POKRAJINA NASTAVLJA ULAGANJA Za unapređenje prava nacionalnih manjina 64 miliona
Udruženjima i fondacijama iz Vojvodine juče su uručeni ugovori za sufinansiranje projekata usmerenih na unapređivanju prava nacionalnih zajednica i za očuvanje i negovanje međunacionalne tolerancije i multikulturalnosti.
Vrednosti ugovora je 65 miliona dinara i u odnosu na prošlu godinu buddžet za ove namene je veći za 30 odsto.
Reč je o kako je pojašnjeno insistitucionalnoj podršci onima koji svojim radom doprinose očuvanju jezičke kulturne i etničke raznolikosti kao i onima koji promovišu međusobno razumevanje i uvažavanje nacionalnih zajendica u Vojvodini.
Otot: Nov konkurs već u avgustu
- Rebalansom budžeta očekuje se dodeljivanje dodatnih sredstava za unapređenja prava nacionalnih manjina i međunacionalne tolerancije, a raspisivanje novog konkursa očekuje se početkom avgusta – kazao je Otot.
Potpredsednik Pokrajinske vlade i pokrajinski sekretar za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice Robert Otot koji je uručio ugovore kazao je da je reč o dva izuzetno značajna konkursa.
- Negovanje različitosti je jedno od temeljnih bogatstava našeg društva i ta raznolikost zaslužuje ne samo poštovanje već i sistemsku podršku. Upravo kroz ove konkurse pokazujemo da ta podrška ima svoju jasnu primenu. Ove godine opredeljena su značno veća sredstva nego prošle godine i to 64 miliona dinara, od čega je 45 miliona za programe i projekte nacionalnih manjina, a 19 za projekte koji doprinose razvoju multikulturalnosti i međunacionalnoj toleranciji.
Najviše novca pripalo je mađarskoj nacionalnoj manjini, 21 milion dinara, na drugom mestu je romska sa dodeljenih više od 4.500.000 dinara, potom hrvatska i slovačka sa po 4.364.000, rumunska sa 3.205.000, potom rusinska sa 1.636.000, bunjevačka sa 1.432.000
Poređenja radi prošlogodišnji okvir bio je svega 47 miliona što znači da je budžet za ovu namenu uvećan za skoro 30 odsto – kazao je Otot u holu Pokrajinske vlade.
Edit Kočar Đalai
Edit Kočar Đalai, predsednica Civilnog udruženja “Dunavstarta” pojasnila je da su ove godine dobili novac za program koji se tiče borbe protiv nasilja nad ženama, što će biti realizovano u novembru mesecu.
- Na dan borbe protiv nasilja nad ženama ćemo organizovati program. Ovo je druga godina kako smo dobili novac. Nadam se da će postati tradicija jer nam je cilj da edukujemo žene o načinima borbe protiv nasilja – kazala je Kočar Đalai.
Do povećanja je kako je rekao došlo zahvaljujući uvećanom budžetu Sekretarijata što je omogućilo podržavanje većeg broja udruženja.
Milana Arnjaš Radić
Milana Arnjaš Radić ispred Udruženje građana “Integra 21” je pojasnila da im novac koji su dobili posredstvom konkursa mnogo znači i da su veoma zahalni Pokrajini na podršci.
- Imamo kontinuitet u podršci za realizaciju projekata. Dobili smo novac za dva projekta. Jedan traje 11 godina i reč je o Gitarijadi Vojvodine, a drugi su Dani Kisačke tradicije – Etno Kisač 2025. Veoma je značajno za našu slovačku zajednicu što smo prepoznati i što se povezujemo sa matičnom državom – kazala je Arnjaš Radić.
Obraćajući se predstavnicima različitih udruženja fondacija Otot je rekao da njihovi programi doprinose očuvanju kulturne raznolikosti i da svi projekti u svom domenu ostavljaju trag u lokalnim sredinama i utiču na mlade generacije i stvaraju prostor za međusobno upoznavanje i poštovanje.
- Ugovori koje danas preuzimate odraz su podrške ali i poverenja da će novac biti iskoiršćen u skladu sa ciljevima konkursa – podsetio je Otot.
Slavko Oroš
Slavko Oroš, direktor Rusinskog narodnog pozorišta “Petro Riznič Đađa” kazao je da je ta ustanova dobila novac za dva projekta.
- U okviru prvog projekta pozorište će gostovati po onim gradovima gde žive Rusini u Srbiji. Što je jedna od misija i suština onoga zbog čega postoji pozorište. Besmisleno je da praktično napravimo premijeru ili reprizu u Ruskom Krsturu, a da to ostali Rusini ne vide po drugim mestima gde žive. Drugi projekat je digitalizacija kulturnog nasleđa pozorišta. To podrazumeva da sve ono što je prikupljeno za više od 50 godina, bude digitalizovao kako bi bilo dostupno mlađim generacijama i svima koji vole pozorište. To je dugoročan projekat koji pokrećemo ove godine.
Među nacionalnim manjinama, najviše novca pripalo je mađarskoj, više od 21 milion dinara, na drugom mestu je romska sa dodeljenih više od 4.500.000 dinara, potom hrvatska i slovačka sa po 4.364.000, rumunska sa 3.205.000, potom rusinska sa 1.636.000, bunjevačka sa 1.432.000. Makedonskoj nacionalnoj manjini je pripalo 900.000, a crnogorskoj 818.000, ukrajinskoj 559.000, nemačkoj 409.000 i češkoj 177.000. Ostalim nacionalnim manjinama, zajednicama pripalo je 1.500.000 dinara.
S. Aničić Ilić