TEŠKI OBLICI ASTME VIŠE NISU PRESUDA Inovativna terapija znatno popravlja kvalitet života i redukuje novčane izdatke pacijenata
Blizu 400 miliona ljudi u svetu boluje od astme, dok u Srbiji ima blizu 6.000 pacijenata sa teškim oblikom astme.
Ove podatke iznela je juče predsednica Nacionalnog udruženja za pomoć pacijentima sa alergijskim i respiratornim oboljenjima „Alergija i ja” Snežana Šundić Vardić na panel diskusiji „Oduvaj astmu” održanoj u Beogradu u sklopu obeležavanja Svetskog dana astme.
Ona je za Tanjug rekla da 10 odsto asmatičara u svetu ima težak oblik te bolesti i istakla da u Srbiji 3.000 pacijenata ima indikaciju za primenu biološke terapije. Kako je naglasila, cilj održanog panela je da se doprinese povećanju svesti o značaju bolesti astme, kao i značaju za same pacijente, zdravstveni sistem, ali i za čitavu društvenu zajednicu.
- Unazad nekoliko godina, na našu sreću i sreću naših pacijenata, imamo dostupne inovativne lekove i biološku terapiju koja značajno popravlja kvalitet života pacijenata i dovodi do potpune kontrole bolesti - kazala je Snežana Šundić Vardić i dodala da inovativna terapija značajno redukuje novčane izdatke pacijenata.
U Srbiji blizu 6.000 pacijenata s teškim oblikom astme
Navela je da je cilj da se inovativnim lekovima formira zdrava i produktivna populacija, da se spreči napredovanje bolesti, nastanak komplikacija, invaliditeta, kao i da se ona stavi pod kontrolu.
Ocenila je da je prekretnica u lečenju astme bila uvođenje inhalacione terapije sredinom prošlog veka, kao i da je lekarima bio zadatak da pacijentima objasne da nije kraj ako im prepišu upotrebu pumpice.
- Deset godina nakon toga, prekretnica je bila pojava inhalacionih kortikosteroida, koji su osnova i kamen-temeljac u lečenju astme kao inflamatorne bolesti. Tako da smo uvođenjem inhalacionih kortikosteroida smanjili i broj pogoršanja i hospitalizacija, a naravno omogućili i bolji život pacijentima - rekla je Snežana Šundić Vardić.
Kako je istakla, od 2019. godine se povećava dostupnost inovativne terapije, čija je primena uglavnom moguća u referetnim centrima i skopčana sa vrlo komplikovanom administrativnom procedurom.