NA SLAVIJI POČEO PROTEST STUDENATA KOJI BLOKIRAJU FAKULTETE I GRUPE GRAĐANA Program se završava u 21.20, blokirane pojedine ulice i mostovi
Na Slaviji je nešto posle 18 časova počeo protest studenata koji blokiraju fakultete i grupa građana koje ih podržavaju, a kao zahteve oni su izneli raspisivanje izbora i prekidanje skupa studenata koji žele da uče u Pionirskom parku.
Studenti koji blokiraju fakultete naveli su da, ako ti zahtevi ne budu ispunjeni, "ne mogu da predvide ponašanje građana" i da "očekuju da građani preduzmu sve postojeće mere građanaske neposlušnosti", dok su najviši državni zvaničnici apelovali da se tokom skupa poštuju javni red i mir i istakli da nasilje neće biti dozvoljeno.
Na Trgu Slavija studenti koji blokiraju fakultete postavili su binu na kojoj je ozvučenje.
Za saobraćaj su zatvoreni Trg Slavija i ulice koje izlaze na Slaviju, Brankov most, Gazela.Okupljeni nose zastave Srbije i brojne transparente i stvaraju buku duvanjem u pištaljke i vuvuzele.
Na protestu je prisutna i grupa bajkera.
Studenti koji blokiraju i grupe građana okupili su se prethodno na nekoliko lokacija u Beogradu, odakle su u kolonama došli na Slaviju.
Istovremeno se na platou ispred Doma Narodne skupštine održava književno veče koje su organizovali studenti koji žele da uče, kojem prisustvuje veliki broj građana i predsednik SNS Miloš Vučević, ministar kulture Nikola Selaković, ministarka privrede Adrijana Mesarović i predsednik Pokreta socijalista Aleksandar Vulin.
Oko Doma Narodne Skupštine postavljene su metalne ograde i raspoređene jake snage policije.
Na skupu studenata koji blokiraju fakultete su, prema programu objavljenom na društvenim mrežama, predviđeni govori, muzika, poezija, a navedeno je da se "studentski program" završava u 21.20 časova.
Pojedini predstavnici grupa građana koje se predstavljaju kao zborovi pozvali su, međutim, u izavama za opozicione medije učesnike skupa da ostanu na ulici i posle 21 čas, a to su učinili i pojedini opozicioni političari, poput Bojana Pajtića.
Predstavnici vlasti više puta su naveli da znaju sve planove organizatora protesta i da su oni planirali nasilje i apelovali da skup protekne mirno, ali su istakli da će država reagovati i da nasilje neće biti dozvoljeno.
Direktor policije Dragan Vasiljević izjavio je ranije da skup na Trgu Slavija koji je zakazan na društvenim mrežama, nije prijavljen u skladu sa zakonom.
Pitanje bezbednosti izbilo je u prvi plan kada je reč o današnjem protestu na Slaviji, pogotovo nakon što su pipadnici MUP-a 25. juna uhapsili šest osoba zbog sumnje da su izvršili krivično delo pripremanje dela protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Srbije, a više televizija sa nacionalnom frekvencijom istog dana objavilo audio snimke na kojima se čuju, kako je navedeno, osumnjičeni za planiranje napada na policiju i institucije na današnjem protestu, na studente koji žele da uče u Pionirskom parku i na pojedine medije.