”UNMIK I DALJE IMA MANDAT DA ŠTITI PRAVA SVIH ZAJEDNICA” Vujić: Srbija će zaštiti građane od lažnih pravnih progona Prištine
BEOGRAD: Republika Srbija će dodatno pojačati napore da se korišćenjem svih međunarodnih, ali i domaćih pravnih mehanizama suprotstavi Prištini koja preko svojih nelegalnih institucija pokušava da izvrši etničko čišćenje i progon Srba na Kosovu i Metohiji, poručio je ministar pravde Nenad Vujić.
"Biće uloženi dodatni napori u predstavljanju činjenica o kršenju prava Srba pred telima Ujedinjenih nacija, posebno kroz obraćanje Savetu bezbednosti UN, uz stalno podsećanje na obaveze UN koje proističu iz Rezolucije 1244", istakao je ministar pravde u intervju za Politiku.
Kako je naveo, i pored sužene funkcije UNMIK-a, posle uspostavljanja EULEKS-a, UNMIK i dalje ima mandat da štiti prava svih zajednica, uključujući Srbe, a Ujedinjene nacije generalno imaju stalni mandat da nadgledaju mirovne operacije i poštovanje ljudskih prava u regionima pod njenim autoritetom.
Kosovo i Metohija su teritorija koja je i dalje pod upravom UN, naglasio je Vujić, pošto je i dalje na snazi Rezolucija 1244.
Kada je domaće pravo u pitanju, ministar podseća da Krivični zakonik, kao i svako moderno zakonodavstvo, predviđa krivičnu odgovornost pojedinaca za krivična dela kao što su lažno svedočenje ili zloupotreba službenog položaja.
"Srbija već jednim delom raspolaže dokazima, ali i intenzivno prikuplja dokaze o tome da su određena lica učestvovala ili učestvuju u sistematskom kršenju ljudskih prava na KiM", rekao je Vujić i naglasio da su krivična dela, kao što su lažno svedočenje, koje ostaje nekažnjeno, kao i odsustvo kažnjavanja za krivično delo zloupotreba službenog položaja, obuhvaćena definicijom sistematskog kršenja ljudskih prava, pošto ta dela dovode do kršenja prava svakog čoveka na pravično suđenje.
Dodao je da tužilaštva RS ispituju sve te slučajeve i, kada ocene da ima dovoljno dokaza, pokrenuće odgovarajuće krivične postupke u skladu sa našim Krivičnim zakonikom.
On dalje objasnio da se na KiM, nažalost, radi zaštite Srba i pripadnika drugih naroda izloženih progonu, ne mogu uspešno koristiti pravosudni mehanizmi, koji su inače uspostavljeni na protivpravan način. Dodaje da se ovakvom instrumentalizacijom pravosuđa krše osnovni principi na kojima je zasnovan sistem zaštite ljudskih prava.
"Zbog protivpravnog načina uspostavljanja institucija, evidentne nstrumentalizacije pravosuđa i kršenja međunarodnih principa zaštite ljudskih prava, RS ne priznaje takve optužnice, presude i druge akte. Isto tako, kada je reč o navodnim međunarodnim poternicama, Republika Srbija njihovu protivpravnost uvek ističe kada je o njima obaveštena ili kada za njih sazna. Srbija ulaže dosta napora kako bi im se suprotstavila korišćenjem svih pravnih sredstava koja ima na raspolaganju", rekao je Vujić.
Međunarodne institucije ili pojedine države stalno govore da nemaju direktan uticaj na navodne pravosudne institucije formirane na teritoriji KiM, što je, kako je rekao Vujić, još jedan od elemenata koji ohrabruje zagovornike nezavisnosti tzv. Kosova i progona srpskog stanovništva da se u što je većoj meri pribegava vođenju "sudskih” postupaka kojima se direktno krše ljudska prava Srba.
