Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

MAROKANCI OBERUČKE PRIHVATILI TITULU ODUZETU SENEGALCIMA: "Pozdravljamo ovu odluku, koja potvrđuje primat takmičarskih pravila"

19.03.2026. 18:59 19:00
Piše:
Izvor:
B92
maroko
Foto: FIFA

Fudbalski savez Maroka saopštio je da pozdravlja odluku da se toj zemlji dodeli titula Afričkog kupa nacija za 2025. godinu, nakon što je prethodno oduzeta Senegalu.

"Pozdravljamo ovu odluku, koja potvrđuje primat takmičarskih pravila i jača uslove neophodne za pravilno odvijanje međunarodnih turnira", navodi se u saopštenju.

Do preokreta je došlo nakon što je Apelacioni odbor Afričke fudbalske konfederacije odlučio da poništi ishod finala od 18. januara i trofej dodeli Maroku, koji je prvobitno bio poražen.

Finalni meč, u kojem je Senegal slavio sa 1:0 posle produžetaka, obeležen je prekidom od 14 minuta, kada su se igrači i stručni štab Senegala povukli u svlačionicu u znak protesta zbog dosuđenog penala za Maroko u sudijskoj nadoknadi.

Nakon nastavka susreta, Brahim Dijas nije realizovao jedanaesterac, a Senegal je do pobede stigao golom Pap Geja.

"Od samog početka, nakon incidenata koji su doveli do prekida utakmice, naš stav je bio jasan i dosledan: striktna primena važećih pravila. Naš pristup bio je vođen isključivo tim principom", saopštio je savez.

U međuvremenu, Fudbalski savez Senegala najavio je novu žalbu pred Sudom za sportsku arbitražu, a ceo proces mogao bi da potraje i do godinu dana.

"Tokom čitavog postupka delovali smo u skladu sa svim pravnim i proceduralnim okvirima, sa ciljem zaštite svojih prava i očuvanja integriteta takmičenja", dodaje se u saopštenju.

"Ova odluka donosi jasnoću i dodatno učvršćuje kredibilitet međunarodnih takmičenja, posebno u afričkom fudbalu."

Reagovala je i vlada Senegala, koja je optužila za korupciju i zatražila nezavisnu međunarodnu istragu celog slučaja.

(B92)

Izvor:
B92
Piše:
Pošaljite komentar
DA LI JE U PITANJU "OTMICA" TITULE ZBOG KORUPCIJE Vlada Senegala se ne miri sa odlukom Afričke fudbalske konfederacije
сенегал

DA LI JE U PITANJU "OTMICA" TITULE ZBOG KORUPCIJE Vlada Senegala se ne miri sa odlukom Afričke fudbalske konfederacije

18.03.2026. 18:45 19:01
FUDBALSKI SAVEZ SENEGALA NAJAVIO ŽALBU Sudu za sportsku arbitražu u Lozani zbog oduzimanja titule
senegal

FUDBALSKI SAVEZ SENEGALA NAJAVIO ŽALBU Sudu za sportsku arbitražu u Lozani zbog oduzimanja titule

18.03.2026. 12:16 12:18
FUDBALERIMA SENEGALA ODUZETA TITULA Maroko postao prvak Afrike „za zelenim stolom“
сенегал мароко

FUDBALERIMA SENEGALA ODUZETA TITULA Maroko postao prvak Afrike „za zelenim stolom“

17.03.2026. 23:19 23:21