IZVRŠNA KOORDINATORKA UNESKO KREATIVNOG GRADA KARLSRUE DANIJELA BURKHART Sinergija umetnosti, nauke i tehnologije
Karlsrue, prvi nemački grad kojije 2019. godine dobio titulu UNESKO Kreativnog grada u oblasti medijskih umetnosti, postao je primer kako sinergija umetnosti, nauke i tehnologije može oblikovati identitet savremenog grada.
Izvršna koordinatorka UNESKO kreativnog grada Karlsrue Danijela Burkhart prenosi njihovo iskustvo, savete i poruke koji mogu biti dragocena inspiracija Novom Sadu i drugim gradovima koji teže da kroz kreativnost grade održivu i inkluzivnu budućnost.
Koji je bio glavni razlog zbog kog je vaš grad dobio titulu UNESKO Kreativnog grada?
- Karlsrue je 2019. godine postao prvi nemački UNESKO Kreativni grad medijskih umetnosti zahvaljujući jedinstvenoj kombinaciji živahnog kreativnog ekosistema, snažne institucionalne infrastrukture i duboko ukorenjene posvećenosti digitalnim inovacijama, uz procvat IT sektora i široku univerzitetsku i istraživačku scenu - objašnjava Danijela Burkhart. - Grad se ističe po integraciji umetnosti, tehnologije i nauke, uz podršku institucija poput Centara za umetnost i medije – ZKK i Tehnološkog instituta u Karlsrueu. Pored toga, višegodišnja promocija otvorenog znanja, digitalne kulture i uključivanja građana u kreativne procese odigrala je ključnu ulogu u ovom priznanju.
Na koje je načine ova titula uticala na kulturni i ekonomski razvoj vaše zajednice?
- UNESKO titula je poslužila kao katalizator za interdisciplinarnu saradnju, povećanu međunarodnu vidljivost i proširene mogućnosti finansiranja. Ojačala je lokalnu kreativnu ekonomiju ističući važnost digitalnih medija i kreativnih industrija u urbanom razvoju. Priznanje je podstaklo partnerstva između sektora kulture, tehnologije i obrazovanja, što je dovelo do inovativnih projekata koji obogaćuju identitet grada i privlače kreativne profesionalce i preduzeća. Važno je i to što je osnažilo lokalne zajednice da aktivnije učestvuju u oblikovanju kulturnog pejzaža.
Koji konkretni projekti su proizašli iz članstva u UNESKO mreži kreativnih gradova?
- Nekoliko ključnih inicijativa je pokrenuto ili prošireno zahvaljujući članstvu Karlsruea u mreži, pre svega tu je Festival svetlosti koji se održava svake godine i privlači stotine hiljada posetilaca uz besplatan ulaz. Godišnja izložba medijske umetnosti na neočekivanim lokacijama širom grada, koja podstiče široko uključivanje javnosti postala je važna platforma za međunarodnu razmenu. Tu su i međunarodne bilateralne saradnje, uključujući umetničke rezidencije i koprodukcije sa drugim UNESKO kreativnim gradovima.
Kako uključujete lokalnu zajednicu u kreativne i kulturne procese?
- Karlsrue aktivno uključuje svoje građane kroz participativne formate, radionice zajedničkog stvaranja i javne pozive za umetničke doprinose. Mnogi projekti javne umetnosti osmišljeni su da budu interaktivni ili specifični za određenu lokaciju, što podstiče direktno angažovanje. Grad podržava inicijative koje povezuju mlade sa digitalnim alatima i kreativnim praksama, često kroz škole, makerspace-ove ili zajedničke centre. Kulturni događaji se često održavaju na javnim mestima kako bi bili dostupni svima.
Koji bi bio vaš savet Novom Sadu, kao članu UNESKO mreže kreativnih gradova?
Ostanite verni jedinstvenom identitetu vašeg grada i autentično koristite svoje snage. Podstičite blisku saradnju umetnika, tehnologa, donosioca odluka i građana. Prigrlite eksperimentisanje i budite otvoreni za interdisciplinarne pristupe. Najvažnije je da koristite mrežu ne samo kao oznaku, već kao živu platformu za saradnju, razmenu i inovacije. Ulaganje u ljude – posebno mlade kreativce – najodrživiji je način razvoja kreativnog grada.