NAŠLO SE REŠENJE ZA BAČKOTOPOLSKO JEZERO Voda bezbedna za kupače, početkom sledeće godine tender za radove na kanalu Tisa-Čik-Krivaja
Na osnovu mikrobiološkog ispitivanja uzorka površinske vode Bačkotopolskog jezera, koje je Zavod za javno zdravlje Subotica uradio 19. juna, ova voda – prema Uredbi o graničnim vrednostima zagađujućih materija u površinskim i podzemnim vodama i sedimentu i rokovima za njihovo dostizanje – spada u III klasu i bezbedna je za kupanje.
- Površinske vode koje pripadaju ovoj klasi obezbeđuju na osnovu graničnih mikrobioloških vrednosti elemenata kvaliteta uslove za život i zaštitu ciprinida i mogu se koristiti u sledeće svrhe: kupanje i rekreaciju, navodnjavanje, industrijsku upotrebu u smislu procesne i rashladne vode, kao i za snabdevanje vodom za piće uz prethodni tretman koagulacijom, flokulacijom, filtracijom i dezinfekcijom - objašnjavaju iz Zavoda za javno zdravlje Subotica za Magločistač.
Istovremeno, na osnovu rezultata fizičko-hemijskih ispitivanja, isti uzorak površinske vode uzet kod trećeg mola pripada V klasi kvaliteta zbog povećane pH vrednosti i povećane vrednosti ukupnog organskog ugljenika. Ovakvi parametr ukazuju na prisustvo amonijaka i fosfora koji su doveli do povećanog broja algi u jezeru, što je karakteristično za površinske vode u koje se spira voda sa oranica ili u koje se ispuštaju manje količine otpadnih voda.
Istovremeno, prema SWQI (Serbian Water Quality Index) analizi, koja prikazuje opšte stanje površinskih voda i koja je bazirana na 10 indikatora prema kojima je 100 idealan zbir udela kvaliteta svih parametara, voda u Bačkotopolskom jezeru sa zbirom 55 ima loš status.
Vodostaj u opadanju
U Bačkotopolskom jezeru je nivo vode 25. juna bio na koti 96,94 mnm, što je za 6 centimetara niže od kote zabrane navodnjavanja, a kako je ona na 97 mnm, prema informacijama iz "Voda Vojvodine" navodnjavanja trenutno nema. Nakon prolećnih kiša koje su bile popravile vodostaj u ovoj akumulaciji, on je od početka juna i sušnog perioda ponovo u konstantnom opadanju.
Tako je prvog dana ove godine voda dosezala 96,42 mnm, da bi se prvih dana juna održavala na 97,11 – što je ujedno i najviši izmeren nivo u 2025. godine, ali je sa rastom temperatura i periodom dužim od mesec dana bez kiša, potom počela ponovo da opada.
Premda je u oktobru prošle godine preduzeće Aqua Top iz Bačke Topole, koje upravlja zaštićenim područjem Parka prirode "Bačkotopolske doline", kao i ribarskim područjem Bačkotopolsko jezero, u svom dopisu Vodama Vojvodine uputilo apel da se zabrani navodnjavanje, iz ovog vodoprivrednog preduzeća kažu da će navodnjavanja biti u skladu sa zakonom – ukoliko hidrološka situacija to bude dozvoljavala.
- Ukoliko hidrološka situacija bude povoljna, biće dozvoljeno svima da koriste vodu iz akumulacije za navodnjavanje, bez izuzetka. Zakon o vodama definiše da se voda mora koristiti racionalno i ekonomično, i u skladu sa tim potrebno je utvrditi i tačne termine navodnjavanja za svakog korisnika kako se ne bi preklapali i ugrožavali međusobno - kažu u JVP Vode Vojvodine.
