Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Majstori zarađuju i do 2.500 evra, više od mnogih akademaca, ali đaci i dalje beže od zanata: Zašto učionice stručnih škola ostaju prazne?

20.05.2026. 10:59 11:05
Piše:
Izvor:
Dnevnik/ Kurir
школе
Foto: AI ilustracija

Predsednik Foruma srednjih stručnih škola Milorad Antić otkriva koje struke nemaju dovoljno učenika, a koje beleže rekordnu konkurenciju

Dok majstori zarađuju i do 2.500 evra mesečno, a dnevnice im dostižu i 100 evra, učionice u kojima se školuju zidari, tesari, mesari i pekari ostaju poluprazne. 

Uprkos platama o kojima mnogi kancelarijski radnici samo sanjaju, ovi smerovi su ubedljivo najnepoželjniji pri upisu u srednje škole.

Smerovi za koje nema interesovanja

Zabeležen je izuzetno slab odziv učenika za profile u okviru građevinske struke — zidare, tesare i armirače. Na listi najmanje poželjnih smerova nalaze se i poljoprivreda, tekstilstvo i kožarstvo, železnički saobraćaj, šumarstvo i obrada drveta.

Foto: Dnevnik/ V. Fifa

— To je izuzetno traženo zanimanje, a rade nam priučeni majstori. Plata je, ako se radi pet dana nedeljno, oko 2.500 evra, a dnevnica od 80 do 100 evra. Slabo je interesovanje za pekare i mesare iako je dobra zarada, i do 1.500 evra mesečno, kao i za tekstilnu struku — kaže Milorad Antić, predsednik Foruma srednjih stručnih škola.

Posebno ga brine slabo interesovanje za poljoprivredne škole, izuzev smera veterinarski tehničar.

Žestoka konkurencija

S druge strane, godinama vlada veliko interesovanje za gimnazije i medicinske škole, ali i za Vazduhoplovnu akademiju, gde na jedno mesto konkuriše čak sedam učenika.

Foto: Dnevnik/ Slobodan Šušnjević

— Tražena su zanimanja kao što su električar, instalater grejanja, vodovoda i klima-uređaja, kuvar, poslastičar i konobar. Za neka od tih mesta konkuriše čak pet učenika. Slede maser i frizer, kao i mehaničar za motorna vozila — plata je minimum 1.500 do 1.600 evra, a potražnja je ogromna — objašnjava Antić.

Zarade koje mame učenike

Kuvare i električare poslodavci plaćaju od 1.500 do čak 3.000 evra mesečno, maseri, frizeri i poslastičari ne zarađuju ispod 1.500 evra, a moleri u sezoni krečenja mogu mesečno da zarade i preko 3.000 evra.

Svi ovi profili podjednako su traženi i u zemljama bivše Jugoslavije i na Zapadu.

Okvir — Profil i zarada:

  • Elektrotehničar obnovljivih izvora energije: 2.000–5.000 evra

  • Vazduhoplovna akademija: 2.000–5.000 evra

  • Kuvar: 2.000–3.000 evra

  • Električar: 1.500–3.000 evra

  • Konobar: do 2.000 evra

  • Maser: do 2.000 evra

  • Poslastičar: 1.500–2.000 evra

  • Frizer: 1.500–2.000 evra

Plan upisa

Planom upisa u srednje škole za školsku 2026/2027. godinu predviđeno je 71.614 mesta u srednjim stručnim školama i gimnazijama širom Srbije. Završni ispit za oko 64.000 osmaka zakazan je za 15, 16. i 17. jun.

Najveće interesovanje za upis u gimnazije prethodnih godina beleženo je u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu, gde je za upis u neke gimnazije potrebno preko 90 bodova. U manjim sredinama interesovanje za gimnazije znatno je slabije.

Dnevnik/ Kurir

Izvor:
Dnevnik/ Kurir
Piše:
Pošaljite komentar