(NE)ZABORAVLJENI: Dragan Lukovski, bivši svetski košarkaški šampion sa Jugoslavijom SLUČAJNOST KOJA TO BAŠ I NIJE BILA
Javnost u našoj zemlji, 3. jula 2025. godine, obeležila je pune tri decenije od kako se, nakon perioda sankcija, naša košarka vratila na međunarodnu scenu i odmah, u Atini 1995, osvojila zlatnu medalju na Evropskom prvenstvu.
Posle toga, naš državni tim odbranio je tron i u Barseloni 1997, a potom je, 9. avgusta 1998, osvojio i četvrtu titulu prvaka sveta, na Mundobasketu, odigranom takođe u prestonici Grčke.
I dok su dve evropske titule, da ne budemo (pre)skromni, nekako bile i očekivane, planetarna to baš i nije bila. Jednostavno, tim koji je u Atini predvodio selektor Željko Obradović, nije nastupio u najjačem sastavu, pa su mnogi tvrdili kako nema šansu da stigne do postolja, a kamo li do zlatne medalje. Ali, ovdašnja košarka decenijama unazad predstavlja fenomen, nanovo se rađa poput Feniksa i šokira svekoliku javnost na svim meridijanima.
Jedan od junaka trijumfa Jugoslavije na Svetskom prvenstvu u Atini bio je glavni protagonista u našoj novoj priči, plejmejker Dragan Lukovski (50), čovek koji se nije slučajno našao u košarkaškom svetu.
- U rodnom Skoplju sam prvi put ozbiljnije počeo da razmišljam u šestom razredu osnovne škole, iako su mi otac Janko i stric Mitko bili poznati i priznati igrači Rabotničkog iz najslavnijih dana tog kluba – krenula je Draganova priča. – Pre toga, išao sam tamo gde je išlo i moje društvo... Ćale mi se nikada nije mešao u odluke, pa nije to ni tada učinio. Sam sam, jednostavno, poželeo da se oprobam na košarkaškom terenu i počeo sam da treniram. Zanimljivo je to što je moj rođeni brat Nino pre mene ušao u taj svet, ali ga je nedostatak visine onemogućio da uradi nešto značajnije. Bio je, čak, pri prvom timu subotičkog Spartaka u izlaznoj juniorskoj godini, ali nije prošao, pa je nastavio da igra u nižim ligama.
Junaci iz Atine
Selektor Obradović u glavni grad Grčke na Mundobasket poveo je sledeće igrače: Dejana Bodirogu, Vlada Šćepanovića, Sašu Obradovića, Nikolu Lončara, Dragan Lukovskog, Miroslava Berića, Aleksandra Đorđevića, Željka Rebraču, Predraga Drobnjaka, Nikolu Bulatovića, Dejana Tomaševića i Milenka Topića. Na Mundobasketu, iz različitih razloga, nisu mogli da nastupe asovi poput Žarka Paspalja, Vlada Divca i Predraga Danilovića, ali to nije onemogućilo tadašnje „plave“ da savladaju skoro sve prepreke na putu do inspirativnog i prilično neočekivanog novog zlata. Na tom putu, pobeđene su selekcije: Portorika (80:66), Rusije (82:74, 68:68), Japana 99:54, Kanade (95:55) i Grčke (70:56), dok je jedini poraz upisan u duelu s Italijom (60:61). U četvrtfinalu je oružje položila Argentina (70:62), u polufinalu ponovo Grčka (78:73, 57:57) i u finalu još jednom Rusija (64:62).
Dragan je ozbiljno počeo da trenira takođe u Subotici gde se porodica Lukovski preselila zbog Jankovog trenerskog posla.
- Ubrzo posle toga, prešli smo u Bačku Topolu, gde sam, sa samo 14 godina, igrao za juniore, a trenirao s prvim timom. Već u drugoj sezoni, bio sam igrač seniorske ekipe, koja je nastupala u Prvoj vojođanskoj ligi, a meni je sticanje iskustva bila od velike koristi. Tada je dres Topole nosio i Čamprag, u to vreme jedan od najboljih B ligaških plejmejkera. Da mogu da izgradim sopstveni put, međutim, osetio sam ranije, na školskim prvenstvima u Subotici. Ipak, ključni trenutak da se definitivno opredelim za to da budem košarkaš, dogodio se u trenucima kada sam imao probleme sa školom... Otac je seo samnom i obavili smo zaista ozbiljan razgovor. Sećam se, rekao je da vidi da me škola baš i ne zanima i pitao šta želim da uradim od života. Odgovorio sam da hoću da igram košarku... Janko je tu priču završio rečima: „Školu završi, kako budeš mogao, ali ako budem video da izostaneš s bilo kog treninga i da košarci nisi posvećen, imaćemo velike nevolje“. To je bila najbolja opcija za mene i tako je, zapravo, sve krenulo.
