Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

MULTIMEDIJALNA IZLOŽBA KOJA JE POSTALA SIMBOL KANDIDATURE ZA UNESKO TITULU KREATIVNOG GRADA Akcenti Novog Sada – most kroz vreme i identitet grada

29.09.2025. 10:35 10:37
Piše:
Izvor:
A. Brzak
а
Foto: V. Veličković

Izložba „Akcenti – Novi Sad”, otvorena na Dan grada, 1. februara 2022. godine, u Zbirci strane umetnosti Muzeja Grada Novog Sada, zauzima posebno mesto u kulturnoj istoriji grada.

Kao deo programskog luka „Seobe” u okviru projekta Evropska prestonica kulture, ova postavka nije bila samo retrospektiva prošlosti već i snažan korak napred – jedan od ključnih kulturnih projekata koji su doprineli da Novi Sad ponese laskavu titulu UNESCO kreativnog grada u oblasti medijskih umetnosti.

Grad ispričan kroz 22 celine

Koncept izložbe zasniva se na ideji multimedijalne platforme sastavljene od 22 celine – 22 akcenta, koje zajedno čine bogatu tapiseriju identiteta Novog Sada. Izložba povezuje vreme od antičkih korena i rimske vladavine, preko burnih društvenih i kulturnih procesa 18. i 19. veka, sve do 20. veka, ukazujući na ključne vrednosti koje su oblikovale Novi Sad: evropeizam, multikulturalnost, slobodarsku tradiciju, obrazovanje, emancipaciju i otvorenost ka inovacijama.

Korišćenjem multimedijalnih sadržaja, digitalnih tehnologija i originalne istorijske građe, „Akcenti” posetiocima je nudila iskustvo koje je istovremeno i istorijsko putovanje i savremeni umetnički doživljaj. Simbolički most koji je bio postavljen u ulici Žarka Vasiljevića, koji vodi do same izložbe, dodatno je naglasio ideju povezivanja epoha, kultura i identiteta grada.

акценти
Foto: V. Veličković

Izložba kao deo UNESKO vizije

Ono što izložbu „Akcenti – Novi Sad” čini posebno važnom jeste njen doprinos u procesu kandidature grada za mrežu UNESKO kreativnih gradova. Upravo kroz ovakve projekte Novi Sad je pokazao da poseduje kapacitet da spoji istorijsko nasleđe sa savremenim umetničkim izrazom, da koristi multimedijalne tehnologije u interpretaciji kulture i da kulturno nasleđe učini dostupnim široj javnosti na inovativan način.

Direktorka Muzeja Grada Novog Sada Vesna Iković istakla je da izbor akcenata nije bio slučajan.

- Želeli smo da prikažemo Novi Sad kao grad evropskih vrednosti i otvorenosti, ali i kao grad koji ume da svoje nasleđe prevede u jezik savremenih umetnosti. Time smo dokazali da Novi Sad zaslužuje mesto na UNESCO mapi kreativnih gradova- rekla je Vesna Iković.

Kroz ovu postavku Novi Sad je potvrdio da je grad koji zna kako da mostovima između prošlosti i budućnosti oblikuje kulturni identitet i gradi međunarodnu prepoznatljivost. Upravo zbog toga izložba „Akcenti” ostala je upisana kao jedan od stubova UNESKO kandidature i dokaz da Novi Sad   s pravom nosi titulu kreativnog grada u oblasti medijskih umetnosti.

epk
Izvor:
A. Brzak
Piše:
Pošaljite komentar