Makedonija: Dimitrijev poručio Rami da ne raspiruje nacionalne tenzije
i poručio mu da je mešanje u unutrašnja pitanja Makedonije veoma štetno po međususedske odnose i u suprotnosti sa evropskim vrednostima.
U pismu Rami, Dimitrijev izražava uverenje da će Makedonija, bez mešanja albanskog premijera, pronaći rešenja za izazove sa kojima se suočava, prenela je MIA.
Prethodno, Rama je makedonskom predsedniku Đorđu Ivanovu poručio da "albanski nije jezik neprijatelja, već državotvornog naroda Makedonije".
"Bez Albanaca nema Makedonije, dragi predsedniče", napisao je Rama u poruci na svom Tviter nalogu.
Dimitrijev je, međutim, ocenio da je "prilično neodgovorno" od Rame da raspiruje nacionalne tenzije.
"Verujte mi, to nikome ne pomaže. To (mešanje) neće pomoći Albaniji, čiji građani očekuju od vas da rešite nedostatke u vladavini prava i ekonomiji. Neće pomoći ni EU, jer je njima jasno da samo tražite izgovore da izazovete sporove kako se ne biste usmerili pažnju na ono što jeste ili niste uradili kod kuće", naveo je Dimitrijev.
On je dodao da Ramino mešanje neće pomoći ni Makedoniji, čiji građani, naglasio je, žele suverenu i nezavisnu zemlju u okviru trenutnih granica.
"Njeni građani plaćaju cenu vaših navodnih ambicija da redefinišete Makedoniju, umesto da reformišete Albaniju u okviru njenih postojećih granica. To, takođe, neće pomoći stranama u Makedoniji, koje vi podcenjujete na neadekvatan način i tretirate ih preuzimajući ulogu zaštitnika", naglasio je Dimitrijev.
Dimitrijev tvrdi da je albanski jezik široko zastupljen u Makedoniji.
"Albanski, kao i turski, srpski, vlaški, bosanski i romski, zajedno sa makedonskim jezikom, deo su kulture i bogatstva Makedonije".
Makedonija, dodao je, obezbeđuje velike fondove za promociju jezika i kultura svojih zajednica.
"Bilo bi lepo kada biste pratili naš primer. Ne tako davno u Albaniji, neki ljudi su morali da zatvaraju prozore svojih domova ukoliko su govorili maternji jezik, kako ih niko ne bi čuo. Mi nikada nismo imali ti iskustvo", poručio je Dimitrijev.
Dimitrijev je u pismu Rami zaključio da je zajednički cilj izgradnja snažnog civilnog društva, koje će biti deo evroatlanske porodice.
Uprkos svim pritiscima međunarodne zajednice na Ivanova da mandat za sastav nove vlade da lideru SDSM Zoranu Zaevu, koji je, zajedno sa albanskim strankama, prikupio 67 poslaničkih potpisa, šest više od neophodnog 61, makedonski predsednik je odbio to da učini.
Ivanov je u sredu rekao da mu ni Ustav ni savest ne dozvoljavaju da poveri mandat Zaevu za sastav nove vlade jer je, kako je rekao, iznenađen je platformom albanskih partija koja krši nezavisnost i suverenost Makedonije.
"Platforma albanskih partija je pripremana u nekoj drugoj zemlji i uz posredovanje druge države. Sadržaj te platforme je suprotan Ustavu Makedonije", rekao je Ivanov istakavaši da je sa pozicija ove platforme Makedonija ugrožena, a jedinstvo i nezavisnost dovedeni u pitanje.
(Tanjug)
Mogerinijeva u Skoplju, susreti s NVO i političkim liderima
Visoka predstavnica međunarodne zajednice za spoljnu politiku i bezbednost Federika Mogerini stigla je Makedoniju i u Skoplju se prvo sastala sa predstavnicima lokalnih nevladinih organizacija, da bi potom održala zajednički susret sa liderima parlamentarnih stranaka.
Kako javlja izveštač Tanjuga sa lica mesta, susretu sa Mogerinijevom prisustvovali su ispred VMRO-DPMNE predsednik Nikola Gruevski, Nikola Popovski, Aleksandar Nikolovski i Nikola Todorov, ispred SDSM lider Zoran Zaev, Radmila Šećerinska, Oliver Spasovski i Damjan Mančevski, DUI su predstavljali predsednik te stranke Ali Ahmeti zajedno sa Artanom Grubijem, lider DPA Menduh Tači, dok su ispred partije BESA bili predsednik Bilal Kasami, Afrim Gaši i Fadil Zendeli.
Mogerinijeva će se tokom popodneva sastati i sa predsednikom Makedonije Đorđem Ivanovim u trenutku možda najdublje pollitičke krize u poslednjih nekoliko godina, a nakon što je šef države odbio da dodeli mandat za sastav nove vlade lideru SDSM Zoranu Zaevu.
Prema pisanju makedonskih medija, naime, čini se da nije slučajno da je Ivanov dan uoči dolaska Mogerinijeve saopštio svoju odluku kojom je odbio da mandat dodeli Zaevu, iako je SDSM sa još dve albanske partije - DUI i BESA obezbedio 67 poslaničkih mesta u parlamentu, šest poslanika više od neophodnih 61.
Politička kriza u Makedoniji traje duže od dve i po godine, a vanredni parlamentarni izbori održani 11. decembra prošle godine trebalo je da budu izlaz iz te krize.