"RS stalno podseća međunarodne institucije i pojedine države na obavezu poštovanja garantovanih ljudskih prava dokumentima UN i Rezolucijom SB UN 1244. Za sada možemo reći da je reakcija međunarodnih institucija i pojedinih država bila "mlaka”, ali to ne znači da će RS odustati od stalnog insistiranja na poštovanju ljudskih prava Srba, prikupljanju dokaza i vođenju postupaka protiv onih koji krše ljudska prava", naglasio je Vujić.
Vujić ije istakao da je kršenje osnovnih ljudskih prava srpskog stanovništva na KiM sistematsko i kontinuirano, a uključuje i institucije i neformalna sredstva pritiska.
To se odnosi na kršenja prava, prvenstveno garantovanih Univerzalnom deklaracijom o ljudskim pravima UN i ljudskim pravima garantovanim Rezolucijom SB UN 1244.
Kada je reč o kršenju prava na bezbednost i život, Vujić je objasnio da se ono ogleda u nezakonitom hapšenju po optužbama za ratne zločine bez dokaza ili zasnovanim na lažnim svedočenjima, izricanju kazni zatvora Srbima na osnovu izjava lažnih svedoka.
"Ugrožavanje prava na bezbednost i život Srba opravdava se intenzivnom političkom i medijskom kampanjom, a Srbi se kriminalizuju, dok pribavljanje lažnih dokaza i lažno svedočenje protiv Srba predstavljaju kao „patriotski” čin kako za policiju i lažne svedoke, tako i za sudije i tužioce", naglasio je on.
Ministar je kazao da se, dodatno, pravo na život ugrožava stalnim i sistematskim ometanjem zdravstvenih ustanova, zabranama rada zdravstvenih ustanova i sprečavanjem dostavljanja lekova i medicinske opreme zdravstvenim ustanovama u srpskim sredinama.
"Kada govorimo o kršenju prava na imovinu, ono se ogleda u uzurpaciji i otimanju zemljišta, kuća i crkvene imovine Srpske pravoslavne crkve, ali i u nelegalnom knjiženju u zemljišnim knjigama. Sve ovo se još dodatno „legalizuje” neizbacivanjem uzurpatora i potom donošenjem presuda bez ikakvih dokaza, izuzev lažnog svedočenja, kojim se ova imovina oduzima Srbima ili SPC", naveo je on.
Kako je objasnio, grupa ljudskih prava, kada je u pitanju pravo na jezik, obrazovanje i kulturu, ogleda se u stalnom sprečavanju upotrebe jezika, ometanju rada obrazovnih institucija i zabranama ispoljavanja kulturnog identiteta.
"Kada govorimo o elementarnom pravu, kao što je pravo na pravično suđenje, evidentno je njegovo stalno kršenje koje se ogleda u odsustvu nepristrasnog suđenja, prihvatanju izjava lažnih svedoka i lažnih dokaza. Sudije i tužioci ignorišu dokaze odbrane
i onemogućavaju rad odbrane, najčešće se Srbima ne obezbeđuju prevodioci, a i kada ima prevođenja, prevod nije tačan, ni u pogledu pitanja, niti u pogledu prevoda odgovora koje daju Srbi ili njihovi branioci", naveo je Vujić.
Dodao je da su pored svih tih kršenja prava Srba, brojni dokazi i o kršenju zabrane diskriminacije kako je to predviđeno članom 26. Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima.
Podsetio je da su sva lica zaposlena u privremenim institucijama obavezna da poštuju Međunarodni pakt o građanskim i političkim pravima, a da UNMIK i EULEKS moraju aktivno da štite lica od diskriminacije i istakao da ta obaveza proizilazi iz Rezolucije 1244 na osnovu koje je KiM teritorija pod upravom SB UN.
"Iz svega ovog jasno je da postoji progon Srba, a što predstavlja zločin protiv čovečnosti po međunarodnom pravu", zaključio je Vujić.