scattered clouds
7°C
12.05.2025.
Нови Сад
eur
117.2248
usd
104.3947
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

”УНМИК И ДАЉЕ ИМА МАНДАТ ДА ШТИТИ ПРАВА СВИХ ЗАЈЕДНИЦА” Вујић: Србија ће заштити грађане од лажних правних прогона Приштине

11.05.2025. 08:27 08:29
Пише:
Извор:
Дневник/Танјуг
Tanjug/MINISTARSTVO PRAVDE/ ZORAN NIKOLIĆ
Фото: Tanjug/MINISTARSTVO PRAVDE/ ZORAN NIKOLIĆ

БЕОГРАД: Република Србија ће додатно појачати напоре да се коришћењем свих међународних, али и домаћих правних механизама супротстави Приштини која преко својих нелегалних институција покушава да изврши етничко чишћење и прогон Срба на Косову и Метохији, поручио је министар правде Ненад Вујић.

"Биће уложени додатни напори у представљању чињеница о кршењу права Срба пред телима Уједињених нација, посебно кроз обраћање Савету безбедности УН, уз стално подсећање на обавезе УН које проистичу из Резолуције 1244", истакао је министар правде у интервју за Политику.

Како је навео, и поред сужене функције УНМИК-а, после успостављања ЕУЛЕКС-а, УНМИК и даље има мандат да штити права свих заједница, укључујући Србе, а Уједињене нације генерално имају стални мандат да надгледају мировне операције и поштовање људских права у регионима под њеним ауторитетом. 

Косово и Метохија су територија која је и даље под управом УН, нагласио је Вујић, пошто је и даље на снази Резолуција 1244.

Када је домаће право у питању, министар подсећа да Кривични законик, као и свако модерно законодавство, предвиђа кривичну одговорност појединаца за кривична дела као што су лажно сведочење или злоупотреба службеног положаја.

"Србија већ једним делом располаже доказима, али и интензивно прикупља доказе о томе да су одређена лица учествовала или учествују у систематском кршењу људских права на КиМ", рекао је Вујић и нагласио да су кривична дела, као што су лажно сведочење, које остаје некажњено, као и одсуство кажњавања за кривично дело злоупотреба службеног положаја, обухваћена дефиницијом систематског кршења људских права, пошто та дела доводе до кршења права сваког човека на правично суђење. 

Додао је да тужилаштва РС испитују све те случајеве и, када оцене да има довољно доказа, покренуће одговарајуће кривичне поступке у складу са нашим Кривичним закоником.

Он даље објаснио да се на КиМ, нажалост, ради заштите Срба и припадника других народа изложених прогону, не могу успешно користити правосудни механизми, који су иначе успостављени на противправан начин. Додаје да се оваквом инструментализацијом правосуђа крше основни принципи на којима је заснован систем заштите људских права.

"Због противправног начина успостављања институција, евидентне нструментализације правосуђа и кршења међународних принципа заштите људских права, РС не признаје такве оптужнице, пресуде и друге акте. Исто тако, када је реч о наводним међународним потерницама, Република Србија њихову противправност увек истиче када је о њима обавештена или када за њих сазна. Србија улаже доста напора како би им се супротставила коришћењем свих правних средстава која има на располагању", рекао је Вујић.

Међународне институције или поједине државе стално говоре да немају директан утицај на наводне правосудне институције формиране на територији КиМ, што је, како је рекао Вујић, још један од елемената који охрабрује заговорнике независности тзв. Косова и прогона српског становништва да се у што је већој мери прибегава вођењу "судских” поступака којима се директно крше људска права Срба.

"РС стално подсећа међународне институције и поједине државе на обавезу поштовања гарантованих људских права документима УН и Резолуцијом СБ УН 1244. За сада можемо рећи да је реакција међународних институција и појединих држава била "млака”, али то не значи да ће РС одустати од сталног инсистирања на поштовању људских права Срба, прикупљању доказа и вођењу поступака против оних који крше људска права", нагласио је Вујић.

Вујић ије истакао да је кршење основних људских права српског становништва на КиМ систематско и континуирано, а укључује и институције и неформална средства притиска.

 То се односи на кршења права, првенствено гарантованих Универзалном декларацијом о људским правима УН и људским правима гарантованим Резолуцијом СБ УН 1244.

 Када је реч о кршењу права на безбедност и живот, Вујић је објаснио да се оно огледа у незаконитом хапшењу по оптужбама за ратне злочине без доказа или заснованим на лажним сведочењима, изрицању казни затвора Србима на основу изјава лажних сведока.

 "Угрожавање права на безбедност и живот Срба оправдава се интензивном политичком и медијском кампањом, а Срби се криминализују, док прибављање лажних доказа и лажно сведочење против Срба представљају као „патриотски” чин како за полицију и лажне сведоке, тако и за судије и тужиоце", нагласио је он.

 Министар је казао да се, додатно, право на живот угрожава сталним и систематским ометањем здравствених установа, забранама рада здравствених установа и спречавањем достављања лекова и медицинске опреме здравственим установама у српским срединама.

"Када говоримо о кршењу права на имовину, оно се огледа у узурпацији и отимању земљишта, кућа и црквене имовине Српске православне цркве, али и у нелегалном књижењу у земљишним књигама. Све ово се још додатно „легализује” неизбацивањем узурпатора и потом доношењем пресуда без икаквих доказа, изузев лажног сведочења, којим се ова имовина одузима Србима или СПЦ", навео је он.

 Како је објаснио, група људских права, када је у питању право на језик, образовање и културу, огледа се у сталном спречавању употребе језика, ометању рада образовних институција и забранама испољавања културног идентитета.

"Када говоримо о елементарном праву, као што је право на правично суђење, евидентно је његово стално кршење које се огледа у одсуству непристрасног суђења, прихватању изјава лажних сведока и лажних доказа. Судије и тужиоци игноришу доказе одбране

и онемогућавају рад одбране, најчешће се Србима не обезбеђују преводиоци, а и када има превођења, превод није тачан, ни у погледу питања, нити у погледу превода одговора које дају Срби или њихови браниоци", навео је Вујић.

 Додао је да су поред свих тих кршења права Срба, бројни докази и о кршењу забране дискриминације како је то предвиђено чланом 26. Међународног пакта о грађанским и политичким правима.

 Подсетио је да су сва лица запослена у привременим институцијама обавезна да поштују Међународни пакт о грађанским и политичким правима, а да УНМИК и ЕУЛЕКС морају активно да штите лица од дискриминације и истакао да та обавеза произилази из Резолуције 1244 на основу које је КиМ територија под управом СБ УН. 

"Из свега овог јасно је да постоји прогон Срба, а што представља злочин против човечности по међународном праву", закључио је Вујић.

Извор:
Дневник/Танјуг
Пише:
Пошаљите коментар