OBELEŽENO 150 GODINA OD ”NEVESINJSKE PUŠKE” Macut: Srbija će ostati jedinstvena i nastaviti da vodi brigu o svim našim sunarodnicima
NEVESINJE: Predsednik Vlade Srbije Đuro Macut poručio je danas u Nevesinju, kako je rekao, svima koji se raduju našim podelama, da će Srbija ostati jedinstvena i nepodeljena i nastaviti da vodi brigu o svim našim sunarodnicima.
"Naša snaga mora biti naša sloga, to je zavet Svetog Save, kao i žrtva junaka sa hercegovačkog krša. Slava herojima Hercegovačkog ustanka 1875. godine", rekao je on govoreći na centralnoj manifestaciji obeležavanja 150 godina od Nevesinjske puške.
Ocenio je da i danas, kada gledamo geopolitičke postupke slične onima iz toga doba, ne možemo se oteti utisku da svet i dalje nije naučio lekcije iz toga doba a to je da se trajni mir ne može graditi bez istine, pravde i uvažavanja stradanja brojčano malih, ali ponosnih naroda koji su svoju slobodu izborili žrtvom, a ne tuđim računom.
"I danas, vek i po, nakon Nevesinjske puške, mi ne govorimo samo o jednom ustanku, već o zavetnom opredeljenju za život u slobodi, pravu da demokratskim putem, samostalno, na osnovu slobodno iskazane volje naroda određujemo svoju budućnost", rekao je on.
Naveo je da je srpska istorija obeležena brojnim bunama, ratovima, izbeglištvima i stradanjima i da je kroz vekove naš narod neprestano tražio slobodu, često po cenu najtežih žrtava pa kao da smo ceo 19. vek proveli na straži, u vojnim rovovima želeći i snivajući oslobođenje i ujedinjenje.
"U junačkoj Hercegovini iskra borbe za slobodom nikad se nije ugasila. Bune su dizane 1825. i 1858. godine, ali posebno se u pamćenju naroda urezala ona iz 1861. godine koju je predvodio vojvoda Luka Vukalović. Njegova borba postala je simbol otpora i težnje za pravdom. U proleće 1875. godine u Nevesinju začeo se još jedan plamen pobune, čuvena hercegovačka buna, Nevesinjska puška", rekao je on.
Ocenio je da je upravo ovaj ustanak skrenuo pažnju čitavog sveta na položaj hrišćanskog življa pod osmanskom vlašću i da su se među hrabrim borcima u Hercegovini 1875. godine našli i dobrovoljci iz Italije, Francuske, Rusije, Češke, pa čak i iz daleke Amerike.
"Ovo opšte raspoloženje za podršku ustanku svedoči o tome koliko je borba naroda Hercegovine odjekivala van granica Balkana. Svoju slavu tada je stekla i Žana Merkus, hrabra Holanđanka koja je svoje materijalno bogatstvo stavila u službu jednog ugnjetenog, ali ponosnog naroda. Sa puškom u ruci i u našoj narodnoj nošnji bila je rame uz rame sa ustanicima na prvim linijama borbe. Njeno ime ostaje trajno upisano u istoriju, kao simbol humanosti i u vremenu kada je to bilo nezamislivo", rekao je on.
Dodao je da Nevesinjska puška nije bila izolovani događaj, već varnica koja je rasplamsala niz ustanaka i ratova širom Balkana i da je odmah usledilo dizanje naroda u Bosni, zatim velika istočna kriza, bugarski ustanci, a na kraju i ratovi Srbije, Crne Gore, ali i Rusije protiv Otomanske imperije.
"Upravo Nevesinjska puška i na kraju Berlinski kongres u leto 1878. godine predstavljaju polaznu i završnu tačku jednog od najznačajnijih i najburnijih perioda u istoriji srpskog naroda. To je bio prelomni istorijski luk od pobune jednog naroda do diplomatskog priznanja njegove državnosti na evropskom nivou. Međutim, umesto pravde, velikim silama tog doba bili su važniji njihovi interesi, kada su granice prekrajane, bez razumevanja i pravednih težnji ljudi koji žive na Balkanu", rekao je on.
Istakao je, međutim da su umesto mira, mnoge odluke rađale nove sukobe i zaoštravanja odnosa među narodima.
Dodik: Republika Srpska mora da ispoštuje zavet nevesinjskih ustanika - živeti slobodno i nezavisno
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je danas da Srpska odlučno mora da se bori za svoj status, kao i da mora da ispoštuje zavet nevesinjskih ustanika da se živi slobodno i nezavisno.
"Ne smemo da ih prevarimo, ni mnoge druge koji su dali živote za tu svetlu ideju. Moramo ostati u izgradnji naše države", rekao je Dodik u Nevesinju, na centralnoj manifestaciji obeležavanja 150 godina od Nevesinjske puške.