Dogodilo se, međutim, suprotno. Dva i po meseca od izbora umesto nove vlade, Makedonija ponovo ima proteste, a kriza je produbljena.
Špekuliše se, da je na odluku Ivanova da odbije da mandat za formiranje vlade dodeli Zaevu najviše uticao bivši premijer i lider VMRO-DPMNE Nikola Gruevski, koji je na vlasti 11 godina i čija stranka je na poslednjim izborima osvojila 51 poslanički mandat, dva više od SDSM.
On, međutim, nije uspeo da dogovori koaliciju sa tradicionalnim partnerom DUI, jer je odbio da prihvati uslove albanskih partija dogovorenih u Tirani, a među kojima je i da albanski, pored makedonskog, bude zvanični jezik.
Objavljivanje odluke Ivanova o mandataru protumačena je u delu makedonskih medija kao svojevrsni "šamar" međunarodnoj zajednici, koja je poslednjih dana vršila pritisak na Ivanova da mandat za sastav vlade dodeli Zaevu, odnosno stranci koja je obezbedila parlamentarnu većinu.
Očekivalo se da će tokom boravka Mogerinijeve biti izabran novi predsednik Skupštine.
Inače, tokom trodnevnih protesta u više makedonskih gradova, u organizaciji VMRO-DPMNE, a protiv promene Ustava i za očuvanje teritorijalno i svakog drugog jedinstva makedonske države, sporadično su se čule optužbe izrečene na račun SAD da "nastavlja fašističku i terorističku politiku prema makedonskom narodu i državi", ali i poruke Hanu, Mogerinijevoj, Kocijančihevoj i Žbogaru da su "persone non grata".
Najviši predstavnici EU i NATO su tokom tih protesta nazivani okupatorima Reublike Makedonije".
Diplomate istovremeno sa velikom zabrinutošću prate najnoviji razvoj situacije u ovoj državi, a preteće poruke tumače kao odustajanje od demokratskih reformi i integracone politike zemlje, koje će Makedoniju, kako strahuju, uvesti u novu neizvesnost.
Evropski zvaničnici osudili su sinoć odluku Ivanova, a američki ambasador u Skolju Džes Bejli pozvao je šefa makedonske države da još jednom preispita svoju odluku o mandataru.
(Tanjug)
Bejli: Makedonija napustila principe demokratije
Američki ambasador Džes Bejli izrazio zabrinutost zbog toga što je, kako smatra, Makedonija napustila principe demokratije i vladavine prava, pošto je predsednik Đorđe Ivanov o dlučio da ne dodeli mandat za sastav nove vlade lideru opozicione SDSM Zoranu Zaevu.
Bejli je na svom tviter nalogu poručio da se slaže sa evropskim komesarom Johanesom Hanom, koji je nakon odluke Ivanova poručio da se demokratski principi moraju poštovati, čak i kada se sa njima ne slažemo.
"Slažem se sa komesarom Johannesom Hanom. Zabrinut sam zbog udaljavanja Makedonije od principa demokratije i vladavine prava, osnovne vrednosti NATO-a ", napisao je Beji.
Ianov je odbio da mandat za formiranje nove makedonske vlade da Zaevu, koji je parlamentarnu većinu od 67 poslanika obezbedio u dogovoru sa dve albanske političke partije - DUI i pokretom BESA.
Uslovi da DUI i BES podrže Zaeva izloženi su "Tiranskoj platformi", koji, prema mišljenju Ivanova, narušavaju suverenitet i teritorijalni integritet Makedonije.
Osim toga, Ivanov je rekao da mu savest i Ustav ne dozvoljavaju da mandat za formiranje vlade da nekom ko prihvata uslove iz "Tiranske platforme", koja je sačinjena u drugoj državi.
Ahmeti pozvao Albance i Makedonce na uzdržanost
SKOPLJE: Predsednik najuticajnije albanske partije Demokratske unije za integracije (DUI), Ali Ahmeti, pozvao je druge političke partije Albanaca i svoje sunarodnike da se uzdrže od bilo kakvih unutar etničkih sukoba, nakon što je predsednik Đorđe Ivanov odbio da preda mandat za sastav nove vlade lideru SDSM Zoranu Zaevu.
Ahmeti je, kako prenosi skopski portal Plus info, takođe pozvao makedonske stranke da se uzdrže u izražavanju nezadovoljstva i etničkih podela zbog, kako je rekao, osetlivosti političkog trenutka u zemlji.
"Ja, dragi građani, apelujem na vas da zadržite hladnokrvan i ne dozvolite da bilo ko od nas postane žrtva zlonamernih poruka koje dolaze sa sumnjivih adresa", naveo je Ahmeti.
Reč o političkom problemu koji treba da reše političke stranke i institucije države kako bi se pronašlo najbolje rešenje za građane.
Ivanov je odbio sinoć da mandat za sastav nove vlade da Zaevu, koji je, prema mišljenju makedonskog predsednika, napravio pakt sa albanskim partijama i prihvatio "Tiransku platformu", koja je na štetu suvereniteta i teritorijalnog integriteta Makedonije.
Ivanov je rekao da očekuje i da međunarodna zajednica osudi "Tiransku platformu", koja je na štetu Makedonije i teži podeli države.
(Tanjug)