”СРБИЈА ЈЕ ИЗГУБИЛА ПРИЛИКУ ДА БУДЕ ПРВА” Директор ЕДС-а: Одлука ЕУ да "Јадар" прогласи стратешким омогућава да постанемо извозници
БЕОГРАД: Политиколог и генерални директор ЕДС-а Владимир Кљајић изјавио је данас да одлука Европске комисије да пројекат "Јадар" уврсти међу 13 стратешких пројеката ЕУ омогућава да Србија од увозника сировина постане извозник сировина, што ће се прелити и на остале индустрије које се баве производњом осталих елемената који дају додатну вредност целој економији.
Кљајић је за Танјуг истакао да је ова одлука ЕУ изузетно важна вест за Србију и зелену транзицију која је у повоју у Унији, и додао да је ово велика прилика да Србија буде део тог финансијског оквира који ће омогућити финансирање једног таквог пројекта и који ће отворити хиљаде нових високоплаћених радних места.
На питање каква је улога ЕУ у следећим фазама пројекта и да ли ЕУ може да утиче на одлуке Србије, Кљајић је рекао да је Србија потпуно аутономна у доношењу одлука о томе да ли неки пројекат треба да се настави, те да је на српским властима да одреде могућност за одређени пројекат и да га преиспитају у складу са строгим еколошким правилима и ЕУ.
Према његовим речима, ова одлука ЕК даје могућност финансирању и касније извозу, с обзиром на то да имамо тржиште које је у стању да апсорбује руду која се производи у Србији.
"ЕУ се сада стара да и државе које су добављачи такође морају да испуњавају изузетно велике еколошке стандарде, иначе та роба не би могла да нађе купце на тржишту ЕУ. У производњи настаје процес батеријских пасоша који омогућава ЕУ да прати производњу и могућност за рециклажу литијума", објаснио је он.
Кљајић је истакао да је веома важно то што се ЕУ такође стара да се испуне стандарди у државама одакле долазе сировине.
Одговарајући на питање да ли ће се, уколико дође до реализације пројекта "Јадар", радити по правилима која важе у ЕУ и да ли грађани имају разлога за бригу, Кљајић је поручио да је потребно да се поштују правила која су донета у ЕУ, која има највише искуства и која је предводница у целом свету када је у питању поштовање еколошких правила, и додао да је да је веома важно да постоји партнер који води рачуна о томе да државе са којима сарађује поштују еколошка, социјална правила и правила радника.
"Често смо изложени дезинформацијама, лажним вестима, да у Европи нигде не постоји рудник литијума, да се нигде не копа, што није тачно. Имамо Финску, Португалију, Француску, Немачку. Србија је изгубила прилику да буде прва, да смо кренули са пројектом пре неколико година били бисмо први у Европи", навео је он.
Кљајић је рекао да иако рударство има утицаја на животну средину, данашњом технологијом, која је изузетно модерна, могуће је испоштовати еколошка правила, и додао да је нетачно да само наразвијене државе извозе руду, с обзиром на то да Аустралија 13 одсто БДП-а базира на рударству.
Коментаришући то што су поједине опозиционе партије реаговале на одлуку Европске комисије да "Јадар" прогласи стратешким, изразиле незадовољство због овакве одлуке и оцениле да се ради о "пропалом пројекту који се неће десити", Кљајић је рекао да опозиција злоупотребљава ову тему јер види да тема литијума и те како наилази на поделе у друштву пошто су мишљења често базирана на личним осећањима, а не на провереним и тачним информацијама.
Како је навео, опозиција експлоатише страх да ће све бити загађено и да ћемо постати рударска колонија, а оценио је и да је јако опасно да опозиција нуди таква решења и иде у таквом смеру у разговору о неким стратешким пројектима важним за Србију, који треба да буду базирани на чињеницама и отвореној дебати.
Поручио је да цео поступак везан за пројекат "Јадар" треба да буде транспарентан како би грађани имали поверења да ће процес бити такав и да ће имати бенефита за цело друштво.
Кљајић је рекао да Србија може да постане кључни актер у европском ланцу вредности за производњу батерија, али да је неопходно да Србија што пре узме ствари у своје руке и озбиљно се посвети томе да прати пројекат, да надлежна министарства дају своје капацитете и анализирају пројекат.
"Сетимо се да је пројекат једно време био и суспендован противуставно, сада треба што више ресурса да се усредсреди на пројекат како бисмо надокнадили изгубљено време тако што ћемо брже, боље и квалитетније користити ЕУ као партнера у овом пројекту, да нам помогне да успоставимо све стандарде", закључио је он.