Podsetio je da su pre godinu dana u Nevesinju predsednik Srbije Aleksandar Vučić i on dogovorili da se formira zajednički organizacioni odbor za obeležavanje 150 godina Nevesinjske puške.
"Epilog te naše posete je upravo ova današnja akademija. Ona u sebi simbolizuje, pre svega, jedinstvo Republike Srpske i Srbije i srpskog naroda, da važne događaje obeležimo zajedno, da im posvetimo dužnu pažnju, otrgnemo od zaborava i da ih premestimo tamo gde treba da budu - u naše pamćenje i naše divljenje", rekao je Dodik.
On je istakao da su Nevesinjci koji su digli ustanak učinili jednu veliku stvar - da Nevesinje više nije samo geografska tačka na ovim prostorima, nego je to, kako je ocenio Dodik, temelj istorije srpskog naroda i njegovog identiteta.
"Sloboda je ključna reč srpskog naroda kroz istoriju. Sloboda je bila motiv i poriv. Sloboda i poriv za slobodom, želja za slobodom, podigla je gotovo goloruki, delimično i gladan narod Hercegovine, da podignu ustanak, kad gotovo ništa nisu imali", rekao je Dodik.
Dodao je da je podizanjem ustanka u Nevesinju srpski narod pokazao da ne pristaje da bude potlačen.
"Trpeo je, ali je maštao o slobodi. Kada je imao prvu priliku da pokaže svoje opredeljene, on je to učinio. Za vreme turske okupacije, Srbi na ovim prostorima su podigli 136 ustanaka, buna, i borili se za slobodu", rekao je Dodik.
On je istakao da srpski narod danas ima "svoje dve moćne države" - Srbiju i Republiku Srpsku.
"Bosna i Hercegovina nije država Srba. Ovo je naše privremeno utočište. Bosna i Hercegovina nikada ne može da bude naša država. Što više budemo boravili u njoj, više ćemo izgubiti našeg nacionalnog identiteta", rekao je Dodik.
On je ocenio da živimo u vremenu u kome se stvara novi poredak u svetu i dodao da zbog toga srpska elita, politička i svaka druga, mora da se okupi i definiše istorijske ciljeve u ovom vremenu.
"Samo naivni misle da se danas ne stvara novi poredak. Za stvaranje tog novog poretka potrebno je naše jedinstvo, nesumnjivo vođstvo i snažne države... Republika Srpska želi da tu svoju platformu izgradi zajedno sa Srbijom. Mislimo da imamo pravo. Mi ne želimo tu platformu da pravimo sa Bošnjacima ni Hrvatima. Mnogo puta smo se prevarili kad god smo zajedničke planove pravili sa njima", zaključio je Dodik.
Patrijarh Porfirije: To što mislimo drugačije nije razlog za sukobe, isključivost i mržnju
Srpski patrijarh Porfirije izjavio je danas, na centralnoj manifestaciji obeležavanja 150 godina od Nevesinjske puške, da pucanj iz te puške nije bio hitac mržnje i osvete već vapaj i hitac u prostore slobode i dostojanstva i pozvao srpski narod na jedinstvo rečima da to što mislimo i gledamo drugačije nije razlog za nesporazume i sukobe, niti za isključivost i mržnju.
"To nije bila puška osvete, puška mržnje, nego je to bio vapaj i hitac ovoga naroda u prostore blagodati Božije, u prostore slobode, u prostore dostojanstva", istakao je patrijarh na manifestaciji, u prisustvu predsednika Vlade Srbije Đura Macuta, izaslanika predsednika Republike Srbije Miloša Vučevića, predsednika Republike Srpske Milorada Dodika i predsednika Skupštine Crne Gore Andrije Mandića, ministara policije i kulture Srbije Ivice Dačića i Marka i Nikole Selakovića i drugih zvaničnika Srbije i Srpske.
Porfirije je istakao da je svako od nas posebna i neponovljiva ličnost i da svako od nas ima punu slobodu.
"Sve što je u nama i oko nas drugačije, to jest na svoj način, ali taj svoj način treba da prinese na trpezu zajednice i da to bude doprinos onome što jeste poziv Hristov da svi jedno budu. To što mislimo drugačije, što gledamo drugačije, nije razlog za nesporazume i sukobe i ne daj Bože za isključivost i mržnju. Naprotiv, u tome jeste bogatstvo", poručio je patrijarh.
Kako je rekao, ti darovi i posebni pečati ne treba da budu prezreni i odbačeni i da idemo putem jednoumlja.
Da ne želimo drugome ono što ne želimo da oni nama čine, poručio je patrijarh Porforije.
Patrijarh je naglasio da je Nevesinjska puška produžetak Lazarevog kosovskog zaveta koji je istovremeno i novi zavet.
On je rekao da su reči popa Petra Radovića, potomka cara Lazara, poziv na veru Hristovu koja poziva na slobodu.
