Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

PRIPREMITE SE NA NOVI HAOS NA GRANICAMA Sa srpskim pasošem od 12. oktobra ulazi se u EU po novom sistemu – evo šta vas čeka

02.10.2025. 15:19 15:37
Piše:
Izvor:
Dnevnik
d

Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije obavestilo je građane da od 12. oktobra 2025. godine počinje postepena primena novog Sistema ulaska/izlaska (Entry/Exit System – EES) Evropske unije, koji se odnosi na sve putnike koji nisu državljani zemalja članica EU i nemaju regulisan boravak u Šengen zoni.

To znači da će se novi režim primeniti i na državljane Srbije prilikom ulaska u Hrvatsku, Bugarsku, Rumuniju i Mađarsku.

Gde se prvo uvodi sistem:

  • Hrvatska: Batrovci – Bajakovo i Aerodrom Zagreb
  • Bugarska: Gradina – Kalotina
  • Rumunija: Kaluđerovo – Najdaš
  • Mađarska: od 28. oktobra do 11. novembra fazno na više prelaza (Tompa, Horgoš, Bački Vinogradi, Bačalmaš, Bački Breg, Rabe-Kibekhaza i dr).

Kako izgleda kontrola:

  • Pri prvom ulasku u EU biće uzeti otisci četiri prsta, fotografija lica i uneti lični i putni podaci.
  • Lica mlađa od 12 godina ne podležu registraciji, dok će maloletnici stariji od 12 biti evidentirani.
  • U prelaznom periodu do 10. aprila 2026. godine, pasoši će se i dalje pečatirati svim putnicima.

Posebna pravila za radnike i vozače:

  • Za građane koji svakodnevno prelaze u Mađarsku zbog posla, registracija počinje 1. novembra. Biće formiran dosije koji važi za naredne prelaske ako granicu pređu najmanje četiri puta u 30 dana.
  • Vozači teretnih vozila i autobusa takođe ulaze u sistem, ali će moći da se prijave elektronski dok su unutar EU.

MUP apeluje na građane da prilikom planiranja putovanja računaju na moguća duža zadržavanja na granici u početnoj fazi i da se informišu o uslovima na konkretnim prelazima.

Izvor:
Dnevnik
Piše:
Pošaljite komentar
ZA 50 KILOMETARA TREBA PET SATI! PLANIRA SE OTVARANJE JOŠ JEDNOG GRANIČNOG PRELAZA? Pokrenuta inicijativa između dve zemlje
granica

ZA 50 KILOMETARA TREBA PET SATI! PLANIRA SE OTVARANJE JOŠ JEDNOG GRANIČNOG PRELAZA? Pokrenuta inicijativa između dve zemlje

25.09.2025. 09:19 09:26