Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Stanojević: Srbija će još dugo dominirati

20.11.2015. 20:06 13:33
Piše:

Srbija je oduvek imala vrsne vaterpolo stručnjake, a mnogi od njih uhlebljenje su potražili u isnostranstvu. Tako je i Dejan Stanojević posle više od deceniju rada u Vojvodini kao trener

i isto toliko kao pomoćnik selektora u juniorskoj i seniorskoj reprezentaciji karijeru nastavio u Rumuniji. Tamo skoro već dve godine radi kao selektor nacionalnog tima, a ugovor ima do 2020. i Olimpijskih igara u Tokiju.

U januaru će se u Beogradu održati Evropsko prvenstvo u vaterpolu. S kojim ambicijama Rumunija nastupa na ovom takmičenju?



- Da bude među prvih devet ekipa na EP kako bi obezbedila mesto na kvalifikacionom turniru za Olimpijske igre. Koliko je to realno i ostvarivo videćemo. Trenutno u vaterpolu vlada trend dovođenja stranaca u reprezentacije. Setimo se Makedonije sa 13 stranaca, sada u nemačkoj selekciji igraju četiri stranca, pasoše daju i Francuska, Gruzija. Veliki broj zemalja napravio je progresiju dovođenjem trenera i igrača prvenstveno sa ovih prostora, ali i materijalnim ulaganjem. To je donelo neki boljitak, a da li je to dobro ili ne, može se diskutovati. Videćemo koliko će Rumunije moći da se s tim nosi – kaže Stanojević.



Srbija je ove godine bila najdominantnija vaterpolo reprezentacija na planeti. U isto vreme, klubovi su u veoma teškoj situaciji.

- Samo pre dve godine Crvena zvezda je bila prvak Evrope, Partizan učesnik fajnal-fora, a Radnički osvajač Evro kupa. Radnički je sledeće sezone igrao u finalu Evrolige i osvojio vicešampionsku titulu. Situacija se drastično promenila, ali rezultati koje naši klubovi postižu trenutno su potpuno objektivni  kada se uzme u obzir mladost i neiskustvo igrača. Kada se sve okolnosti uzmu u obzir rezultati su dobi, pogotovo Partizana. Reprezentacija Srbije jeste dominantna u svetu i biće tako još jedno vreme, mada se to nekada ne valorizuje zlatnom medaljom. 

Zašto postoji tolika razlika između Srbije i ostalih velikih ekipa:  Hrvatske, Crne Gore, Mađarske?



- To sam shvatio tek kada sam otišao u Rumuniju. Kada sam video šta oni rade na treningu, kako se tamo radi s mlađim kategorijama i kakva je celokupna koncepcija postalo mi je jasno zašto je tolika razlika konkretno između rumunske i srpske vatrepolo reprezentacije. Stalno je pokojni Nenad Manojlović pominjao sistem i koncept i ja sam pravo značenje tih reči shvatio kada sam došao u Rumuniju.

Ono što mi radimo sa desetogodišnjim dečacima u ovom sportu oni ne rade ni sa seniorskim ekipama. Seniori ne znaju ono što kod nas znaju deca sa 14 godina, šta se igra u kojoj situaciji, šta se brani i ostale tehničke detalje. Tada sam shvatio zašto Srbija još dugo neće imati većeg rivala u ovom sportu.



Iako je dominantna vaterpolo sila, Srbija dugo sanja olimpijsko zlato. Može li do titule u Riju?



- Imali smo kvalitet i mogli smo da osvojimo zlato i 2008. u Pekingu i 2012. u Londonu, ali nismo. Osvojili smo bronze. I tada sam kao deo stručnog štaba bio ubeđen da ćemo osvojiti zlatne medalje, ali ovo je sport i sve je moguće. Isto tako, niko nije verovao da nešto možemo da uradimo na Svetskom prvenstvu 2009. u Rimu posle onakve smene generacije, a osvojili smo titulu.



Tako i sada ne mogu da kažem da sam ubeđen da će Srbija osvojiti zlato u Riju, ali iz situacije nekoga ko je toliko godina radio u našem vaterpolu i ko je uvek srcem uz Srbiju verujem i nadam se da je zlato moguće. Znam da će igrači, treneri i celokupno rukovodstvo učiniti sve što mogu da donesu to zlato koje se toliko dugo čeka.



Međunardona federacija je smislila nova pravila kako bi što više popularizovala ovaj sport i približila ostale selekcije pre svega dominantnoj Srbiji. Da li će nova pravila u tome pomoći ili će vaterpolo nazadovati?



- Ako se uvedu nova pravila, a ja verujem da hoće posle Olimpijskih igara u Riju, onda će stari vaterpolo svakako nestati. Iako ljudi koji žele da uvedu nova pravila misle da će na taj način približiti druge reprezentacije pre svega dominantnoj Srbiji - greše. Mislim da će ekipa kao što je Srbija s novim pravilima biti još dominantnija. Nova pravila će odgovarati Grčkoj, Španiji, Australiji i Sjedinjenim Američkim Dražavama. Ono što je najvažnije je da će se promeniti sam princip treninga.



Osim golmana i donekle centra vi više nemate specifičnog igrača u vaterpolu, tako da sve više do izražaja dolaze oni koji mogu da igraju na dve ili tri pozicije. Uprvao je u tome snaga Srbije koja u ovom trenutku ima mnogo polivalentnih igrača sa individualnim kvalitetom i velikim fizičkim predispozicijama. Reprezentacije iz drugog dela, od Rusije na dole, kao što su Nemačka, Slovačka, Francuska, Rumunija, Kanada imaće veliki problem, jer su to ekipe koje pokušavaju da se priključe, a promenama će to biti teško – smatra Stanojević.



G. Malenović



 

Piše:
Pošaljite komentar