Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

SLIKAJ, PRIJAVI, DIŠI LAKŠE Pokrenuta aplikacija za otkrivanje ambrozije

15.08.2025. 08:52 08:57
Izvor:
Dnevnik
амброзија
Foto: arhiva Dnevnika

Nacionalno udruženje „Alergija i ja“ podseća da je počela da radi mobilna aplikacija AmbTrack, koja građanima omogućava da prepoznaju i prijave prisustvo ambrozije, opasnog korova koji sve više ugrožava zdravlje ljudi u Srbiji.

Aplikacija je za sada dostupna na AppStore-u (za sve IOS uređaje), a uskoro će biti dostupna i na Google store-u (za sve android uređaje).

Ovaj projekat zajedno su osmislili i partnerski realizuju Torlak, Institut za virusologiju vakcine i serume, te Nacionalno udruženje pacijenata „Alergija i ja“, uz podršku Centra za promociju nauke.

Predsednica udruženja „Alergija i ja“ Snežana Šundić Vardić kaže kako inicijativa AmbTrack predstavlja značajan korak ka podizanju svesti o štetnosti ambrozije i njenom uticaju na zdravlje stanovništva. 

амброзија
Foto: Udruženje „Ambrozija i ja”

Godinama su, kao Nacionalno udruženje „Alergija i ja“, gotovo usamljeni u naporima da se ozbiljno pristupi problemu ambrozije i njenog negativnog uticaja na građane koji pate od alergijskih i respiratornih bolesti.

– Danas smo ponosni što nas je naučna zajednica prepoznala i što zajedno sa Institutom Torlak radimo na razvoju ovog projekta od javnog značaja. Svojim angažovanjem možemo zajedno doprineti zdravijem i sigurnijem okruženju za sve, posebno za one najosetljivije među nama. Pozivamo sve građane da se uključe – izjavila je Snežana Šundić Vardić.

Jedna biljka može da proizvede milione polenskih zrna i izazove ozbiljne zdravstvene probleme

Ambrozija je jedan od najjačih prirodnih alergena i glavni okidač sezonskih alergija, uključujući polensku kijavicu, astmu, svrab i suzenje očiju, kao i promene na koži. Jedna biljka može da proizvede milione polenskih zrna i izazove ozbiljne zdravstvene probleme, posebno u urbanim sredinama.

Zahvaljujući aplikaciji AmbTrack, građani mogu da prijave lokacije na kojima raste ambrozija, da evidentiraju simptome koje osećaju tokom dana (avgust–septembar), da pomognu u stvaranju baze podataka za praćenje žarišta i kvaliteta vazduha, kao i da učestvuju u edukaciji zajednice i borbi protiv alergena.

Kako prijaviti kritičnu lokaciju

Građani mogu da se uključe u prjavljivanje lokacije s prisustvom ambrozije tako što će preuzeti aplikaciju AmbTrack, preko QR koda ili na dostupnim APP prodavnicama, potom uključiti GPS i kliknuti na „Prijavi ambroziju“. Svakodnevno mogu da ocene intenzitet simptoma, kao i da učestvuju u izazovu, sakupljaju bedževe i osvoje simbolične nagrade.

Doktor biohemijskih nauka na Institutu Torlak – Ivana Prodić navela je da AmbTrack predstavlja most između građana i naučnika koji žele da u realnom vremenu prate cvetanje ambrozije i svoje alergijske reakcije. Kroz jednostavnu aplikaciju korisnici fotografišu ambroziju, automatski beleže tačnu GPS lokaciju i ocenjuju svoje simptome – od blagog peckanja očiju do ozbiljnih respiratornih tegoba.

– Na osnovu tih podataka projekat kreira dinamične „vruće tačke” gde se ambrozija nalazi, a građane sa najtežim simptomima u toj okolini se pozivaju u Institut Torlak na detaljne molekularne analize – izjavila je Ivana Prodić i dodala da je Institut Torlak, sa dugogodišnjim iskustvom u dijagnostici i istraživanju alergija, pokretanjem projekta AmbTrack prepoznao potrebu da laboratorijske nalaze poveže sa uslovima iz stvarnog sveta – uticajem zagađenja, mikroklime i lokalne rasprostranjenosti ambrozije.

Pozvane su institucije, stručnjaci i svi građani da preuzmu AmbTrack aplikaciju, prijave lokacije ambrozije i podele svoje simptome. Aktivno učešće građana je ključ za unapređenje prevencije i zaštitu zdravlja tokom sezone alergija.

Izvor:
Dnevnik
Pošaljite komentar
BORBA SA AMBROZIJOM Objavljeno na kojim lokacijama u Zrenjaninu ima najviše ove alergene biljke
амброзија

BORBA SA AMBROZIJOM Objavljeno na kojim lokacijama u Zrenjaninu ima najviše ove alergene biljke

16.07.2025. 13:11 09:14
KAŠLJAO, KIJAO PA MU PREKIPELO Evo kako se Slavko iz Ljubića uhvatio u koštac sa ambrozijom
амброзија

KAŠLJAO, KIJAO PA MU PREKIPELO Evo kako se Slavko iz Ljubića uhvatio u koštac sa ambrozijom

04.07.2025. 19:08 19:14
AMBROZIJA SE PO VOJVODINI SISTEMATSKI SUZBIJA Opasni korov se uklanja sa dve hiljade hektara
амброзија

AMBROZIJA SE PO VOJVODINI SISTEMATSKI SUZBIJA Opasni korov se uklanja sa dve hiljade hektara

13.09.2024. 13:22 13:37