Humanitarna katastrofa
(VIDEO) ”LJUDI NESTAJU PRED NAŠIM OČIMA" Međunarodne NVO apeluju na otvaranje granica za pomoć stanovništvu Gaze
GAZA: U zajedničkom apelu upućenom vladama širom sveta, 109 međunarodnih nevladinih organizacija zatražilo je hitan povratak humanitarne pomoći u Pojas Gaze pod nadzorom Ujedinjenih nacija.
Kako navode u pismu, reč je o "alarmantnom pozivu u pomoć" ne samo za stanovništvo Gaze, već i za preostale humanitarne radnike na tom području.
"Dok Izrael izgladnjuje stanovništvo, humanitarni radnici stoje u istim redovima za hranu, rizikujući da budu pogođeni samo da bi prehranili svoje porodice. Sa potpuno iscrpljenim zalihama, humanitarne organizacije posmatraju kako njihovi saradnici i partneri nestaju pred njihovim očima", navedeno je u saopštenju.
Među organizacijama koje potpisuju pismo nalaze se Amnesti Internešnl (Amnesty International), Lekari bez granica (Médecins Sans Frontières), Oksfam internešenel (Oxfam International), Karitas (Caritas) i Vor čajld (War Child), koje upozoravaju na to da je situacija dostigla kritičnu tačku i pozivaju na hitnu akciju.
"Otvorite sve granične prelaze, omogućite potpunu isporuku hrane, čiste vode, medicinske opreme, skloništa i goriva kroz mehanizam pod okriljem UN, okončajte opsadu i odmah prihvatite primirje", navodi 109 potpisnica apela.
Organizacije ističu da je izgladnjivanje civila kao metod ratovanja ratni zločin i dodaju da se u magacinima van i unutar Gaze nalaze tone neophodnih zaliha hrane, vode, lekova i goriva, ali da humanitarne agencije nemaju pristup tim resursima, niti im je omogućena distribucija.
Israel is starving and denying food to 2 million Gazans. pic.twitter.com/vzWDWowIaQ
— TIMES OF GAZA (@Timesofgaza) July 18, 2025
"Humanitarni sistem koji predvode UN nije zakazao, on je sprečen da funkcioniše. Imamo i kapacitete i sredstva da odgovorimo na krizu velikog obima, ali uskraćeni pristup onemogućava da pomognemo čak i sopstvenim timovima, koji su i sami iscrpljeni i gladni", naglašava se u pismu.
Organizacije oštro kritikuju fragmentarne dogovore i simbolične poteze, poput bacanja pomoći iz vazduha ili nedovoljno efikasnih sporazuma, koji, kako tvrde, predstavljaju „dimnu zavesu za neaktivnost“ i ne mogu zameniti pravne i moralne obaveze država da zaštite palestinske civile i obezbede značajan humanitarni pristup.
"Države mogu i moraju spasiti živote, pre nego što više ne bude života za spasavanje", zaključilo je u zajedničkom apelu 109 humanitarnih organizacija.