PORAZNA REALNOST - SRBIJA PRVA U EVROPI PO SMRTNOSTI OD RAKA Godišnje 40.000 ljudi oboli od karcinoma EVO KOJI OBLICI SU NAJČEŠĆI KOD ŽENA, A KOJI KOD MUŠKARACA
Srbija se već godinama nalazi u samom vrhu evropskih statistika po učestalosti i smrtnosti od malignih bolesti.
Prema podacima Instituta za javno zdravlje “Dr Milan Jovanović Batut”, svake godine se registruje gotovo 40.000 novih slučajeva raka, dok je stopa smrtnosti među najvišima u Evropi. Uzrok tome su kasno otkrivanje bolesti, ograničeni kapaciteti za prevenciju i lečenje, ali i prisutni faktori rizika koji i dalje ozbiljno ugrožavaju zdravlje stanovništva, rečeno je juče na Onkološkom plenumu „Oba krila zdrava bila“.
Najčešći oblici raka kod muškaraca su karcinom pluća, prostate i debelog creva, dok žene najčešće obolevaju od raka dojke, pluća grlića materice i debelog creva. Ovi maligniteti zajedno čine više od polovine svih novoobolelih, što ukazuje na potrebu za jačanjem organizovanih skrining programa u cilju ranog otkrivanja bolesti, ali i obezbeđivanja savremenih terapijskih pristupa koji znatno povećavaju šanse za izlečenje i produžavaju život pacijenata.
Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja prof. dr Ferenc Vicko, rekao je da je u saradnji sa Švedskom i uz podršku Švedske ambasade, pokrenut i zajednički program kako bismo iskustvo njihovog uspešnog skrining sistema, sa obuhvatom većim od 90 odsto, preneli i na naš zdravstveni sistem.
- Skrining funkcioniše samo ako ga dosledno sprovodimo i pratimo. Ministarstvo zdravlja postavilo je cilj da u naredne dve godine najmanje milion žena prođe skrining na rak dojke, uz korišćenje nove aplikacije koja će omogućiti praćenje odaziva i rezultata. Od 2013. godine pregledano je više od pola miliona žena i otkriveno više od 1.500 slučajeva raka dojke, većinom u ranim stadijumima kada je izlečenje moguće u više od 90 odsto slučajeva. Ohrabruje i podatak da smrtnost od raka dojke opada, što pokazuje da se svest žena menja i da sve više same traže preventivne preglede – kazao je dr Vicko.
Dostupnost savremenih terapija
- Domaći vodiči su usklađeni sa evropskim i jasno definišu koje terapije treba primenjivati, ali problem je što pojedini lekovi još nisu na pozitivnoj listi RFZO. Ta razlika postoji isključivo iz ekonomskih razloga. RFZO je najavio da će do kraja godine proširiti pozitivnu listu lekova, što će omogućiti da savremene terapije postanu dostupne većem broju pacijenata - rekao je doc. dr Andrić.
Potpredsednica Foruma pacijenata Srbije i predsednica Udruženja za borbu protiv raka pluća “Punim plućima” Olja Ćorović istakla je da ovaj forum ima za cilj da unapredi status onkoloških pacijenata.
- Sve veći broj pacijenata dobija inovativne lekove, ali i dalje postoji značajan broj obolelih koji nemaju pristup imunoterapiji i drugim savremenim terapijama. Nadu nam uliva uveravanje nadležnih da će nova lista lekova biti doneta do kraja godine i da će obuhvatiti terapije koje su pacijentima preko potrebne, kako bi savremene terapije postale standard, a ne privilegija. Danas, zahvaljujući savremenim terapijama, ni najteži oblici karcinoma, više ne moraju da znače kraj. Naš zadatak je da ta realnost postane standard za svakog pacijenta u Srbiji – istakla je Ćorović.
Član Republičke stručne komisije za onkologiju i radiologiju docent dr Zoran Andrić je objasnio da je ključno rano otkrivanje malignih bolesti, ali Srbija je, nažalost, i dalje prva u Evropi po smrtnosti. Da bi se ta smrtnost smanjila, neophodno je sprovesti jači i dostupniji skrining, jer dok se on ne omasovi ne može da se očekuje smanjenje incidence.
Zabranjeno je preuzimanje teksta ili dela teksta bez navođenja autora i naše medijske kuće, u vidu živog linka koji vodi ka originalnom sadržaju. Svako kršenje ovog pravila tretiraće se kao povreda autorskih prava.