Porast nasilja na društvenim mrežama
– Stepen bezbednosti u novosadskim osnovnim i srednjim školama je na visokom nivou već drugu godinu zaredom – rekao je oficir zadužen za rad policije u lokalnoj zajednici i bezbednost škola
Dejan Drobnjak na rašnjem sastanku Policijske uprave Novi Sad s predstavnicima Grada, pravosuđa, prosvete i socijalnih službi.
Ipak, istaknuto je da je vršnjačko nasilje putem društvenih mreža trenutno jedan od najvećih problema mladih u Srbiji te će naredne preventivne mere Koordinacionog tela za borbu protiv nasilja u osnovnim i srednjim školama na teritoriji grada Novog Sada ići pre svega u tom smeru.
– U poslednjih nekoliko meseci sprovodimo prevenciju elektronskog nasilja kao jednog od najčešćih oblika nasilja koji se manifestuje u školama i u trendu porasta je u celoj zemlji pa se Ministarstvo prosvete i Ministarstvo unutrašnjih poslova fokusiraju na edukaciju učenika o mogućim posledicama onoga što se najčešće ispostavi da je bilo dečja šala – objasnila je članica Koordinacionog tela Biljana Kikić Grujić. – Ipak, te šale mogu biti toliko surove da je do sada troje dece u Srbiji izgubilo živote zbog zloupotrebe društvenih mreža. Sprečavanje toga je prvi i osnovni zadatak aktivnosti Koordinacionog tela, koje će se nastaviti u drugom polugodištu.
Kada je reč o prethodnom polugodištu, oficir Drobnjak ovrnuo se na rezultate akcije „Školarac”, u okviru koje je u blizini jedne osnovne škole pronađeno 49 grama heroina, o čemu je već bilo reči u našem listu.
– Izvršioci nisu bili učenici te škole, već su osumnjičena lica u tom trenutku bila u blizini škole – naglasio je Drobnjak. – U okviru akcije „Školarac” pronađeno je i više od 400 grama marihuane, oko 200 komada tableta opojnih droga, 12 lica za kojima su bile raspisane potrage, a ukupno je provereno više od 3.000 lica.
Osim toga, Drobnjak kaže da, osim jednog razbojništva koje je rasvetljeno, u okolini novosadskih škola nije bilo težih krivičnih dela.
– Rešeno je i 30 drugih dela, što je značajan porast u odnosu na prethodnu školsku godinu, kada je rasvetljeno samo devet – objašnjava Drobnjak. – Što se tiče ostalih krivičnih dela na području škola, tu se uglavnom radilo o krađama, teškim krađama, uništenju ili oštećenju tuđih stvari. Dvadeset šest krađa je bilo na području škola i interesantno je da su se sve desile u srednjim školama, za vreme odmora, u svlačionicama ili učionicama. Trudićemo se da u narednom periodu smanjimo i taj broj.
Dobra vest je da je evidentiranih prekršaja na područjima škola, po Drobnjakovim rečima, šest odsto manje nego u prethodnom periodu. Radi se o delima koja, kaže on, uglavnom nisu dovodila do težih posledica po učenike. Takođe, u toku prvog polugodišta održano je 446 predavanja kroz projekat „Bezbedno detinjstvo – razvoj bezbednosne kulture mladih” s temama vezanim za sprečavanje vršnjačkog nasilja, prevenciju upotrebe opojnih droga i bebedno učešće dece u saobraćaju. Kroz tu edukaciju obuhvaćeno je oko 9.000 učenika petog razreda.
D. Ristić
Foto: R. Hadžić
Novi Sad prvi reagovao
Članica Koordinacionog tela Biljana Kikić Grujić naglašava da je saradnja tog organa s novosadskom PU odlična, kako u sprovođenju akcija, tako i preventivnih mera. Ona je podsetila na to da je naš grad prvi u zemlji koji je formirao Koordinaciono telo, čiji je osnovni cilj da okruženje učenika podigne na najbezbedniji mogući nivo, kao i edukacija svih učenika i roditelja o prevenciji svih oblika nasilja.