POVRATAK OZLOGLAŠENE „STENE” Tramp želi da u Alkatraz smesti najsurovije nasilnike i migrante
Američki predsednik Donald Tramp iznenadio je mnoge izjavom da će „renovirati i otvoriti Alkatraz”, a kako bi se „obračunao sa nasilnim kriminalcima i ilegalnim migrantima”.
Reč je o ozloglašenom kazamatu u zalivu San Franciska, zatvorenom 1963. godine, u kojem je robijao i čuveni gangster Al Kapone. Danas, predstavlja jednu od najvažnijih turističkih atrakcija na zapadnoj obali SAD.
„Nećemo biti taoci kriminalaca”
Postujući na mreži Truth Social u nedelju uveče, Tramp je napisao da će zatvor služiti kao „simbol prava, reda i pravde”.
Naredio je da se ponovo otvori znatno prošireni i obnovljeni Alkatraz, poznatiji kao „Stena”. Dodao je da će u njemu biti smešteni „najsuroviji i najnasilniji prestupnici”.
Tramp je istakao da Sjedinjene Države „više neće tolerisati serijske kriminalce koji šire prljavštinu, krvoproliće i haos na ulicama”.
„Zato naređujem Zavodu za zatvore, zajedno sa Ministarstvom pravde, FBI i Službom za nacionalnu bezbednost, da ponovo otvori Alkatraz. Više nećemo biti taoci kriminalaca, nasilnika i sudija koji se plaše da rade svoj posao i omoguće nam da uklonimo kriminalce koji su ilegalno ušli u zemlju”, napisao je.
Ko je bio poslednji zatvorenik?
Ozloglašeni Alkatraz je zatvoren u martu 1963, nepunih 30 godina pošto je otvorio vrata. U njemu su kazne služili najpoznatiji kriminalci, uključujući Kaponea, Mikija Koena i Džordža Kelija, prenosi LadBible.
Poslednji zatvorenik koji je napustio „Stenu”, tada trošni zatvor sa maksimalnim obezbeđenjem, bio je švercer oružja Frenk Vederman. Tom prilikom je rekao: „Dobro za mene. Dobro za sve. Alkatraz nikome dobro nije doneo”.
Zajedno sa desetinama robijaša prebačen je u druge ustanove širom SAD, nakon što je vlada objavila da zatvara Alkatraz.
Problem sa prevozom zaliha
Tada su nadležni objasnili da je „postalo preskupo” održavati ozloglašenu zatvorsku jedinicu, odnosno da su troškovi bili „trostruko veći” od drugih sličnih objekata u zemlji.
Alkatrazu je trebala rekonstrukcija, ali to nije bilo finansijski isplativo, jer bi koštala između tri i pet miliona dolara (između 31 i 52 miliona u današnjem novcu), prenosi Sky News.
Pored toga, sve zalihe su stizale brodovima s obzirom na to da se nalazi usred zaliva San Franciska. Na ostrvu nema prirodnih izvora, pa je svake nedelje tamo dopremano skoro milion litara sveže vode!
Šta je rekao Kenedi?
Najavljujući zatvaranje, tadašnji javni tužilac Robert F. Kenedi je rekao: „Tamo je mnogo skuplje hraniti robijaše nego u bilo kom drugom saveznom zatvoru”.
Tadašnji gradonačelnik San Franciska, Džordž Kristofer, kazao je da je zatvor u „lošem stanju” i da će možda biti „potrebno do pet miliona dolara za njegovu obnovu”.
Zatvorenici u Alkatrazu koštali su 13 dolara dnevno za smeštaj, što je bilo 2,5 puta više od proseka u čitavom federalnom zatvorskom sistemu, prenosi San Francisco Chronicle.