Pred sam početak ratova u nekadašnjoj SFR Jugoslaviji, porodica Lukovski se, na godinu dana, vratila u Skoplje i Dragan je nastupao za juniore Rabotničkog. Nažalost, i pored solidne generacije koju je taj klub imao, sve se ubrzo raspalo i usledila je Jankova seoba u Pančevo, gde je postao trener Profikolora, a Dragan se vratio u Suboticu.
- Mogao sam da biram kuda ću, ali me je društvo iz Subotice opredelilo za to da izaberem Spartak. Dve naredne godine nosio sam dres te ekipe, igrao dobro, a onda sam „eksplodirao“ u novosadskoj Vojvodini i praktično odatle je krenula moja ozbiljna karijera. U Novi Sad me je, zajedno sa sobom, poveo otac, koji je verovao u mene. Proveo sam u crveno-belom dresu godinu dana, a onda sam, i pored interesovanja mnogih ekipa, odlučio da karijeru nastavim u Partizanu, gde sam proveo naredne četiri sezone. Bilo je to 1995. godine, stigao sam tog leta zajedno s Ljubom Vidačićem i Dejanom Tomaševićem, s tim da su crno-beli mene videli kao perspektivu. Međutim, dobro sam se snašao u Beogradu, krenuo da igram dobro i eto...
Peh u Australiji
Na juniorskom SP u Australijii 1997. godine, Dragan Lukovski je igrao odlično i čak je postojala priča da će, ako naš državni tim uđe u finale, biti proglašen za najboljeg košarkaša Mundobasketa.„Na nesreću, u polufinalu smo izgubili od Portorika, a ja sam utakmicu napustio pre kraja, zbog pet ličnih grešaka. U karijeri mi se dogodilo samo tri ili četiri puta da ne završim susret zbog penala, a to je bio jedan od njih. U borbi za treće mesto, pregazili smo selekciju Argentine, sa sve Đinobilijem, Obertom Sančezom, ali MVP nisam postao”...
Tih godina, kako je Dragan objasnio, reprezentacija Jugoslavije je drugačije funkcionisala, nego što je to slučaj danas.
- Postojao je širi spisak košarkaša od, recimo, 24 imena. Od tog broja, njih 16 pripadali su, nazovimo je tako, ekstra klasi, dok su ostali bili članovi mlade selekcije. Na tom spisku bio sam nekih šest godina, a u prve tri sam nastupio na Evropskom juniorskom prvenstvu u Turskoj, a naredne godine i na Svetskom juniorskom prvenstvu u Australiji i na oba ta događaja osvojili smo broznane medalje. Posle toga smo se, već naredne, 1998. godine, Drobnjak, Šćepanović i ja priključili najboljoj selekciji i nastupili na seniorskom Prvenstvu sveta u Grčkoj.
Pred taj veliki događaj, Jugoslavija je bila oslabljena, pa su joj mnogi predviđali loš plasman.
- Tog leta smo izuzetno ozbiljno trenirali. Pripreme na Kopaoniku bile su mi najteže u životu, jer smo radili tri ili četiri nedelje, što je danas nezamislivo, tim pre što smo posle nastupali i na turnirima u Italiji. Treninzi su nam trajali po dva i po sata i, ako se prisetite, na SP smo sve bitne utakmice rešavali u poslednjih desetak minuta, što je bila direktna posledica akumulirane snage. Svi smo se ponašali kao jedan, bez podele na mlađe i starije. Ne pamtim osećaje koji su me preplavili posle polufinalne utakmice s Grčkom, pred 20.000 navijača te selekcije u OAKA dvorani, ali znam da je bilo baš zeznuto i teško. Postao sam, zajedno s ostalim reprezentaticima, deo istorije naše košarke, to je prelep i osećaj koji budi ponos. On je dodatno bio uvećan činjenicom da smo u finalu savladali i selekciju Rusije, ponovo na jednu loptu, čime smo naša imena zacementirali u knjigama koje će da čitaju neke buduće generacije. Stekli smo poštovanje za sve ono što smo radili i uložili na emotivnom, igračkom i svakom drugom planu.
