ИЗВРШНА КООРДИНАТОРКА УНЕСКО КРЕАТИВНОГ ГРАДА КАРЛСРУЕ ДАНИЈЕЛА БУРКХАРТ Синергија уметности, науке и технологије
Карлсруе, први немачки град којије 2019. године добио титулу УНЕСKО Креативног града у области медијских уметности, постао је пример како синергија уметности, науке и технологије може обликовати идентитет савременог града.
Извршна координаторка УНЕСКО креативног града Карлсруе Данијела Буркхарт преноси њихово искуство, савете и поруке који могу бити драгоцена инспирација Новом Саду и другим градовима који теже да кроз креативност граде одрживу и инклузивну будућност.
Који је био главни разлог због ког је ваш град добио титулу УНЕСКО Креативног града?
- Карлсруе је 2019. године постао први немачки УНЕСКО Креативни град медијских уметности захваљујући јединственој комбинацији живахног креативног екосистема, снажне институционалне инфраструктуре и дубоко укорењене посвећености дигиталним иновацијама, уз процват ИТ сектора и широку универзитетску и истраживачку сцену - објашњава Данијела Буркхарт. - Град се истиче по интеграцији уметности, технологије и науке, уз подршку институција попут Центара за уметност и медије – ЗКК и Технолошког института у Карлсруеу. Поред тога, вишегодишња промоција отвореног знања, дигиталне културе и укључивања грађана у креативне процесе одиграла је кључну улогу у овом признању.
На које је начине ова титула утицала на културни и економски развој ваше заједнице?
- УНЕСКО титула је послужила као катализатор за интердисциплинарну сарадњу, повећану међународну видљивост и проширене могућности финансирања. Ојачала је локалну креативну економију истичући важност дигиталних медија и креативних индустрија у урбаном развоју. Признање је подстакло партнерства између сектора културе, технологије и образовања, што је довело до иновативних пројеката који обогаћују идентитет града и привлаче креативне професионалце и предузећа. Важно је и то што је оснажило локалне заједнице да активније учествују у обликовању културног пејзажа.
Који конкретни пројекти су произашли из чланства у УНЕСКО мрежи креативних градова?
- Неколико кључних иницијатива је покренуто или проширено захваљујући чланству Карлсруеа у мрежи, пре свега ту је Фестивал светлости који се одржава сваке године и привлачи стотине хиљада посетилаца уз бесплатан улаз. Годишња изложба медијске уметности на неочекиваним локацијама широм града, која подстиче широко укључивање јавности постала је важна платформа за међународну размену. Ту су и међународне билатералне сарадње, укључујући уметничке резиденције и копродукције са другим УНЕСКО креативним градовима.
Како укључујете локалну заједницу у креативне и културне процесе?
- Карлсруе активно укључује своје грађане кроз партиципативне формате, радионице заједничког стварања и јавне позиве за уметничке доприносе. Многи пројекти јавне уметности осмишљени су да буду интерактивни или специфични за одређену локацију, што подстиче директно ангажовање. Град подржава иницијативе које повезују младе са дигиталним алатима и креативним праксама, често кроз школе, макерспаце-ове или заједничке центре. Културни догађаји се често одржавају на јавним местима како би били доступни свима.
Који би био ваш савет Новом Саду, као члану УНЕСКО мреже креативних градова?
Останите верни јединственом идентитету вашег града и аутентично користите своје снаге. Подстичите блиску сарадњу уметника, технолога, доносиоца одлука и грађана. Пригрлите експериментисање и будите отворени за интердисциплинарне приступе. Најважније је да користите мрежу не само као ознаку, већ као живу платформу за сарадњу, размену и иновације. Улагање у људе – посебно младе креативце – најодрживији је начин развоја креативног града.