OVU MOĆNU MOLITVU SVETOJ EFIMIJI IZGOVORITE DANAS Svaka žena treba ovo da uradi za mir i spasenje
Srpska pravoslavna crkva i vernici danas, 25. jula obeležavaju praznik Svete velikomučenice Efimije (u crkvenom jeziku Jefimije), zaštitnice devica, žena i svih koji traže duhovnu snagu.
Iako je njen život obeležen surovim stradanjima, u središtu njenog nasleđa nalazi se - molitva. U vremenu kada sve češće tražimo tišinu, jasnoću i unutrašnji mir, upravo dan posvećen ovoj svetiteljki pruža snažnu priliku da zastanemo i okrenemo se duhovnom.
Verna do kraja: život koji je postao molitva
Jefimija je rođena u Halkidonu u 3. veku, a prema hrišćanskom predanju, od detinjstva je vaspitavana u duhu vere. Kada je gradska vlast izdala naredbu da se svim građanima nametne pagansko obožavanje idola, Jefimija i još 48 hrišćana odbili su da učestvuju u idolopoklonstvu.
Pred sudijom su izgovorili rečenicu koja se i danas ponavlja:
- I carska i vaša zapovest moraju se poslušati, ako nije protivna Bogu nebeskom; ali ako je protivna Bogu, ne samo da je ne treba poslušati, već joj se treba i protiviti.
Zbog nepokolebljive vere, podvrgnuti su mučenju koje je trajalo 19 dana. Dvadesetog dana, sudija je pokušao da Efimiju osvoji laskanjima, nudeći joj bogatstvo i položaj u zamenu za njeno odricanje Hrista. Kada je odbila, usledile su surove kazne: mučenje na točku, u ognju, vodi i na kraju - pred divljim zverima.
Uprkos svemu, ona se nije borila oružjem, niti glasno, već - molitvom. Pred divlje zveri izašla je sa zahvalnošću i tihom molitvom Bogu, verujući da njena patnja ima smisao.
Molitva kao snaga žene
Molitva koju crkva prenosi i danas je izuzetno snažna i duboka:
- "Ovčica Tvoja Isuse, Jefimija, zove silnim glasom: Tebe Ženiče moj ljubim i tražeći Te stradam, i raspinjem se i sahranjujem u krštenju Tvome. I stradam radi Tebe, da bih carstvovala s Tobom, i umirem za Tebe, da bih živjela s Tobom. Primi me kao čistu žrtvu, s ljubavlju žrtvovanu za Tebe." Njenim molitvama, kao Milostiv, spasi duše naše. Amin.
Upravo ta molitva je centralni razlog zašto se na dan ove svetiteljke ženama preporučuje da odu u crkvu, zapale sveću i u tišini izgovore molitvu iz srca - bilo da se odnosi na ljubav, brak, zdravlje, posao, ili unutrašnji mir.
Efimija nije poznata samo po devičanstvu, već i po snazi karaktera, veri koja ne posustaje i hrabrosti da ide protiv sveta, onda kada je to najteže.
Običaji i poruke praznika
Prema narodnom predanju i hrišćanskom kalendaru, na dan Svete Jefimije posebno se mole:
Praznik se u nekim krajevima smatra i neformalnim danom kada počinju pripreme za zimu, te se savetuje organizacija doma, nabavka sirovina za rad i planiranje budućih koraka.
U vremenu brzine, buke i stalnog pritiska, dan Svete Jefimije vraća nas temelju - molitvi koja ne traži mnogo, ali donosi dubok mir. Nije važno koliko traje, niti gde se izgovara, važno je da bude iskrena.
Zato se sutra, makar na trenutak, okrenite veri u tišini crkve ili svoga doma.