Očeva dragocena pomoć
Prvi put je Dragan pozvao svog oca Janka da mu pomogne posle perioda provedenog u Fenerbahčeu. „ Nisam imao tada ni jednu ponudu i pozvao sam ga. Rekao sam mu da planira da u avgustu te godine odemo na Kopaonik, koliko god da je to potrebno, i da ću da radim sve što mi on kaže. Imao sam problem sa šutem, a to je i moj otac uvek govorio. Morao sam da ga popravim, ukoliko želim da budem, a želeo sam to, vrhunski košarkaš. Radio sam izuzetno jako, a po povratku sam imao sreću da odem u Mirijevo, u Prvu srpsku ligu, u ekipu koja je igrala veoma agresivnu i brzu košarku. Igrao sam tamo po 30 minuta u prijateljskim susretima, a ponuda mi je stigla polovinom seprembra, kada mi je francuski Ortez ponudio ugovor na šest nedelja. Kada je on istekao, produžio sam ga, jer sam želeo da osvojim titulu s tim klubom. Na kraju, osvojio sam dva šampionska pehara i pokupio sve nagrade u francuskoj košarci. Posle toga, svake godine sam odlazio s Jankom na Kopaonik, kako bih spremno dočekao pripreme za narednu sezonu”...
Dodatno je Dragan podvukao još jednu činjenicu:
- Država ja povukla pravi potez s nacionalnim priznanjima zaslužnim sportistima, osvajačima najvrednijih medalja. Zahvaljujući tome, stekli smo svi mi sigurnost i mogućnost da dostojanstvenije živimo i po završetku karijera.
Učestvovao je Lukovski i na Olimpijadi 2000. godine u Sidneju.
- Jesam, bio sam deo tog debakla...
Posle toga, više ga nije bilo u nacionalnom timu.
- Razišao sam se sa selektorom Svetislavom Pešićem. Posle Sidneja i perioda netreniranja zbog tadašnjih, oktobarskih događaja u našoj zemlji, potpuno nespreman otišao sam u Tursku, u Fenerbahče, jer se odmah ulazilo u sezonu. Nisam ni živeo sportski i naredna sezona, iz mog ugla, bila je jako loša i jedva sam je završio. Imao sam tada razgovor s Karijem, koji me je zvao na jednomesečne pripreme u Železniku, na kojima su, između ostalih, bili Tica, Vujanić i još neki tadašnji klinci. Selektor je želeo da dođem, kako bi mogao da me proveri. Tražio sam sastanak s njim, na kojem sam mu rekao da mi je potrebna pauza kako bih se odmorio, a on mi je odgovorio da, ako ne dođem, neću biti u reprezentaciji. Nisam prihvatio, jer nisam, ni fizički, ni psihički, bio spreman da ponovo krećem iz početka. Kasnije sam, 2004, u planovima Željka Obradovića bio viđen za prvog pleja za OI u Grčkoj, ali sam doživeo povredu skočnog zgloba i sve to je propalo.
Spremnost za teške situacije
Ne krije Lukovski da se tokom karijere suočavao s teškim situacijama, ali i da je za njih bio spreman. „Generalno, sportista ne može da bude pobednik ukoliko ne trenira punom snagomn. Nije moguće da pronađeš neku drugu snagu, osim one koju radom stičeš i to stalno ponavljam i danas, kada radim s mladim košarkaškim naraštajem u svom klubu Sport ki. Takođe, ukoliko sebe svakodnevno ne stavljaš u takve situacije, ne možeš ništa da uradiš, jer nikada ne znaš kada će one da naiđu. Jednostavno, one moraju da ti budu svakodnevica na pripremama i, kada stignu, ne iznenađuju te i spreman si s njima da se suočiš”.
Kada bi danas nešto mogao da promeni u vlastitoj karijeri, Dragan Lukovski nije imao dilemu šta bi to bilo.
- Bez dileme, živeo bih drugačije i mnogo sportskije. Od druge godine u Partizanu, počeo sam da pušim i, i pored velike energije i želje, nisam bio primer pravog sportiste. Isto tako, posle boravka u Feneru, nisam bio sportista koji ima zdrave ambicije, ali, srećom, uspeo sam sve da nadokandim. Uz pomoć pokojnog oca Janka i svoju želju i upornost. Da sam se drugačije ponašao i bolje trenirao u navedenom periodu, bila bi to druga i mnogo uspešnija priča.
Za kraj, nismo mogli da preskočimo pitanje koliko je Draganu Lukovskom pomoglo to što mu je otac bio veliki košarkaški trener i stvaralac Janko.
- Ko ga je poznavao i znao košarku, svestan je da biti u njegovoj blizini i društvu, bilo je nadahnuće. On je jako voleo ovaj sport, imao je ogromnu emociju prema njemu, pa je okolinu prosto punio tom ljubavlju. Nije me često gledao kada igram, niti smo direktno pričali o košarci. Jedino me je konstantno upozoravao na to da moram da radim na šutu, jer u suprotnom neću biti vrhunski. Tek sam, na Kopaoniku, uz njegovu pomoć, podigao šut i postao jedan od prva tri pleja u Evropi. I, kada sve to podvučem, puno mi je pomogao, možda i da toga nisam bio ni svestan.
Aleksandar Predojević