Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Cilj vraćanja Šešelja u Hag je destabilizacija Srbije i rušenje premijera

30.03.2015. 20:46 13:37
Piše:

Žalbeno veće Haškog tribunala zatražilo je od pretresnog veća da hitno opozove odluku o privremenom oslobađanju lidera SRS-a Vojislava Šešelja i naloži mu da se vrati u

pritvorsku jedinicu Tribunala u Sheveningenu, a lider radikala poručuje da se neće dobrovoljno vratiti.

Žalbeno veće, takođe, poziva pretresno veće da što je pre moguće, nakon što se Šešelj vrati u pritvorsku jedinicu, pruži stranama, Srbiji i Holandiji, mogućnost da budu saslušane u skladu s Pravilom 65 B. Od pretresnog veća se traži i da nakon toga sprovede novu procenu uslova za Šešeljevo moguće ponovno privremeno oslobađanje, navodi se u saopštenju. Žalbeno veće, na kraju, nalaže da uslovi Naredbe o privremenom puštanju na slobodu ostanu na snazi dok ne bude doneta naredba sudskog veća kojom se ukida Šešeljevo privremeno oslobađanje u skladu sa sadašnjom odlukom.

Glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc pozvao je žalbeno veće da usvoji njegovu žalbu na odluku sudskog veća o privremenom oslobađanju Šešelja i odbaci njegov zahtev da žalba Tužilaštva ne bude prihvaćena. „Šešelj nije potkrepio dokazima tvrdnju da žalba Tužilaštva nije zasnovana na validnim pravnim motivima”, navodi se u podnesku koji je Bramerc uputio žalbenom veću. Žalba Tužilaštva kojom se traži poništenje odluke o puštanju Šešelja na privremenu slobodu je primereno zasnovana na Šešeljevim javnim aktivnostima, koje podrivaju osnove za njegovo privremeno oslobađanje, ističe se u podnesku. U takve aktivnosti ubrojane su Šešeljeve izjave da se neće dobrovoljno vratiti u Hag, što je izjavljivao u više navrata, pretnje osobama koje sarađuju s Tužilaštvom, izjave koje su uvredljive za žrtve, kao i Šešeljeve izjave i ponašanje koji dovode u pitanje humanitarne razloge njegovog privremenog oslobađanja zbog zdravstvenog stanja. Prvostepeno veće je pustilo Šešelja na privremenu slobodu u novembru prošle godine. On je optužen za zločine nad Hrvatima i muslimanima u Hrvatskoj, Vojvodini i Bosni i Hercegovini od 1991. do 1993. godine.

Premijer Aleksandar Vučić rekao je da će se Vlada Srbije narednih dana izjasniti povodom zahteva žalbenog veća. On je naveo da je očigledno da njegov govor 24. marta povodom 16. godišnjice NATO agresije nije naišao na simpatije u svetu.

– Ne želim da menjam ni svoje srce, ni svoj um, ni svoj obraz. Hoću da te, koji takve odluke misle da donose, upozorim na to da moj ponos i moj moral, kao i stabilnost Srbije, nemaju cenu – rekao je Vučić na pitanje o odluci Tribunala. – Gospodin Šešelj ima pravo da menja svoju politiku i svoj odnos, ima pravo da se ponaša odgovorno i neodgovorno, to je njegova stvar. Ja ne mislim da je ovde reč o Šešelju, niti mislim da je on bio tema. Kada bih izgovorio sve što osećam u ovom trenutku, neko bi pomislio da nisam u situaciji da sakrijem ljutnju ili bes zbog nemoralne odluke koju su neki doneli, ili ove ili neke prethodne ili obe zajedno, ako hoćete.

„Odluka Haškog tribunala da se Vojislav Šešelj vrati u Hag je perfidna, skandalozna i ugrožava stabilnost Srbije i čitavog regiona”, izjavio je prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić. „Srbija nijednim aktom nije bila upoznata ni s odlukom o puštanju Šešelja, a ni sada s odlukom o njegovom povratku”, naveo je Dačić u pisanoj izjavi medijima. „Ministarstvo spoljnih poslova Srbije, niti bilo koji državni organ, do ovog trenutka nije dobilo zvanično obaveštenje od Haškog tribunala o današnjoj odluci”, naglasio je on.

