ТЕШКИ ОБЛИЦИ АСТМЕ ВИШЕ НИСУ ПРЕСУДА Иновативна терапија знатно поправља квалитет живота и редукује новчане издатке пацијената
Близу 400 милиона људи у свету болује од астме, док у Србији има близу 6.000 пацијената са тешким обликом астме.
Ове податке изнела је јуче председница Националног удружења за помоћ пацијентима са алергијским и респираторним обољењима „Алергија и ја” Снежана Шундић Вардић на панел дискусији „Одувај астму” одржаној у Београду у склопу обележавања Светског дана астме.
Она је за Танјуг рекла да 10 одсто асматичара у свету има тежак облик те болести и истакла да у Србији 3.000 пацијената има индикацију за примену биолошке терапије. Како је нагласила, циљ одржаног панела је да се допринесе повећању свести о значају болести астме, као и значају за саме пацијенте, здравствени систем, али и за читаву друштвену заједницу.
- Уназад неколико година, на нашу срећу и срећу наших пацијената, имамо доступне иновативне лекове и биолошку терапију која значајно поправља квалитет живота пацијената и доводи до потпуне контроле болести - казала је Снежана Шундић Вардић и додала да иновативна терапија значајно редукује новчане издатке пацијената.
У Србији близу 6.000 пацијената с тешким обликом астме
Навела је да је циљ да се иновативним лековима формира здрава и продуктивна популација, да се спречи напредовање болести, настанак компликација, инвалидитета, као и да се она стави под контролу.
Оценила је да је прекретница у лечењу астме била увођење инхалационе терапије средином прошлог века, као и да је лекарима био задатак да пацијентима објасне да није крај ако им препишу употребу пумпице.
- Десет година након тога, прекретница је била појава инхалационих кортикостероида, који су основа и камен-темељац у лечењу астме као инфламаторне болести. Тако да смо увођењем инхалационих кортикостероида смањили и број погоршања и хоспитализација, а наравно омогућили и бољи живот пацијентима - рекла је Снежана Шундић Вардић.
Како је истакла, од 2019. године се повећава доступност иновативне терапије, чија је примена углавном могућа у реферетним центрима и скопчана са врло компликованом административном процедуром.