IZMEĐU ALIBUNARA I KOVAČICE NIČE NAJVEĆA VETROELEKTRANA Imaće 142 turbine, a javni uvid projekta do 20. avgusta
Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine stavio je na javni uvid Nacrt prostornog plana područja posebne namene za izgradnju vetroelektrane Samoš na teritoriji opština Alibunar i Kovačica, sa izveštajem o strateškoj proceni uticaja prostornog plana na životnu sredinu.
lanirani vetropark Samoš predstavlja objekat veoma velikog obima – imaće 142 turbine sa očekivanom ukupnom snagom 923 MW, što ga čini najvećim projektom ove vrste u Srbiji, navedeno je u Planu čiji je nosilac izrade Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine, a obrađivač JP Zavod za urbanizam Vojvodine Novi Sad.
Projektno-tehničku dokumentaciju je izradila firma AAEC Energy Consulting d.o.o. Novi Sad, dok investitor nije naveden.
Inače, ova firma bila je navedena kao investitor kada je Nacrt plana bio na ranom javnom uvidu prošle godine. AAEC Energy Consulting je, prema podacima sa APR-a, u stopostotnom vlasništvu firme Arhitektura atelje iz Žablja, a zakonski zastupnik novosadske firme je Lazar Lazendić, koji je ujedno i vlasnik firme iz Žablja.
Lazendić je i direktor projekata kompanije WV-International u Srbiji, koja je početkom godine prodala projekte vetroparkova Alibunar 1 i 2 kineskom proizvođaču vetroturbina SANY Renewable Energy.
Novoplanirana vetroelektrana Samoš prostorno se naslanja na teritoriju obuhvata vetroparka Kovačica (VP Kovačica snage 104,5 MW koji je pušten u rad 2018 I VP Pupin snage 100 MW koji u probnom radu), kao i planiranog vetroparka Crepaja snage 220 MW (u postupku izrade planske i tehničke dokumentacije).
Zona za izgradnju vetrogeneratora obuhvata poljoprivredne površine na području do 30 km u prečniku, u delovima opština Kovačica i Alibunar, odnosno u delovima katastarskih opština Uzdin, Kovačica, Padina, Samoš u opštini Kovačica, kao i u delovima katastarskih opština Ilandža, Novi Kozjak, Seleuš i Dobrica u opštini Alibunar.
Gradnja vetroelektrane je planirana kroz dve etape: u etapi 1 u planu je realizacija vetroelektrane Samoš 1 planirane minimalne instalisane snage 423MW, dok je u etapi 2 planirana realizacija vetroelektrane Samoš 2
minimalne instalisane snage 500 MW.
Maksimalna visina vetrogeneratora je oko 250 metara, a pojedinačna snaga vetrogeneratora je do 8 MW, odnosno i veće snage u zavisnosti od tehničko-tehnoloških zahteva, stoji u dokumentu.
Na ukupnoj površini od 2255,4 ha, u okviru kompleksa gradiće se i interni putevi, priključci na državne puteve, transformatorske stanice sa priključnim dalekovodima, podzemna kablovska mreža kojom se povezuju vetrogeneratori sa planiranim trafostanicama, baterijska skladišta i energetski objekti za skladištenje proizvedene električne energije, kao i sadržaji u funkciji monitoringa vetra.
Javni uvid traje do 20. avgusta.