EPIDEMIJA LEPTOSPIROZE SE ŠIRI; Podaci Zavoda: do petka potvrđen 21 slučaj u Sarajevu
Zavod za javno zdravlje Kantona Sarajevo primio je do 23. maja ukupno 21 prijavu obolevanja od zarazne bolesti leptospiroze, koje su laboratorijski potvrđene u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu.
Kako navode iz Zavoda, Klinički centar im je u petak dostavio podatke da je u protekla 24 sata na Klinici za infektivne bolesti pregledano pet pacijenata sa simptomima koji ukazuju na moguću infekciju leptospirozom, ali kod njih bolest nije potvrđena. Dan ranije, pregledano je 13 pacijenata, od kojih su dvoje zadržani na lečenju na Infektivnoj klinici.
Iz Zavoda najavljuju da će nove podatke o eventualnom broju novoobolelih objaviti sutra, a na zvaničnoj veb-stranici biće dostupna infografika o kretanju epidemije, koja će redovno biti ažurirana.
Ministarstvo zdravstva Kantona Sarajevo ističe da prati razvoj situacije i da sve relevantne informacije građani mogu naći na zvaničnim sajtovima Zavoda za javno zdravlje i resornog ministarstva.
Nakon što je epidemija zvanično proglašena, Tužilaštvo Kantona Sarajevo otvorilo je predmet po službenoj dužnosti.
Šta je leptospiroza i kako se prenosi?
Leptospiroza je zoonoza — zarazna bolest koja se sa životinja prenosi na ljude. Uzročnik je bakterija roda Leptospira, koja živi u urinu zaraženih životinja, najčešće glodara (poput pacova), ali i domaćih životinja, poput pasa, svinja ili krava.
Do infekcije kod ljudi dolazi najčešće direktnim kontaktom sa zaraženim urinom ili tkivom životinje, kupanjem u ili kontaktom sa kontaminiranom vodom (bare, reke, poplavljena područja), ili kroz oštećenu kožu ili sluzokože.
Simptomi variraju — od blage groznice i malaksalosti, do ozbiljnih oblika s upalom jetre, bubrega ili meningitisom. U retkim slučajevima može biti smrtonosna.
Da li je Srbija ugrožena?
Iako Srbija trenutno nije proglasila epidemiju, leptospiroza se u našoj zemlji povremeno javlja, naročito u letnjim mesecima i nakon poplava. Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ prati ovu bolest kao deo sistema nadzora nad zarazama. Rizik od širenja postoji u slučajevima poplava, stajaće vode, neodgovarajućeg odlaganja otpada i prisustva glodara.
Građanima se preporučuje izbegavanje kupanja u nehigijenskim uslovima, zaštita kože prilikom rada u vodi ili blatu, kao i kontrola populacije glodara. U slučaju sumnjivih simptoma nakon boravka u rizičnim područjima, potrebno je što pre obratiti se lekaru.
I. R.