НАШЛО СЕ РЕШЕЊЕ ЗА БАЧКОТОПОЛСКО ЈЕЗЕРО Вода безбедна за купаче, почетком следеће године тендер за радове на каналу Тиса-Чик-Криваја
На основу микробиолошког испитивања узорка површинске воде Бачкотополског језера, које је Завод за јавно здравље Суботица урадио 19. јуна, ова вода – према Уредби о граничним вредностима загађујућих материја у површинским и подземним водама и седименту и роковима за њихово достизање – спада у III класу и безбедна је за купање.
- Површинске воде које припадају овој класи обезбеђују на основу граничних микробиолошких вредности елемената квалитета услове за живот и заштиту ципринида и могу се користити у следеће сврхе: купање и рекреацију, наводњавање, индустријску употребу у смислу процесне и расхладне воде, као и за снабдевање водом за пиће уз претходни третман коагулацијом, флокулацијом, филтрацијом и дезинфекцијом - објашњавају из Завода за јавно здравље Суботица за Маглочистач.
Истовремено, на основу резултата физичко-хемијских испитивања, исти узорак површинске воде узет код трећег мола припада V класи квалитета због повећане pH вредности и повећане вредности укупног органског угљеника. Овакви параметр указују на присуство амонијака и фосфора који су довели до повећаног броја алги у језеру, што је карактеристично за површинске воде у које се спира вода са ораница или у које се испуштају мање количине отпадних вода.
Истовремено, према SWQI (Serbian Water Quality Index) анализи, која приказује опште стање површинских вода и која је базирана на 10 индикатора према којима је 100 идеалан збир удела квалитета свих параметара, вода у Бачкотополском језеру са збиром 55 има лош статус.
Водостај у опадању
У Бачкотополском језеру је ниво воде 25. јуна био на коти 96,94 мнм, што је за 6 центиметара ниже од коте забране наводњавања, а како је она на 97 мнм, према информацијама из "Вода Војводине" наводњавања тренутно нема. Након пролећних киша које су биле поправиле водостај у овој акумулацији, он је од почетка јуна и сушног периода поново у константном опадању.
Тако је првог дана ове године вода досезала 96,42 мнм, да би се првих дана јуна одржавала на 97,11 – што је уједно и највиши измерен ниво у 2025. године, али је са растом температура и периодом дужим од месец дана без киша, потом почела поново да опада.
Премда је у октобру прошле године предузеће Аquа Тоp из Бачке Тополе, које управља заштићеним подручјем Парка природе "Бачкотополске долине", као и рибарским подручјем Бачкотополско језеро, у свом допису Водама Војводине упутило апел да се забрани наводњавање, из овог водопривредног предузећа кажу да ће наводњавања бити у складу са законом – уколико хидролошка ситуација то буде дозвољавала.
- Уколико хидролошка ситуација буде повољна, биће дозвољено свима да користе воду из акумулације за наводњавање, без изузетка. Закон о водама дефинише да се вода мора користити рационално и економично, и у складу са тим потребно је утврдити и тачне термине наводњавања за сваког корисника како се не би преклапали и угрожавали међусобно - кажу у ЈВП Воде Војводине.
Почетком следеће године тендери за изградњу канала Чик-Криваја
За систем канала Чик–Криваја, који ће из Тисе допремати воду до Бачкотополског језера и тиме дугорочно решити проблем варирања водостаја у овој акумулацији, тренутно се ради пројектно-техничка документација, која би требало да буде готова до краја године – одговарају из ЈВП Воде Војводине.
- Почетком следеће године биће спроведене тендерске процедуре у складу са Законом о јавним набавкама, а када све то буде готово треба очекивати и почетак радова - прецизирају у свом одговору.
Док се чека изградња повезног канала, ради се на уређењу водотока Криваје – речице на којој је и изграђена акумулација, али и на уклањању нелегално изграђених брана на водотоковима узводно од језера, за које су пријаве у протеклом периоду подносили и грађани, али и предузеће Аqua Tоp у октобру 2024. године, а које је указало на чак пет таквих локација.
- Након пријава о нелегалним бранама, ДТД Северна Бачка Суботица је интервенисало на устави на Павловачком каналу и на железничком пропусту на том каналу. У решавање проблема била је укључна водна инспекција и полиција. Препреке су уклоњене, терен се редовно обилази, а ЈВП Воде Војводине у вези са овим није подносило кривичне пријаве - одговарају из овог водопривредног предузећа за наш портал.
Они кажу и да је током протекле две године водоток Криваје уређен како би се омогућио несметан проток воде и обезбедило наводњавање у летњим месецима. Радове је извело ЈВП Воде Војводине у оквиру уговора о редовном одржавању, као и уговора о уређењу водотока Криваја.
Значајно рибарско подручје- годишње се изда 600 дозвола
Председник Општине Бачка Топола, Адриан Сатмари, у изјави за Маглочистач каже да се у наредним недељама због високих температура ваздуха може очекивати даљи пад водостаја у бачкотополској акумулацију, и још једном наглашава да је за проблем варирања нивоа воде за акумулације на територији општине једино решење изградња канала.
- Дугорочно решење за Бачкотополско језеро је једино изградња канала Тиса-Чик-Криваја, који је сада изграђен до Чантавира. Ми такође имамо и језеро у Старој Моравици, као и језеро на Панонији, и на њих не смемо да заборавимо и њихово водоснабдевање такође треба да буде на дневном реду - истиче Сатмари.
Као пример да такав сиситем добро функционише, он наводи језеро у Светићеву:
- Имамо пример језера у Светићеву које је већ повезано са тим каналом, са Тисом, где видимо да је водостај у том језеру на максимуму и нема проблема са варирањем нивоа воде. Тако ће бити и са Бачкотополским језером - очекује Сатмари.
Он наглашава да локална самоуправа прати и ситуацију на језеру, али и пројекат изградње каналске мреже, те каже да је "препарцелација већ урађена, а траса канала видљива на ГеоСрбији, док је према незваничним информацијама у току експроприација тих парцела".
Упитан за повратне информације из ЈВП Вода Војводине о корацима поднетим поводом апела које је Аqуа Топ упутио том предузећу прошле године, Сатмари одговара да нису добили одговор, али да и даље апелују на ово надлежно предузеће да наводњавање буде забрањено.
- Морамо све учинити да заштитимо наше заштићено подручје, Бачкотополско језеро, које је и значајно рибарско подручје, пошто ми сваке године ту продамо преко 600 дозвола. Сматрам да је и унапређење спортског рекреативног риболова такође значајно, јер је то један важан сегмент наше туристичке понуде - истакао је Сатмари.