"U obraćanju svetoga popa Petra vojvodama i knezovima srpskim, sve je rečeno za svaki prostor i za svako vreme u kojem su Srbi pravoslavni živeli, u kojem žive i u kojem će živeti. Deteta svetoga Save, potomka Nemanjića i svih onih koji su se jedanput za svagda u svetome knezu Lazaru opredelili za carstvo nebesko u odnosu na carstvo zemaljsko. Jer i Nevesinjska puška je bio istinski produžetak Lazarevog kosovskog zaveta, koji je u isto vreme i novi zavet Hristov, koji ne podrazumeva prezir prema onome što je zemaljsko, prema onome što je materijalno, prema onome što se vidi, nego naprotiv podrazumeva istinsku afirmaciju i potvrdu onoga što je opipljivo, što je materijalno, što je oko nas", naveo je patrijarh.
Porfirije je podsetio na reči Hristove da je zemaljsko za malena carstva, a nebesko za uvek i doveka.
"Bez vere mi smo beslovenstva bića, ne razlikujemo se od beslovenstvih bića koja šetaju po šumama i gorama ovih i svakih drugih krajeva. Verom mi potvrđujemo da smo sazdani za večnost, ali verom prepoznajemo Boga kao smisao svoga postojanja, verom u Hrista prepoznajemo jedni druge kao braću i sestre, prepoznajemo jedni druge kao svoje bližnje", naglasio je patrijarh SPC.
Poručio je ako gradimo jedinstvo i zajednicu sa Bogom, da je prirodni plod i rezultat, duhovni produkt tog jedinstva, i naše međusobno jedinstvo.
"Da jeste upravo istina da sam ja tebi brat i da si ti meni brat i sestra, da smo svi međusobno braća i da važi reč svetoga apostola Pavla, koji kada se obraćao hrišćanima u Korintu, a koji su imali mnoge nesporazume i razmirice međusobom, preklinjao ih je i molio rečima: Molim vas, braćo, imenom Isusa Hrista, da svi jedno budemo, da svi jedni budete, da nema razdora među vama i ova reč svetog apostola Pavla nije reč koja bi mogla biti kritikovana od neprijatelja naših, ali koja će zasigurno biti odbačena od svakoga od nas. To nije poziv na jednoumilje. Jer svako od nas je ličnost. Svako od nas ima punu slobodu i neponovljiv je", naveo je patrijarh.
Naglasio je da samo onda, kada uzrasta i bližnji pored nas, rastemo i mi svi zajedno.
"Dakle reč svetoga popa Petra Radovića, potomka kneza Lazara, onoga koji je oprisutnio duh Kosova ovde na ovoj svetoj zemlji, njegova reč jeste poziv na veru Hristovu, poziv na krst, na raspeće, na darivanje sebe Bogu i bližnjem radi slobode u Hristu, slobode koja podrazumeva slobodu od egoizma, slobodu od greha, od strasti, od samoljublja i koja podrazumeva ljubav prema bližnjem", poručio je patrijarh.
Patrijarh je jutros služio liturgiju u Hramu Vaznesenja Gospodnjeg u Nevesinju.
Mandić: Nevesinjska puška simbol otpora i temelj slobode svih balkanskih naroda
Predsednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić izjavio je danas je Nevesinjska puška simbol otpora i temelj slobode svih balkanskih naroda.
Mandić je, u Nevesinju na centralnom obeležavanju 150 godina od Nevesinjske puške, prvog sukoba između Srba i Turaka u Hercegovačkom ustanku, koji je počeo 9. jula 1875. godine, rekao da narod Hercegovine 1875. godine nije ostvario svoje ratne ciljeve i nije dobio željenu slobodu, ali će ostati upamćena tuga i suze vojnika.
''Ta iskra otpora, upaljena ovde u Nevesinju 1875. godine nije ugašena kao što je to mislio tadašnji okupator, već je naprotiv postajala sve snažnija, sve jača, sve svetija'', rekao je on.
Prema njegovim rečima, danas u Nevesinju se ne govori samo o jednom istorijskom događaju, već o temelju slobode za sve balkanske narode.
''Junaci Nevesinjske puške nisu se borili samo za svoje selo, svoju familiju ili svoj zavičaj. Oni su se borili za slobodu svih Srba, za dostojanstvo naroda, za pravo na život u slobodi'', dodao je on.
Kako je rekao Mandić, važno da se postave ciljevi kojima mogu da se pridruže svi dobronamerni ljudi, koji žele da narodi balkana budu srećni i bogati ljudi.
''Svima je potreban mir i stabilnost'', naveo je Mandić.
U Nevesinju se danas obeležava 150 godina od Nevesinjske puške, a liturgiju je služio patrijarh Srpske pravoslavne crkve (SPC) Porfirije, uz sasluženje više otačastvenih arhijereja.
Na Trgu Slobode je održana Svečana akademija s početkom u 12 časova, dok će u 13.30 časova u Spomen parku u selu Krekovi biti služen pomen kod spomenika junacima Hercegovačkog ustanka.