Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

PREMINUO ČLAN KUĆE SLAVNIH Odlazak „Kamdenske testere“

28.07.2025. 10:03 10:11
Piše:
Izvor:
Srbija danas
Foto: pixabay.com

Velika tragedija je pogodila svet boksa, ali i čitav planetarni sport. 

U pitanju je smrt boksera koji je ušao u Kuću slavnih, a koji je počeo da se bavi boksom u zatvoru i postao svetski šampion u dve težinske kategorije. Dvajt Muhamed Kvavi je preminuo u 72. godini.

Njegova sestra, Vanda King, izjavila je da je Kvavi preminuo u petak nakon petogodišnje borbe sa demencijom.

Rođen kao Dvajt Brekston u Baltimoru, Kvavi je odrastao u Kamdenu. Učestvovao je u bokserskom programu u državnom zatvoru Ravej dok je služio kaznu zbog oružane pljačke, a profesionalnu karijeru započeo je sa 25 godina, ubrzo nakon puštanja 1978. godine.

U decembru 1981. godine, Kvavi - koji je 1982. godine legalno promenio ime nakon prelaska u islam - nokautirao je Metjua Saada Muhameda u 10. rundi i osvojio WBC titulu u lako-teškoj kategoriji. Osam meseci kasnije, ponovo je pobedio Saada, ovog puta u šest rundi.

Nakon poraza od Majkla Spinksa, Kvavi, visok svega 170 cm i poznat kao "Kamdenska testera", prešao je u težu kategoriju i u julu 1985. godine osvojio WBA titulu u kruzer kategoriji pobedivši Pita Krausa.

Penzionisao se 1998. godine sa 46 godina i profesionalnim skorom od 41 pobede, 11 poraza i jednim nerešenim ishodom, uz 25 nokauta. Primljen je u Međunarodnu boksersku kuću slavnih 2004. godine.

Nakon završetka karijere, radio je kao bokserski trener, aktivista za mlade i savetnik za borbu protiv zavisnosti od droga i alkohola.

Izvor:
Srbija danas
Piše:
Pošaljite komentar