Počinje Godina plamenog petla
petnaestog dana od početka Kineske nove godine.
Izložbu „Na krilima kineske kulture” otvorila je dekanka Filozofskog fakulteta i direktorka Konfucijevog instituta prof. dr Ivana Živančević Sekeruš, koja je tom prilikom istakla značaj Kine i njene kulture u svetu, objasnivši da je zadatak instituta da informiše Novosađane i širu javnost o toj zemlji, šta danas predstavlja i šta je bila pre.
Fotografije su poklon Odeljenja za obrazovanje i kulturu Narodne Republike Kine u Beogradu i predstavljaju spoj modernog i tradicionalnog, kao i različite segmente kulture, obrazovanja, pisma, muzike, plesa, kineske opere i pozorišta, arhitekture, muzeja i visoke mode.
Festival lampiona tradicionalno se obeležava ukrašavanjem ulica, trgova i domova crvenim lampionima, rešavanjem zagonetki ispisanih na fenjerima i uživanjem u jelima koja se za taj praznik pripremaju.
– Iako se Kineska nova godina slavi 15 dana, to ne znači da Kinezi za to vreme uopšte ne rade – napomenula je sinolog Nataša Pešić. – Ne radi se nedelju dana, 15. dan je završetak proslave, a s obzirom na to da se u tom periodu radi, praznuje se uveče. Tada se priziva blagostanje, sreća i spremno se dočekuje ulazak u novu godinu, u ovom slučaju – Godinu plamenog petla.
Proslava Kineske nove godine u svetu dobija sve veći značaj, a kako smo saznali, kod nas je proslavljaju Konfucijev institut i lektori iz Kine, dok se državljani te zemlje uglavnom vraćaju kući.
Kinezi koji su prisustvovali izložbi kažu da ih podseća na domovinu i da im je izuzetno drago što u Srbiji postoji interesovanje za njihovu kulturu i jezik. Po njihovim rečima, izložba je kombinacija kineske i zapadnjačke kulture, a Srbija na neki način predstavlja most između te dve kulture.
J. Vukašinović