Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

GRAĐANI AKTIVNI UČESNICI ENERGETSKE TRANZICIJE Domaćinstva i privreda proizvedu 100 megavata struje od sunca

05.06.2025. 11:06 11:17
Piše:
Izvor:
Dnevnik
с
Foto: Dnevnik

Savetnik ministarke rudarstva i energetike za obnovljive izvore energije Rade Mrdak izjavio je povodom osnivanja Saveta za održivu energetiku u okviru NALED-a da država građane vidi kao aktivne učesnike u energetskoj tranziciji.

Mrdak je istakao da su kupci-proizvođači električne energije (prozjumeri) jedan od stubova energetske tranzicije s obzirom na to da prolaze kroz dinamičan razvoj, saopštilo je Ministarstvo rudarstva i energetike. 

“Od početka primene ovog modela, za tri godine na mreži imamo gotovo 100 megavatsati instalisanog kapaciteta iz solarnih elektrana koje su postavili građani i privreda, kao i između 400 i 500 megavatsati zahteva za priključenje”, naveo je Mrdak. 

Dodao je da su sa druge strane, energetske zajednice novi koncept koji zahteva dodatno upoznavanje i strpljenje kako bi zaživeo u široj primeni. Na pitanje da li su vidljivi efekti prošlogodišnjih izmena Zakona o energetici, Mrdak je odgovorio da se efekti naziru imajući u vidu usklađivanje sa zakonodavnim okvirom u EU. Naglasio je da je od primene izmena prošlo svega nekoliko meseci i da je potrebno vreme za institucionalno i tržišno prilagođavanje.

“U narednom periodu očekujemo intenziviranje aktivnosti u vezi sa razvojem energetskih zajednica i ugovorima o otkupu električne energije (PPA), koji imaju potencijal da postanu ključni mehanizam finansiranja projekata iz obnovljivih izvora, posebno u uslovima rastuće tražnje za zelenom energijom i ESG zahtevima“, rekao je Mrdak. 

Dodao je da ne postoje pravne prepreke za sklapanje bilateralnih PPA ugovora između proizvođača i potrošača, kao i da se puni efekti zakonskih izmena mogu očekivati u srednjem roku. Mrdak je istakao da su skladišta energije, poput baterija i reverzibilnih hidroelektrana, ključna za razvoj energetske infrastrukture Srbije.

Izvor:
Dnevnik
Piše:
Pošaljite komentar