ZAVRŠENO JE MEĐUNARODNO PRVENSTVO VOJVODINE U ŠAHU: Anton Demčenko za malo fišerovski
Novi Sad je prethodne nedelje bio šahovski centar Srbije.
SPENS je ugostio preko 250 šahista i šahistkinja iz više od 20 zemalja. Pored majstorskog i amaterskog turnira u klasičnom šahu, odigrana su i takmičenja u ubrzanom i brzopoteznom šahu, ali i po prvi put u Vojvodini četvorodnevni seminar za sticanje zvanja FIDE sudije. Organizovati ovakav šahovski spektakl nije lako, ali je Šahovski savez Vojvodine uradio izuzetan posao, zahvaljujući i podršci Pokrajinskog sekretarijata za sport i omladinu. O temeljnoj organizaciji svedoči i izjava predsednika ŠSV Zorana Stanimirovića, koji je za „Dnevnik“ rekao da je zadovoljan odzivom domaćih i stranih igrača:
- Odziv je zadovoljavajući, ali moglo je biti i više stranaca. Njih je manje iz objektivnih razloga. Npr. igračima iz Indije je otežano dobijanje vize, iz meni nepoznatih razloga. Takođe, i strani igrači sa Zapada nas smatraju nestabilnim područijem zbog aktuelne političke situacije u zemlji. – rekao je glavni sudija Festivala, pa se osvrnuo na mogućnost da Vojvodina open bude „putujući događaj“ – To jeste u planu, ali utiče više faktora. Na primer, lokacija za igru mora primati barem 250 takmičara i biti odlično klimatizovana, jer se Vojvodina open uvek igra krajem juna – početkom jula. Uz to, mora postojati i prigodan hotelski smeštaj za domaće i strane šahiste. Sve te faktore treba spojiti u celinu, i to da ne bude skupo! Već pregovaramo sa nekoliko destinacija. Novi Sad ispunjava sve uslove. – Stanimirović je zaključio rekavši da planovi za budućnost postoje, ali da o tome treba pričati nakon Izborne skupštine ŠSV krajem godine – U prethodnih sedam i po godina mog mandata uradili smo mnogo na razvoju šaha u Vojvodini. Poraslo je jedinstvo klubova i organizacija, pa zajedno radimo u interesu šaha. Dokle ćemo stići pokazaće vreme.
O kvalitetu organizacije nam je pričala i ženski FIDE majstor Darja Jurasova. Mlada Ruskinja, poznata po svojim šahovskim strimovima na „Tviču“ je bila prezadovoljna, pa je za „Dnevnik“ rekla:
- Turnir mi je protekao dobro. Zaista mi se dopala organizacija. Bilo je zadovoljstvo igrati – kvalitetne garniture, lepa sala za igru... Rapid i blic su, takođe, dobro prošli. – Uz osmeh je prokomentarisala Jurasova, pa se okrenula svojim partijama – Veoma sam zadovoljna! Falio mi je jedan protivnik za normu za ženskog međunarodnog majstora! Prvo kolo smo igrali Špansko otvaranje, i našla sam lep potez – h5! U trećem kolu sam remizirala u komplikovanoj poziciji, iako sam imala puno sreće. U četvrtom kolu sam rutinski pobedila belim figurama igrajući Staru indijsku odbranu. Nisam dobro igrala u petom i šestom kolu, grešila sam pod pritiskom vremena. Do kraja sam imala još tri pobede.
Majstorski turnir je privukao 44 igrača iz 12 federacija, od toga po pet velemajstora i intermajstora. Nakon devet kola, po Švajcarskom sistemu parovanja, najboljim se pokazao reprezentativac Slovenije, velemajstor Anton Demčenko, koji je osvojio fantastičnih 8,5 poena! Protiv njega je remizirao samo Tomas Laurusas, velemajstor iz Litvanije. Koliko je Demčenko bio dominantan pokazuje podatak da je njegov prvi pratilac, intermajstor Dej Šahil iz Indije imao poen i po manje! Treće mesto je pripalo pomenutom Laurusasu, koji je predvodio grupu od četiri takmičara sa šest poena. Tu je bio i mladi novosadski FIDE majstor Andrej Ljepić, najuspešniji domaći igrač. Pored njih, šest poena su osvojili i intermajstor iz Rumunije Filip Lućijan – Jon, i FIDE majstor iz Izreala Sofija Taškinova (poreklom Ruskinja). Partije su prenošene uživo.
Na amaterskom, „B“, turniru je pobedio sedamnaestogodišnji Turčin Gokam Seker sa osam poena, u konkurenciji dva FIDE majstora i 111 takmičara. Drugo mesto je osvojio Rus Pavel Lagašin, koji igra pod zastavom FIDE. On je predvodio grupu od tri učesnika sa po sedam poena, gde su još Emre Akdaš iz Turske, kao i najuspešniji domaći igrač Lazar Tešić.
Stefan Kostić