Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

BLOKADERI I ANARHOSINDIKALISTI PROTIV SRPSKIH STUDIJA U NIŠU

07.11.2025. 08:16 08:18
Piše:
Izvor:
Dnevnik
Илустрација, Канва
Foto: Ilustracija, Kanva

Vlada Srbije je na današnjoj sednici donela istorijsku odluku o osnivanju Fakulteta srpskih studija u Nišu, čime ovaj grad i čitav jugoistok Srbije postaju nacionalni centar identitetskih nauka.

Nukleus novog fakulteta činiće Odeljenja za istoriju, srbistiku i slavistiku, dok je u narednoj razvojnoj fazi planirano otvaranje studijskih programa za nacionalnu bezbednost, nacionalnu arheologiju, kulturologiju i etnologiju.

Upravo tu odluku najglasnije kritikuju profesori koji su mesecima držali u blokadi Filozofski fakultet u Nišu, potpuno parališući nastavu i akademski život. To su isti oni koji su vrednoj i poštenoj deci oduzeli gotovo godinu dana studija svojim nasilnim performansima, ucenama i demonstracijom profesorske moći.

Ti samozvani „borci za akademsku slobodu“ danas pokazuju svoje pravo lice — blokadersko, anarhosindikalističko i antiinstitucionalno. Sve što u svom nazivu ima srpski prefiks ili nacionalno obeležje poput Srpskih studija u njima izaziva netrpeljivost i agresiju. Umesto da se bave naukom i obrazovanjem, oni su se pretvorili u ideološke komesare koji vode političke obračune, proganjaju kolege drugačijeg mišljenja i vređaju svakog ko se zalaže za državu, Ustav i zakon.

Da bi prikrili sopstvenu političku agendu, ti isti krugovi se sada prikrivaju iza lažne sindikalne borbe, zloupotrebljavajući instituciju sindikata u lične, ideološke i antisrpske svrhe. Njihov takozvani „otpor“ nema nikakve veze sa interesima radnika ili akademske zajednice — reč je o čistoj anarholiberalnoj agitaciji, usmerenoj protiv države i nacionalnih interesa.

U tu orkestriranu hajku, kao i mnogo puta do sada, uvlače i izmanipulisane studente, koje koriste kao sredstvo za svoje političke ambicije. Takvo ponašanje predstavlja sramotu za Univerzitet u Nišu i duboko je nedostojno akademske zajednice.

Filozofski fakultet u Nišu već mesecima ne liči na visokoškolsku ustanovu, već na opštinski odbor blokaderske političke sekte. Umesto nastave i naučnog rada, u prvi plan su došli pritisci, intrige i ideološki obračuni. Nedavno su blokaderi, u duhu svoje „demokratije“, razvlastili legitimno izabrani Studentski parlament i bez ikakvih izbora uzurpirali sve ključne pozicije u studentskim i drugim telima fakulteta.

Nakon što su fakultet pretvorili u političku pozornicu, sada otvoreno zloupotrebljavaju i sindikat, pretvarajući ga u instrument ličnih ambicija i ideološke borbe pojedinih sindikalnih vođa protiv Srpskih studija. Umesto da brani radnička prava, sindikat Filozofskog fakulteta u Nišu  je postao megafon blokaderske manjine koja se protivi svemu što je državno, zakonito i nacionalno.

Takvim delovanjem, anarhosindikalne vođe i studenti blokaderi trasiraju put ka potpunom institucionalnom urušavanju Filozofskog fakulteta u Nišu, udaljavajući ga od svakog oblika akademskog dostojanstva.

Izvor:
Dnevnik
Piše:
Pošaljite komentar