heavy intensity rain
10°C
15.05.2025.
Нови Сад
eur
117.2371
usd
104.7321
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ЕВРОПСКИ ПАРЛАМЕНТ "ЗАХТЕВА" ИСТРАГУ, СРБИЈА ВЕЋ ПОКРЕНУЛА ТРИ Објављено више од 20.000 докумената, слободе лишено преко 30 особа

15.05.2025. 12:14 12:31
Пише:
Извор:
Војводина Уживо
Дневник
Фото: Ilustracija, Dnevnik / Printscreen YouTube - DW News

Европски парламент на свом званичном профилу наводи као један од захтева да "Србија спроведе званичну истрагу" због пада настрешнице у Новом Саду, ако жели да се придружи Европској унији.

Евроски посланици треба да знају да је Србија, од момента пада настрешнице отворила чак три истраге и да су оне још увек у току. Од новембра 2024. године до данас, држава Србија је урадила:

Тренутно су активне две оптужнице и три тужилаштва воде истраге у вези са падом надстрешнице на железничкој станици у Новом Саду.

Подигнуте оптужнице

Више јавно тужилаштво у Новом Саду: Дана 30. децембра 2024. године, ово тужилаштво је подигло оптужницу против 13 особа због пропуста у реконструкцији надстрешнице. Међу оптуженима су бивши министар грађевинарства Горан Весић, његова помоћница Анита Димоски и бивша директорка „Инфраструктуре железнице Србије“ Јелена Танасковић. Виши суд у Новом Саду је 11. априла 2025. године вратио ову оптужницу на допуну истраге ради бољег разјашњења околности.

Више јавно тужилаштво у Београду (Посебно одељење за сузбијање корупције): Ово тужилаштво је подигло оптужницу против троје окривљених – Слободанке К., менаџерке за развој инвестиција у „Инфраструктури железнице Србије“, Милутина С., председника Комисије за технички преглед, и Биљане К., чланице исте комисије. Оптужница се односи на коруптивне радње које су довеле до пада надстрешнице. Виши суд у Београду је 17. априла 2025. године потврдио ову оптужницу.

Активне истраге

Више јавно тужилаштво у Новом Саду: Наставља допуну истраге у вези са оптужницом против 13 особа, како би се разјасниле све околности које су довеле до трагедије.

Више јавно тужилаштво у Београду (Посебно одељење за сузбијање корупције): Након подизања оптужнице против троје окривљених, ово тужилаштво наставља са истрагом коруптивних радњи повезаних са реконструкцијом надстрешнице.
Тужилаштво за организовани криминал (ТОК): По налогу Врховне јавне тужитељке Загорке Доловац, ТОК је преузео предмет о паду надстрешнице и спроводи финансијску истрагу целокупног пројекта реконструкције железничке станице. Ова истрага је у фази предистраге

Printscreen - EU Parlament
Фото: Printscreen - EU Parlament

Број докумената који су доступни јавности

Председник Србије Александар Вучић је 25. јануара 2025. године изјавио да је на сајту Владе објављено укупно 205 тачака са 401 подтачком, што укупно чини 606 докумената. Такође, навео је да је на сајту Инфраструктуре железнице Србије објављено додатних 397 докумената, што укупно износи 1.003 објављена документа.

Поред тога, Више јавно тужилаштво у Новом Саду је саопштило да је од 30. децембра 2024. године објавило сву доказну документацију коју је прибавило током истраге о паду надстрешнице. Ова документација обухвата 791 ставку и више десетина хиљада страница текста и визуелног материјала.

Поједини стручњаци и аналитичари, неки од њих независни и академици са Универзитета у Србији, који су анализирали документацију која је дата на увид, су указали је да је на три различита сајта објављено преко 20.000 докумената који имају преко пола милиона страна.

Хронологија хапшења:

  • 21. новембар 2024. Више јавно тужилаштво у Новом Саду саопштило је да је ухапшено 11 особа, међу којима су бивши министар грађевинарства Горан Весић, в.д. директорка „Инфраструктуре железнице Србије“ Јелена Танасковић, бивши директор исте фирме Небојша Шурлан и помоћница министра за железнички саобраћај Анита Димоски.
  • 21. новембар 2024.: Ухапшена је и 12. особа, Зорица Славковић Марјановић, која је претходно била недоступна органима гоњења.
  • 24. новембар 2024.: Приведена је 13. особа, чији идентитет није објављен у доступним изворима.
  • 24. фебруар 2025.: Више јавно тужилаштво у Београду ухапсило је четири члана Комисије за технички преглед Железничке станице у Новом Саду: председника комисије М.С., чланове Ј.В. и М.Н.Ј., као и менаџерку за развој инвестиција у „Инфраструктури железнице Србије“
  • 25. фебруар 2025.: Ухапшена је и пета чланица исте комисије, Б.К., по повратку из Италије на београдском аеродрому.

У притвору: 9 особа.
У кућном притвору: 3 особе, укључујући Јелену Танасковић и Аниту Димоски.
Бране се са слободе: Горан Весић, бивши министар грађевинарства, након што му је суд укинуо притвор.

Останку поднели премијер, министри и градоначелник

Горан Весић, министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, поднео је оставку 4. новембра 2024. године.
Томислав Момировић, министар унутрашње и спољне трговине, поднео је оставку 20. новембра 2024. године.
Милош Вучевић, премијер Србије, поднео је оставку 28. јануара 2025. године,
Милан Ђурић, градоначелник Новог Сада, такође је поднео оставку истог дана.

Ове оставке представљају политичку одговорност за трагедију и део су одговора власти на захтеве јавности за правдом и транспарентношћу.

У првим сатима након пада надстрешнице председник Србије изјавио је: „Тражим и политичку и кривичну одговорност.“

Ова изјава указује на намеру власти да спроведе свеобухватну истрагу и утврди одговорност за несрећу.

Дакле, драги посланици Европског парламента, држава Србија спроводи званичну истрагу, од самог почетка, и то не због вас, већ због грађана Србије, којима и одговара.

 

Војводина уживо

Извор:
Војводина Уживо
Пише:
Пошаљите коментар