Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Potrošačko ćoše, sezonsko voće i povrće: Za malu slatku lubenicu 100 dinara

21.07.2021. 10:57 11:05
Piše:
Foto: Dnevnik (R. Hadžić)

Velike vrućine i nevreme uticali su i na proizvodnju voća i povrća, što je i otežalo rad trgovaca na Ribljoj pijaci.

Uprkos izazovima, prodavci se ne žale i kažu da im prodaja sezonskog voća i povrća dobro ide. Kišno i varljivo vreme protekle sedmice naškodilo je nekim vrstama povrća i ugrozilo zaradu trgovaca, te u slučaju proizvođača organskog povrća “Vozar” grad koji je padao oštetio je blitvu, te je nema u ponudi.

Letnja sezona rezervisana je za slasne lubenice, za koje je potrebno izdvojiti od 60 do 90 dinara po kilogramu, dok su dinje nešto skuplje i staju 100 dinara. Na jednoj tezgi prodaje se i sitna sorta lubenice, koju je prodavačica nazvala „slatka mala lubenica“, a koja košta 100 dinara.

Novosađani osveženje traže i u sočnim breskvama i nektarinama, čija cena se kreće od 100 do 200 dinara, dok kruške polako pristižu na pijačne tezge i koštaju 200 dinara po kilogramu. Približava se i vreme za pripremu zimnice i slatkih yemova i pekmeza, te prodavci na tezgama šljive nude po ceni od 120 do 160 dinara, dok su kajsije nešto skuplje i koštaju od 200 do 220 dinara. U ponudi je i sorta šljive ruska yanarika koja se ceni 100 dinara po kilogramu.

Za one koji još uvek nisu napravili sok i slatko od višanja, mogu ih pronaći na Ribljoj pijaci po ceni od 100 dinara. Kilogram trešanja staje 200, a rušt od 200 do 300 dinara. Za kilogram borovnice potrebno je izdvojiti 1.000 dinara, dok za jednu korpicu prodavci traže od 100 do 200. Druga iz porodice bobičastog voća – malina, na tezgama se ceni 200 dinara po korpici. Kako prodavci kažu, vansezonsko voće i dalje je traženo, te kilogram banana staje 150 dinara. Citrusa uvek ima u ponudi, te je za sočne naranye potrebno izdvojiti od 200 do 220 dinara, dok grejpfrut staje 250, a limun košta do 230 dinara. Kilogram jabuke različitih sorti ceni se 100 dinara.


Organsko se sve više traži

Na tezgama organskih proizvođača na Ribljoj pijaci, list peršuna ceni se 30 dinara, dok je za luk i šargarepu potrebno izdvojiti 60 dinara. Kako je jedna od prodavačica rekla, bundeva se sve više traži, te je za nju potrebno platiti 120 dinara, a toliko košta i kelj, dok plavi patlidžan staje 200 dinara.


Za sve ljubitelje zdravog načina života, tu je i avokado koji košta 800 dinara po kilogramu, dok je 50 grama vrganja 300 dinara. Na pijaci je moguće pronaći različite vrste paradajza, čije se cene kreću od 50 do 80 dinara, te je za sortu volovsko srce cena 120 dinara.

Za tikvice je potrebno izdvojiti od 50 do 100 po kilogramu, dok se cena krastavca kreće do 100 dinara. Paprike je moguće pronaći po ceni od 130 dinara, dok se ljute papričice prodaju za 10 ili 15 dinara po komadu. Ekstra ljute papričice prodaju se i po tri ili četiri komada za 100 dinara.

Za sugrađane koji leto ne mogu zamisliti bez kuvanog kukuruza, prodavci na pijaci nude 3 kukuruza za 100 dinara. Karfiol staje 250 dinara, dok je celer 200. Glavni sastojak svakog ukusnog jela – luk, prodavci nude za 70 dinara, dok mladi luk košta 50 dinara. Mlada šargarepa košta 100 dinara po kilogramu, a kilogram krompira se može naći po ceni do 80 dinara, dok onaj sitniji, sa oštećenjima, staje 40. 

S. Sladoje, D. Andulajević

Anketa: Šta kupujete na Ribljoj pijaci i da li ste zadovoljni ponudom?

Lazar Ložarev, penzioner:

– Planiram da kupim voće. Inače, dva puta nedeljno posećujem Riblju pijacu. Ne živim blizu pijace, pa mogu reći da se nekada opredelim i za market kako bih kupio voće i povrće. Smatram da je pođednako dobra ponuda i u marketu.

Desa Miladinović, penzionerka:

– Za sada sam uzela kajsije, burek i piletinu. Planiram da kupim i povrće. Na Ribljoj pijaci sam svaki drugi, treći dan i zadovoljna sam cenama ovde. Voće i povrće uglavnom kupujem na pijaci radije nego u marketu.

Gorica Dublo, domaćica:

– Kupila sam meso, a sada tražim kupus. Pošto živim u blizini, na Ribljoj pijaci kupujem gotovo svaki dan i mogu reći da je kvalitetno voće i povrće. Cene su pristupačne i u ponudi ima svega i uvek ću radije kupiti na pijaci nego u marketu. Sada ću da potražim i malo voća.

Martina Ekres, nastavnica:

– Inače nisam iz Novog Sada, pa nisam planirala da pazarim nešto posebno, samo sam došla da vidim kako se kreću cene i kakva je potražnja. Uzela sam samo maline, a interesantna mi je i garderoba ovde na Ribljoj pijaci. Cene nisu loše, a i dobra je i atmosfera.

P. Alimpijević

Autor:
Pošaljite komentar
POTROŠAČKO ĆOŠE Svečane haljine i odela stigli na red

POTROŠAČKO ĆOŠE Svečane haljine i odela stigli na red

08.06.2021. 12:14 12:17