Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

EVROPSKI PARLAMENT "ZAHTEVA" ISTRAGU, SRBIJA VEĆ POKRENULA TRI Objavljeno više od 20.000 dokumenata, slobode lišeno preko 30 osoba

15.05.2025. 12:14 12:31
Piše:
Izvor:
Vojvodina Uživo
Дневник
Foto: Ilustracija, Dnevnik / Printscreen YouTube - DW News

Evropski parlament na svom zvaničnom profilu navodi kao jedan od zahteva da "Srbija sprovede zvaničnu istragu" zbog pada nastrešnice u Novom Sadu, ako želi da se pridruži Evropskoj uniji.

Evroski poslanici treba da znaju da je Srbija, od momenta pada nastrešnice otvorila čak tri istrage i da su one još uvek u toku. Od novembra 2024. godine do danas, država Srbija je uradila:

Trenutno su aktivne dve optužnice i tri tužilaštva vode istrage u vezi sa padom nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu.

Podignute optužnice

Više javno tužilaštvo u Novom Sadu: Dana 30. decembra 2024. godine, ovo tužilaštvo je podiglo optužnicu protiv 13 osoba zbog propusta u rekonstrukciji nadstrešnice. Među optuženima su bivši ministar građevinarstva Goran Vesić, njegova pomoćnica Anita Dimoski i bivša direktorka „Infrastrukture železnice Srbije“ Jelena Tanasković. Viši sud u Novom Sadu je 11. aprila 2025. godine vratio ovu optužnicu na dopunu istrage radi boljeg razjašnjenja okolnosti.

Više javno tužilaštvo u Beogradu (Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije): Ovo tužilaštvo je podiglo optužnicu protiv troje okrivljenih – Slobodanke K., menadžerke za razvoj investicija u „Infrastrukturi železnice Srbije“, Milutina S., predsednika Komisije za tehnički pregled, i Biljane K., članice iste komisije. Optužnica se odnosi na koruptivne radnje koje su dovele do pada nadstrešnice. Viši sud u Beogradu je 17. aprila 2025. godine potvrdio ovu optužnicu.

Aktivne istrage

Više javno tužilaštvo u Novom Sadu: Nastavlja dopunu istrage u vezi sa optužnicom protiv 13 osoba, kako bi se razjasnile sve okolnosti koje su dovele do tragedije.

Više javno tužilaštvo u Beogradu (Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije): Nakon podizanja optužnice protiv troje okrivljenih, ovo tužilaštvo nastavlja sa istragom koruptivnih radnji povezanih sa rekonstrukcijom nadstrešnice.
Tužilaštvo za organizovani kriminal (TOK): Po nalogu Vrhovne javne tužiteljke Zagorke Dolovac, TOK je preuzeo predmet o padu nadstrešnice i sprovodi finansijsku istragu celokupnog projekta rekonstrukcije železničke stanice. Ova istraga je u fazi predistrage

Printscreen - EU Parlament
Foto: Printscreen - EU Parlament

Broj dokumenata koji su dostupni javnosti

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je 25. januara 2025. godine izjavio da je na sajtu Vlade objavljeno ukupno 205 tačaka sa 401 podtačkom, što ukupno čini 606 dokumenata. Takođe, naveo je da je na sajtu Infrastrukture železnice Srbije objavljeno dodatnih 397 dokumenata, što ukupno iznosi 1.003 objavljena dokumenta.

Pored toga, Više javno tužilaštvo u Novom Sadu je saopštilo da je od 30. decembra 2024. godine objavilo svu dokaznu dokumentaciju koju je pribavilo tokom istrage o padu nadstrešnice. Ova dokumentacija obuhvata 791 stavku i više desetina hiljada stranica teksta i vizuelnog materijala.

Pojedini stručnjaci i analitičari, neki od njih nezavisni i akademici sa Univerziteta u Srbiji, koji su analizirali dokumentaciju koja je data na uvid, su ukazali je da je na tri različita sajta objavljeno preko 20.000 dokumenata koji imaju preko pola miliona strana.

Hronologija hapšenja:

  • 21. novembar 2024. Više javno tužilaštvo u Novom Sadu saopštilo je da je uhapšeno 11 osoba, među kojima su bivši ministar građevinarstva Goran Vesić, v.d. direktorka „Infrastrukture železnice Srbije“ Jelena Tanasković, bivši direktor iste firme Nebojša Šurlan i pomoćnica ministra za železnički saobraćaj Anita Dimoski.
  • 21. novembar 2024.: Uhapšena je i 12. osoba, Zorica Slavković Marjanović, koja je prethodno bila nedostupna organima gonjenja.
  • 24. novembar 2024.: Privedena je 13. osoba, čiji identitet nije objavljen u dostupnim izvorima.
  • 24. februar 2025.: Više javno tužilaštvo u Beogradu uhapsilo je četiri člana Komisije za tehnički pregled Železničke stanice u Novom Sadu: predsednika komisije M.S., članove J.V. i M.N.J., kao i menadžerku za razvoj investicija u „Infrastrukturi železnice Srbije“
  • 25. februar 2025.: Uhapšena je i peta članica iste komisije, B.K., po povratku iz Italije na beogradskom aerodromu.

U pritvoru: 9 osoba.
U kućnom pritvoru: 3 osobe, uključujući Jelenu Tanasković i Anitu Dimoski.
Brane se sa slobode: Goran Vesić, bivši ministar građevinarstva, nakon što mu je sud ukinuo pritvor.

Ostanku podneli premijer, ministri i gradonačelnik

Goran Vesić, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, podneo je ostavku 4. novembra 2024. godine.
Tomislav Momirović, ministar unutrašnje i spoljne trgovine, podneo je ostavku 20. novembra 2024. godine.
Miloš Vučević, premijer Srbije, podneo je ostavku 28. januara 2025. godine,
Milan Đurić, gradonačelnik Novog Sada, takođe je podneo ostavku istog dana.

Ove ostavke predstavljaju političku odgovornost za tragediju i deo su odgovora vlasti na zahteve javnosti za pravdom i transparentnošću.

U prvim satima nakon pada nadstrešnice predsednik Srbije izjavio je: „Tražim i političku i krivičnu odgovornost.“

Ova izjava ukazuje na nameru vlasti da sprovede sveobuhvatnu istragu i utvrdi odgovornost za nesreću.

Dakle, dragi poslanici Evropskog parlamenta, država Srbija sprovodi zvaničnu istragu, od samog početka, i to ne zbog vas, već zbog građana Srbije, kojima i odgovara.

 

Vojvodina uživo

Izvor:
Vojvodina Uživo
Piše:
Pošaljite komentar