PAD CENA SIROVINA SVE IZRAŽENIJI Sirovine gube vrednost zbog zaliha i globalne nesigurnosti
Prema najnovijem izveštaju Svetske banke, globalno tržište sirovina suočava se s izuzetno nestabilnim periodom.
Geopolitičke tenzije, klimatske nepogode, trgovinski sporovi i poremećaji u lancima snabdevanja doprinose povećanoj volatilnosti. Ocenjuje se da bi ovaj nestabilni trend mogao postati novo trajno stanje na tržištu.
U sektoru prehrambenih proizvoda, očekuje se nastavak pada cena. Poljoprivredne sirovine bi tokom 2025. godine mogle pojeftiniti za jedan odsto, dok se u 2026. godini predviđa dodatni pad od tri odsto. Ipak, poskupljenja kakaa i kafe ublažavaju ukupni pad cena u ovom segmentu.
Najveći pad se očekuje kod žitarica, koje bi mogle pojeftiniti i više od 10 odsto. Posebno se izdvaja pirinač, za koji se procenjuje pad cene od čak 29 odsto, usled velikih globalnih zaliha.
Cene soje takođe će pasti, dok će kukuruz i pšenica zabeležiti blaže promene. Cena kukuruza mogla bi se smanjiti za dva odsto, što je rezultat trgovinskih barijera između SAD-a i Kine, kao i nižih cena nafte koje utiču na ponudu.
Pšenica, s druge strane, ostaje tražena roba potrošnja i dalje premašuje proizvodnju, a zalihe se postepeno smanjuju, što ograničava pad cena.
Cena prehrambenih proizvoda deo je šireg pada na tržištu sirovina, koje dostiže najniže nivoe još od 2020. godine. Slabiji globalni ekonomski rast i obilne zalihe energenata, posebno naftnih derivata, ključni su faktori tog trenda.
Predviđa se da će cena nafte iznositi oko 64 dolara po barelu (oko 56,50 evra), dok se trenutno kreće oko 60 dolara. Očekuje se da će ponuda nadmašiti potražnju, između ostalog i zbog ubrzanog razvoja tržišta električnih vozila u Kini.
Kada je reč o tržištu gasa, u Evropi se očekuje rast cena od šest odsto u 2025. godini, kao posledica viših cena iz prvog kvartala. Međutim, prognoze za 2026. godinu ukazuju na pad od devet odsto, prenosi Kurir.