Početkom sledeće godine tenderi za izgradnju kanala Čik-Krivaja
Za sistem kanala Čik–Krivaja, koji će iz Tise dopremati vodu do Bačkotopolskog jezera i time dugoročno rešiti problem variranja vodostaja u ovoj akumulaciji, trenutno se radi projektno-tehnička dokumentacija, koja bi trebalo da bude gotova do kraja godine – odgovaraju iz JVP Vode Vojvodine.
- Početkom sledeće godine biće sprovedene tenderske procedure u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama, a kada sve to bude gotovo treba očekivati i početak radova - preciziraju u svom odgovoru.
Dok se čeka izgradnja poveznog kanala, radi se na uređenju vodotoka Krivaje – rečice na kojoj je i izgrađena akumulacija, ali i na uklanjanju nelegalno izgrađenih brana na vodotokovima uzvodno od jezera, za koje su prijave u proteklom periodu podnosili i građani, ali i preduzeće Aqua Top u oktobru 2024. godine, a koje je ukazalo na čak pet takvih lokacija.
- Nakon prijava o nelegalnim branama, DTD Severna Bačka Subotica je intervenisalo na ustavi na Pavlovačkom kanalu i na železničkom propustu na tom kanalu. U rešavanje problema bila je uključna vodna inspekcija i policija. Prepreke su uklonjene, teren se redovno obilazi, a JVP Vode Vojvodine u vezi sa ovim nije podnosilo krivične prijave - odgovaraju iz ovog vodoprivrednog preduzeća za naš portal.
Oni kažu i da je tokom protekle dve godine vodotok Krivaje uređen kako bi se omogućio nesmetan protok vode i obezbedilo navodnjavanje u letnjim mesecima. Radove je izvelo JVP Vode Vojvodine u okviru ugovora o redovnom održavanju, kao i ugovora o uređenju vodotoka Krivaja.
Značajno ribarsko područje- godišnje se izda 600 dozvola
Predsednik Opštine Bačka Topola, Adrian Satmari, u izjavi za Magločistač kaže da se u narednim nedeljama zbog visokih temperatura vazduha može očekivati dalji pad vodostaja u bačkotopolskoj akumulaciju, i još jednom naglašava da je za problem variranja nivoa vode za akumulacije na teritoriji opštine jedino rešenje izgradnja kanala.
- Dugoročno rešenje za Bačkotopolsko jezero je jedino izgradnja kanala Tisa-Čik-Krivaja, koji je sada izgrađen do Čantavira. Mi takođe imamo i jezero u Staroj Moravici, kao i jezero na Panoniji, i na njih ne smemo da zaboravimo i njihovo vodosnabdevanje takođe treba da bude na dnevnom redu - ističe Satmari.
Kao primer da takav sisitem dobro funkcioniše, on navodi jezero u Svetićevu:
- Imamo primer jezera u Svetićevu koje je već povezano sa tim kanalom, sa Tisom, gde vidimo da je vodostaj u tom jezeru na maksimumu i nema problema sa variranjem nivoa vode. Tako će biti i sa Bačkotopolskim jezerom - očekuje Satmari.
On naglašava da lokalna samouprava prati i situaciju na jezeru, ali i projekat izgradnje kanalske mreže, te kaže da je "preparcelacija već urađena, a trasa kanala vidljiva na GeoSrbiji, dok je prema nezvaničnim informacijama u toku ekspropriacija tih parcela".
Upitan za povratne informacije iz JVP Voda Vojvodine o koracima podnetim povodom apela koje je Aqua Top uputio tom preduzeću prošle godine, Satmari odgovara da nisu dobili odgovor, ali da i dalje apeluju na ovo nadležno preduzeće da navodnjavanje bude zabranjeno.
- Moramo sve učiniti da zaštitimo naše zaštićeno područje, Bačkotopolsko jezero, koje je i značajno ribarsko područje, pošto mi svake godine tu prodamo preko 600 dozvola. Smatram da je i unapređenje sportskog rekreativnog ribolova takođe značajno, jer je to jedan važan segment naše turističke ponude - istakao je Satmari.