NAJBOLJI OSNOVCI NA KRFU Deca videla važna mesta srpske istorije
Najbolji učenici iz svih novosadskih osnovnih škola, njih 50, boravi na Krfu u okviru edukativnog studijskog putovanja za šta je Grad Novi Sad ove godine obezbedio tri miliona dinara.
Najbolji đaci su na Krfu prvog dana primljeni u svečanoj sali San Đakomo, a dočekao ih je Spiros Halikiopoulos zamenik gradonačelnika Grada Krfa. Posle srdačne dobrodošlice učenici su otpevali pesme koje obeležavaju vreme boravka srpske vojske na ostrvu i jednu grčku kompoziciju.
Posetili su i Muzičku školu „Krf“ gde je u njihovu čast priređen koncert posle kojeg su se družili sa grčkim đacima. Drugi dan na rasporedu je bila poseta muzeju „Srpska kuća“ gde je priređeno predavanje kustosa Ljubomira Saramandića. Novosadski osnovci su bili na ostrvu Vido, obišli su Mauzolej kosturnicu i odali počast junacima polaganjem venaca na pučini, na mestu koje je poznato kao „Plava grobnica“ uz horsko pevanje državne himne i pesme „Tamo daleko“.
Danas nastavljaju svoje putovanje i sa ostrva Krf odlaze na Meteore, a studijsku ekskurziju završavaju posetom Srpskom vojničkom groblju na Zejtinliku u gradu Solunu.
Edukativno studijsko putovanje realizuje se u okviru gradskog Programa za viši kvalitet obrazovanja koji je za četiri godine obuhvatio 188 učenika novosadskih osnovnih škola, i u te svrhe je iz budžeta Grada izdvojeno oko 10 miliona dinara.