo u okviru redovnog radnog programa da pokaže rezultate dosadašnjeg rada, a kroz razgovore učesnika – dirigenata, predavača, pevača, pojaca – i da ukaže na mogućnosti budućeg rada. U okviru rada škole za polaznike i građane predviđen je i jedan koncert stare muzike, kod nas malo poznate i malo izvođene, dok će polaznici održati završni koncert s novopripremljenim programom – kaže profesorka Danica Petrović.
Obeležavanje četvrt veka škole, po planu organizatora, trebalo bi da počne već u proleće i nastavi se i po završetku kampa koncertima horova koje vode nekadašnji saradnici.
Z. Milosavljević
Takmičenje horova 4. marta
Svojevrsan uvod u 25. letnju školu u znak sećenja na prvog srpskog školovanog kompozitora Kornelija Stankovića, koji je u Karlovcima zabeležio crkveno pojanje, predstvljaće festival horova „Kornelije” u organizaciji tamošnje Saborne crkve. Drugi po redu od obnavljanja, festival „Kornelije” će biti održan 4. marta i na njemu bi trebalo da nastupi 12 horova, duplo više nego lane.