ПОКРАЈИНА НАСТАВЉА УЛАГАЊА За унапређење права националних мањина 64 милиона
Удружењима и фондацијама из Војводине јуче су уручени уговори за суфинансирање пројеката усмерених на унапређивању права националних заједница и за очување и неговање међунационалне толеранције и мултикултуралности.
Вредности уговора је 65 милиона динара и у односу на прошлу годину будџет за ове намене је већи за 30 одсто.
Реч је о како је појашњено инсиституционалној подршци онима који својим радом доприносе очувању језичке културне и етничке разноликости као и онима који промовишу међусобно разумевање и уважавање националних зајендица у Војводини.
Отот: Нов конкурс већ у августу
- Ребалансом буџета очекује се додељивање додатних средстава за унапређења права националних мањина и међунационалне толеранције, а расписивање новог конкурса очекује се почетком августа – казао је Отот.
Потпредседник Покрајинске владе и покрајински секретар за образовање, прописе, управу и националне мањине – националне заједнице Роберт Отот који је уручио уговоре казао је да је реч о два изузетно значајна конкурса.
- Неговање различитости је једно од темељних богатстава нашег друштва и та разноликост заслужује не само поштовање већ и системску подршку. Управо кроз ове конкурсе показујемо да та подршка има своју јасну примену. Ове године опредељена су значно већа средства него прошле године и то 64 милиона динара, од чега је 45 милиона за програме и пројекте националних мањина, а 19 за пројекте који доприносе развоју мултикултуралности и међунационалној толеранцији.
Највише новца припало је мађарској националној мањини, 21 милион динара, на другом месту је ромска са додељених више од 4.500.000 динара, потом хрватска и словачка са по 4.364.000, румунска са 3.205.000, потом русинска са 1.636.000, буњевачка са 1.432.000
Поређења ради прошлогодишњи оквир био је свега 47 милиона што значи да је буџет за ову намену увећан за скоро 30 одсто – казао је Отот у холу Покрајинске владе.
Едит Кочар Ђалаи
Едит Кочар Ђалаи, председница Цивилног удружења “Дунавстарта” појаснила је да су ове године добили новац за програм који се тиче борбе против насиља над женама, што ће бити реализовано у новембру месецу.
- На дан борбе против насиља над женама ћемо организовати програм. Ово је друга година како смо добили новац. Надам се да ће постати традиција јер нам је циљ да едукујемо жене о начинима борбе против насиља – казала је Кочар Ђалаи.
До повећања је како је рекао дошло захваљујући увећаном буџету Секретаријата што је омогућило подржавање већег броја удружења.
Милана Арњаш Радић
Милана Арњаш Радић испред Удружење грађана “Интегра 21” је појаснила да им новац који су добили посредством конкурса много значи и да су веома захални Покрајини на подршци.
- Имамо континуитет у подршци за реализацију пројеката. Добили смо новац за два пројекта. Један траје 11 година и реч је о Гитаријади Војводине, а други су Дани Кисачке традиције – Етно Кисач 2025. Веома је значајно за нашу словачку заједницу што смо препознати и што се повезујемо са матичном државом – казала је Арњаш Радић.
Обраћајући се представницима различитих удружења фондација Отот је рекао да њихови програми доприносе очувању културне разноликости и да сви пројекти у свом домену остављају траг у локалним срединама и утичу на младе генерације и стварају простор за међусобно упознавање и поштовање.
- Уговори које данас преузимате одраз су подршке али и поверења да ће новац бити искоиршћен у складу са циљевима конкурса – подсетио је Отот.
Славко Орош
Славко Орош, директор Русинског народног позоришта “Петро Ризнич Ђађа” казао је да је та установа добила новац за два пројекта.
- У оквиру првог пројекта позориште ће гостовати по оним градовима где живе Русини у Србији. Што је једна од мисија и суштина онога због чега постоји позориште. Бесмислено је да практично направимо премијеру или репризу у Руском Крстуру, а да то остали Русини не виде по другим местима где живе. Други пројекат је дигитализација културног наслеђа позоришта. То подразумева да све оно што је прикупљено за више од 50 година, буде дигитализовао како би било доступно млађим генерацијама и свима који воле позориште. То је дугорочан пројекат који покрећемо ове године.
Међу националним мањинама, највише новца припало је мађарској, више од 21 милион динара, на другом месту је ромска са додељених више од 4.500.000 динара, потом хрватска и словачка са по 4.364.000, румунска са 3.205.000, потом русинска са 1.636.000, буњевачка са 1.432.000. Македонској националној мањини је припало 900.000, а црногорској 818.000, украјинској 559.000, немачкој 409.000 и чешкој 177.000. Осталим националним мањинама, заједницама припало је 1.500.000 динара.
С. Аничић Илић