Predsednik Pokreta socijalista Aleksandar Vulin izjavio je da je u pitanju pokušaj destabilizacije Srbije i rušenje premijera Aleksandra Vučića.

– Žalbeno veće je donelo odluku da se Šešelj vraća u pritvor u Sheveningenu i na taj način pokušava da Srbiju uvuče u sukob između suda, Tužilaštva ili koga god u Haškom tribunalu. Ta odluka je usmerena prvenstveno na destabilizaciju Srbije, rušenje vlade Aleksandra Vučića i direktno rušenje predsednika srpske vlade – rekao je Vulin novinarima.

On je primetio da je zahtev žalbenog veća za vaćanje Šešelja u Hag došao neposredno nakon obeležavanja godišnjice bombardovanja kada je prvi put jedan srpski premijer rekao da je „u pitanju NATO agresija a nekakva akcija”.

Na pitanje novinara šta Srbija radi povodom tog zahteva, Vulin je odgovorio da će se to videti i da će on lično na danjašnjoj sednici Vlade pokrenuti to pitanje, rekavši da je jasno koje zemlje stoje iza zahteva žalbenog veća.

– To su zemlje koje nisu htele da dođu na obeležavanje godišnjice bombardovanja i koje imaju svoje predstavnike i sudije u žalbenom veću – kazao je Vulin.

Predsednik Nacionalnog saveta za saradnju s Haškim tribunalom Rasim Ljajić rekao je da je Srbija do sada izvršila sve svoje obaveze prema Haškom tribunalu, ali da donošenje dve kontradiktorne odluke o istoj stvari za samo pet meseci, „našu saradnju s Hagom značajno otežava”. U pisanoj izjavi Ljajić je ocenio da Tribunal nastavlja svoje, najblaže rečeno, čudne i zbunjujuće odluke. „Najpre je Šešelj pušten pod okolnostima koje su nezabeležene u dosadašnjoj praksi, a to praktično znači bez ikakvih uslova koji su postavljeni pred njega i državu Srbiju”, podsetio je on. 

S. Stanković – V. Đuričić

 

„Ne vraćam se dobrovoljno”

Vojislav Šešelj izjavio je da se neće dobrovoljno vratiti u Haški tribunal i da ostaje pri svemu što je govorio od kada se vratio u Beograd.

– Da vidimo kako će sada Aleksandar Vučić i Tomislav Nikolić da me hapse – rekao je Šešelj. – Neka dođe policija. Ona hapsi. Ako dođe Žandarmerija, oni biju, moram da čuvam leđa. Neće biti lak posao da me hapse.

On tvrdi i da će država morati da ispoštuje vremensku proceduru o izručenju i da će u tom periodu „probati da ospori zahtev Haga da se vrati jer su mu u Holandiji sva prava ugrožena”.

 

Vulin: I odluka o puštanju bila je usmerena protiv srpske vlade

– Srbiji je krenulo nabolje, Srbija je ima više novca, rešila je svoju železaru, počela je više da zapošljava i ne treba o tome ni slučajno da pričamo, već da govorimo o tome da li će doći do sukoba na ulicama, da li će se Šešelj predati ili neće, da li će Vlada biti izdajnička, a neki drugi patrioti – poručio je Vulin. – To je razlog donošenja te odluke.

On je podsetio na to da je prilikom puštanja Šešelja iz Haškog tribunala novembra prošle godine javno zahtevo od tog tribunala da ne traži kasnije vraćanje lidera radikala u pritvor, kao i da je odluka o puštanju bila usmerena protiv srpske vlade. Ovo je, kako je rekao, još jedan pokušaj da Srbija postane nestabilna zemlja u kojoj će se ljudi sukobljavati na ulicama.

 

Ko su sudije

Sudija Vilijam Husein Sekule iz Tanzanije, sudija Arlet Ramaroson s Madagaskara i sudija Kalida Rašid Kan iz Pakistana doneli su odluku da se pretresnom veću Haškog tribunala naloži da haškom optuženiku Vojislavu Šešelju naredi hitan povratak u pritvorsku jedinicu. Sudije Bahtijar Tuzmukamedov iz Rusije i Kofi Kumelio Afande iz Togoa izdvojile su mišljenje pri donošenju odluke žalbenog veća.

Piše:
Pošaljite komentar