”SRBIJA JE IZGUBILA PRILIKU DA BUDE PRVA” Direktor EDS-a: Odluka EU da "Jadar" proglasi strateškim omogućava da postanemo izvoznici
BEOGRAD: Politikolog i generalni direktor EDS-a Vladimir Kljajić izjavio je danas da odluka Evropske komisije da projekat "Jadar" uvrsti među 13 strateških projekata EU omogućava da Srbija od uvoznika sirovina postane izvoznik sirovina, što će se preliti i na ostale industrije koje se bave proizvodnjom ostalih elemenata koji daju dodatnu vrednost celoj ekonomiji.
Kljajić je za Tanjug istakao da je ova odluka EU izuzetno važna vest za Srbiju i zelenu tranziciju koja je u povoju u Uniji, i dodao da je ovo velika prilika da Srbija bude deo tog finansijskog okvira koji će omogućiti finansiranje jednog takvog projekta i koji će otvoriti hiljade novih visokoplaćenih radnih mesta.
Na pitanje kakva je uloga EU u sledećim fazama projekta i da li EU može da utiče na odluke Srbije, Kljajić je rekao da je Srbija potpuno autonomna u donošenju odluka o tome da li neki projekat treba da se nastavi, te da je na srpskim vlastima da odrede mogućnost za određeni projekat i da ga preispitaju u skladu sa strogim ekološkim pravilima i EU.
Prema njegovim rečima, ova odluka EK daje mogućnost finansiranju i kasnije izvozu, s obzirom na to da imamo tržište koje je u stanju da apsorbuje rudu koja se proizvodi u Srbiji.
"EU se sada stara da i države koje su dobavljači takođe moraju da ispunjavaju izuzetno velike ekološke standarde, inače ta roba ne bi mogla da nađe kupce na tržištu EU. U proizvodnji nastaje proces baterijskih pasoša koji omogućava EU da prati proizvodnju i mogućnost za reciklažu litijuma", objasnio je on.
Kljajić je istakao da je veoma važno to što se EU takođe stara da se ispune standardi u državama odakle dolaze sirovine.
Odgovarajući na pitanje da li će se, ukoliko dođe do realizacije projekta "Jadar", raditi po pravilima koja važe u EU i da li građani imaju razloga za brigu, Kljajić je poručio da je potrebno da se poštuju pravila koja su doneta u EU, koja ima najviše iskustva i koja je predvodnica u celom svetu kada je u pitanju poštovanje ekoloških pravila, i dodao da je da je veoma važno da postoji partner koji vodi računa o tome da države sa kojima sarađuje poštuju ekološka, socijalna pravila i pravila radnika.
"Često smo izloženi dezinformacijama, lažnim vestima, da u Evropi nigde ne postoji rudnik litijuma, da se nigde ne kopa, što nije tačno. Imamo Finsku, Portugaliju, Francusku, Nemačku. Srbija je izgubila priliku da bude prva, da smo krenuli sa projektom pre nekoliko godina bili bismo prvi u Evropi", naveo je on.
Kljajić je rekao da iako rudarstvo ima uticaja na životnu sredinu, današnjom tehnologijom, koja je izuzetno moderna, moguće je ispoštovati ekološka pravila, i dodao da je netačno da samo narazvijene države izvoze rudu, s obzirom na to da Australija 13 odsto BDP-a bazira na rudarstvu.
Komentarišući to što su pojedine opozicione partije reagovale na odluku Evropske komisije da "Jadar" proglasi strateškim, izrazile nezadovoljstvo zbog ovakve odluke i ocenile da se radi o "propalom projektu koji se neće desiti", Kljajić je rekao da opozicija zloupotrebljava ovu temu jer vidi da tema litijuma i te kako nailazi na podele u društvu pošto su mišljenja često bazirana na ličnim osećanjima, a ne na proverenim i tačnim informacijama.
Kako je naveo, opozicija eksploatiše strah da će sve biti zagađeno i da ćemo postati rudarska kolonija, a ocenio je i da je jako opasno da opozicija nudi takva rešenja i ide u takvom smeru u razgovoru o nekim strateškim projektima važnim za Srbiju, koji treba da budu bazirani na činjenicama i otvorenoj debati.
Poručio je da ceo postupak vezan za projekat "Jadar" treba da bude transparentan kako bi građani imali poverenja da će proces biti takav i da će imati benefita za celo društvo.
Kljajić je rekao da Srbija može da postane ključni akter u evropskom lancu vrednosti za proizvodnju baterija, ali da je neophodno da Srbija što pre uzme stvari u svoje ruke i ozbiljno se posveti tome da prati projekat, da nadležna ministarstva daju svoje kapacitete i analiziraju projekat.
"Setimo se da je projekat jedno vreme bio i suspendovan protivustavno, sada treba što više resursa da se usredsredi na projekat kako bismo nadoknadili izgubljeno vreme tako što ćemo brže, bolje i kvalitetnije koristiti EU kao partnera u ovom projektu, da nam pomogne da uspostavimo sve standarde", zaključio je on.