САВЕТНИЦИ У АПОТЕКАМА ПОМАЖУ ПАЦИЈЕНТИМА Астма није под контролом? Можда само погрешно користите пумпицу
Неправилна употреба пумпица један је од водећих разлога лоше контроле астме, а ту је и нередовно коришћење пумпица.
У апотекама широм Србије, од јуна 2022. године постоје саветници за астму. Захваљујући њима више од 900 особа које болују од астме добило је помоћ.
У Фармацеутској комори Србије кажу како тренутно 112 фармацеута у 64 насељена места пружа ову саветодавну услугу грађанима. Сем указивања на правилну и редовну употребу пумпице, они указују и на могуће узроке погоршања астме и како да се малим променама у животним навикама астму боље држе под контролом.
Када особа са астмом има блаже здравствене тегобе, попут главобоље, дијареје, прехладе, саветник за астму ће јој објаснити како да се ублаже тегобе, а да притом не дође до погоршања астме.
Респираторне инфекције, неадекватно лечена алергијска кијавица, одређени лекови, састојци хране, дувански дим и алергени из окружења предуслови су за неконтролисану астму
Фармацеуткиња Фармацеутске коморе Србије Николина Скорупан каже како су приметили да многе особе са астмом верују да је њихова болест под контролом, иако то није случај. Код неких је узрок била неправилна примена пумпица, иако су веровали да их правилно користе, код других је разлог био изложеност неким провоцирајућим факторима, за које нису били свесни да им сметају, као што су одређена храна, кућни љубимци, неки лекови против болова или за лечење кардиолошких проблема.
– Има и оних пацијената који правилно и редовно користе своје лекове, умеју добро да избегавају окидаче, а ипак немају довољно добру контролу астме. Неки од њих нису свесни да су њихови симптоми такви да је потребно да се јаве лекару, иако можда још није време за редовну контролу код пулмолога. Такве пацијенте упућујемо лекару – објашњава Николина Скорупан.
Најчешће грешке
Три од четири пацијента направе бар једну грешку, а два од три пацијента прави бар две грешке када користе пумпице. Једна је да пацијент са сваким удахом лека узима мању дозу лека, те је у ризику је од погоршања. Грешке које се праве су и: пацијент не исправи леђа приликом удаха, не издахне ваздух у потпуности пре удаха лека, не задржи дах 10 секунди након удаха лека, не испере уста и грло након примене пумпице са кортикостероидом, не очисти усник сувом крпом након узимања лека.
Према њеним речима, неправилна употреба пумпица јесте један од водећих разлога лоше контроле астме, а ту су и нередовна коришћење пумпица, прекид примене пумпице када се особа осећа добро, респираторне инфекције, неадекватно лечена алергијска кијавица, одређени лекови, састојци хране, дувански дим и алергени из окружења , као што су животињска длака или буђ.
– Уколико пацијенте симптоми астме буде ноћу или им је потребна пумпица за брзо олакшање дисања чешће од једном недељно, потребно је да се обрате саветнику за астму у апотеци – напомиње Николина Скорупан.
Како додаје, саветници могу да се пронађу претрагом по градовима на сајту Фармацеутке коморе Србије у делу „Пронађи саветника“. Осим тога, на Јутјуб каналу Фармацеутске коморе могу да се пронађу видео-упутства за правилну примену свих, у Србији тренутно доступних пумпица.