ИЗМЕЂУ АЛИБУНАРА И КОВАЧИЦЕ НИЧЕ НАЈВЕЋА ВЕТРОЕЛЕКТРАНА Имаће 142 турбине, а јавни увид пројекта до 20. августа
Покрајински секретаријат за урбанизам и заштиту животне средине ставио је на јавни увид Нацрт просторног плана подручја посебне намене за изградњу ветроелектране Самош на територији општина Алибунар и Ковачица, са извештајем о стратешкој процени утицаја просторног плана на животну средину.
ланирани ветропарк Самош представља објекат веома великог обима – имаће 142 турбине са очекиваном укупном снагом 923 МW, што га чини највећим пројектом ове врсте у Србији, наведено је у Плану чији је носилац израде Покрајински секретаријат за урбанизам и заштиту животне средине, а обрађивач ЈП Завод за урбанизам Војводине Нови Сад.
Пројектно-техничку документацију је израдила фирма AAEC Energy Consulting d.o.o. Нови Сад, док инвеститор није наведен.
Иначе, ова фирма била је наведена као инвеститор када је Нацрт плана био на раном јавном увиду прошле године. AAEC Energy Consulting је, према подацима са АПР-а, у стопостотном власништву фирме Архитектура атеље из Жабља, а законски заступник новосадске фирме је Лазар Лазендић, који је уједно и власник фирме из Жабља.
Лазендић је и директор пројеката компаније WV-International у Србији, која је почетком године продала пројекте ветропаркова Алибунар 1 и 2 кинеском произвођачу ветротурбина SANY Renewable Energy.
Новопланирана ветроелектрана Самош просторно се наслања на територију обухвата ветропарка Ковачица (ВП Ковачица снаге 104,5 МW који је пуштен у рад 2018 И ВП Пупин снаге 100 МW који у пробном раду), као и планираног ветропарка Црепаја снаге 220 МW (у поступку израде планске и техничке документације).
Зона за изградњу ветрогенератора обухвата пољопривредне површине на подручју до 30 км у пречнику, у деловима општина Ковачица и Алибунар, односно у деловима катастарских општина Уздин, Ковачица, Падина, Самош у општини Ковачица, као и у деловима катастарских општина Иланџа, Нови Козјак, Селеуш и Добрица у општини Алибунар.
Градња ветроелектране је планирана кроз две етапе: у етапи 1 у плану је реализација ветроелектране Самош 1 планиране минималне инсталисане снаге 423МW, док је у етапи 2 планирана реализација ветроелектране Самош 2
минималне инсталисане снаге 500 МW.
Максимална висина ветрогенератора је око 250 метара, а појединачна снага ветрогенератора је до 8 МW, односно и веће снаге у зависности од техничко-технолошких захтева, стоји у документу.
На укупној површини од 2255,4 ха, у оквиру комплекса градиће се и интерни путеви, прикључци на државне путеве, трансформаторске станице са прикључним далеководима, подземна кабловска мрежа којом се повезују ветрогенератори са планираним трафостаницама, батеријска складишта и енергетски објекти за складиштење произведене електричне енергије, као и садржаји у функцији мониторинга ветра.
Јавни увид траје до 20. августа.