Хуманитарна катастрофа
(ВИДЕО) ”ЉУДИ НЕСТАЈУ ПРЕД НАШИМ ОЧИМА" Међународне НВО апелују на отварање граница за помоћ становништву Газе
ГАЗА: У заједничком апелу упућеном владама широм света, 109 међународних невладиних организација затражило је хитан повратак хуманитарне помоћи у Појас Газе под надзором Уједињених нација.
Kако наводе у писму, реч је о "алармантном позиву у помоћ" не само за становништво Газе, већ и за преостале хуманитарне раднике на том подручју.
"Док Израел изгладњује становништво, хуманитарни радници стоје у истим редовима за храну, ризикујући да буду погођени само да би прехранили своје породице. Са потпуно исцрпљеним залихама, хуманитарне организације посматрају како њихови сарадници и партнери нестају пред њиховим очима", наведено је у саопштењу.
Међу организацијама које потписују писмо налазе се Амнести Интернешнл (Amnesty International), Лекари без граница (Médecins Sans Frontières), Оксфам интернешенел (Oxfam International), Kаритас (Caritas) и Вор чајлд (War Child), које упозоравају на то да је ситуација достигла критичну тачку и позивају на хитну акцију.
"Отворите све граничне прелазе, омогућите потпуну испоруку хране, чисте воде, медицинске опреме, склоништа и горива кроз механизам под окриљем УН, окончајте опсаду и одмах прихватите примирје", наводи 109 потписница апела.
Организације истичу да је изгладњивање цивила као метод ратовања ратни злочин и додају да се у магацинима ван и унутар Газе налазе тоне неопходних залиха хране, воде, лекова и горива, али да хуманитарне агенције немају приступ тим ресурсима, нити им је омогућена дистрибуција.
Israel is starving and denying food to 2 million Gazans. pic.twitter.com/vzWDWowIaQ
— TIMES OF GAZA (@Timesofgaza) July 18, 2025
"Хуманитарни систем који предводе УН није заказао, он је спречен да функционише. Имамо и капацитете и средства да одговоримо на кризу великог обима, али ускраћени приступ онемогућава да помогнемо чак и сопственим тимовима, који су и сами исцрпљени и гладни", наглашава се у писму.
Организације оштро критикују фрагментарне договоре и симболичне потезе, попут бацања помоћи из ваздуха или недовољно ефикасних споразума, који, како тврде, представљају „димну завесу за неактивност“ и не могу заменити правне и моралне обавезе држава да заштите палестинске цивиле и обезбеде значајан хуманитарни приступ.
"Државе могу и морају спасити животе, пре него што више не буде живота за спасавање", закључило је у заједничком апелу 109 хуманитарних организација.