Почиње Година пламеног петла
петнаестог дана од почетка Кинеске нове године.
Изложбу „На крилима кинеске културе” отворила је деканка Филозофског факултета и директорка Конфуцијевог института проф. др Ивана Живанчевић Секеруш, која је том приликом истакла значај Кине и њене културе у свету, објаснивши да је задатак института да информише Новосађане и ширу јавност о тој земљи, шта данас представља и шта је била пре.
Фотографије су поклон Одељења за образовање и културу Народне Републике Кине у Београду и представљају спој модерног и традиционалног, као и различите сегменте културе, образовања, писма, музике, плеса, кинеске опере и позоришта, архитектуре, музеја и високе моде.
Фестивал лампиона традиционално се обележава украшавањем улица, тргова и домова црвеним лампионима, решавањем загонетки исписаних на фењерима и уживањем у јелима која се за тај празник припремају.
– Иако се Кинеска нова година слави 15 дана, то не значи да Кинези за то време уопште не раде – напоменула је синолог Наташа Пешић. – Не ради се недељу дана, 15. дан је завршетак прославе, а с обзиром на то да се у том периоду ради, празнује се увече. Тада се призива благостање, срећа и спремно се дочекује улазак у нову годину, у овом случају – Годину пламеног петла.
Прослава Кинеске нове године у свету добија све већи значај, а како смо сазнали, код нас је прослављају Конфуцијев институт и лектори из Кине, док се држављани те земље углавном враћају кући.
Кинези који су присуствовали изложби кажу да их подсећа на домовину и да им је изузетно драго што у Србији постоји интересовање за њихову културу и језик. По њиховим речима, изложба је комбинација кинеске и западњачке културе, а Србија на неки начин представља мост између те две културе.
Ј. Вукашиновић