DAN SOMBORA Burna, ali mudro izatkana varoška istorija
SOMBOR: Svečanom akademijom u somborskom Narodnom pozorištu obeležen je Dan grada, u spomen na 17. februar 1749. godine, kada je elibertacionom poveljom austrijske nadvojvotkinje, ugarske kraljice i imperatorke Marije Terezije Habzburške, Sombor stekao status slobodnog kraljevskog grada.
Pored predstavnika gradova-pobratima, diplomatskog kora kao i lokalnog privrednog, političkog, kulturnog i sportskog života, svečanu akademiju su uveličala i dva ministra u vladi Republike Srbije, Goran Vesić i Tomislav Žigmanov.
Sledeći decenijsku tradiciju ova akademija je bila prilika i da se lokalna samouprava zahvali svima onima koji su uložili trud u razvoj grada, ali i da ukažu počast laureatu Povelje grada, koja je ove godine pripala Milici Nađ, volonterki Crvenog krsta i učenici prvog razreda Srednje medicinske škole „Dr Ružica Rip“. Milica je, koristeći stečena znanja iz pružanja prve pomoći spasila život starije sugrađanke koju je zatekla bez svesti na ulici, što je izazvalo i veliku medijsku pažnju srpske javnosti.
Pored Milice kao laureata Povelje grada, odgovarajuće zahvalnice su dobili Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika kulture u Petrovaradinu, kao i Jelena Filipović, arhitekta-konzervator iz te ustanove, Srpska čitaonica „Laza Kostić“, Mađarska građanska kasina, Srednja tehnička škola, Narodno pozorište Sombor, dr Lidija Neranyić Čanda, Centar za razvoj obrazovanja „Planeta“, UG „Somborska filharmonija“, MZ Kolut, Udruženje slepih i slabovidih, Karate klub „Ravangrad“, Vinarija „Vrt“ iz Riđice i Turistička organizacija grada Sombora.
Podsećajući da je sedmovekovna istorija grada kojem je na čelu bila često burna, ali i mudro izatkana, gradonačelnik Antonio Ratković je u svom govoru citirao Miku Antića i njegove reči posvećene Somboru.
- Istorija našeg grada je mnogo više od elibertacione povelje kojom je Sombor postao slobodan grad, ali ona je bila prava prekretnica u privrednom, političkom, kulturnom i javnom životu u njegovoj istoriji – rekao je Ratković, naglašavajući da su svi njegovi stanovnici donosili novi kvalitet života Sombora, kao i neophodnost da se radi više i stvaraju dela za potomke.
Ministar Goran Vesić na društvenim mrežama je objavio siže svog boravka u Somboru, naglasivši da je Somborcima čestitao Dan grada u ime predsednika Aleksandra Vučića.
- Sombor je grad sa bogatom istorijom i mesto u kome žive pripadnici 21 različite nacije. To je njegovo bogastvo koje mora da neguje, a mi nastavljamo sa velikim projektima u ovom delu Srbije. Trenutno se završava Dom zdravlja, a kreće i druga faza projekta izgradnje kanalizacije u okviru projekta „Čista Srbija”. Gradićemo brzu saobraćajnicu od Bačkog Brega do Nakova i rekonstruisati prugu Sombor - Vrbas. Takođe, doneo sam odluku da se pokrene inicijativa da se Lučka kapetanija vrati u Bezdan. To je nešto što je nepravedno oduzeto Somboru i ovom delu zemlje i to ćemo ispraviti - naveo je Goran Vesić, dodajući da ga za Sombor, gde je služio vojsku, vežu brojne uspomene.
Gradonačelnik je nabrojao više značajnih, pre svega infrastrukturnih, projekata koji su završeni u periodu između dva Dana grada, kao i onih koji će biti započeti ove godine.
- Način na koji je Sombor izborio status slobodnog kraljevskog grada može biti veoma poučan i danas, kada se kao država suočavamo sa brojnim svetskim izazovima – naglasio je Goran Vesić, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, uz opasku da je upravo u Somboru služio vojni rok što ga posebno veže za grad koji je davne 1749. godine, ne pristajući da iz statusa slobodnih graničara ratnika bude preveden prostim aktom države na novi status komorskih podanika, odnosno bezemljaša, za tadašnjih 150.000 zlatnih forinti ishodovao svoju slobodu. – Ovaj primer služi kao dokaz da mali narodi, kao što je naš, moraju da budu uspešni i da koriste sve metode kako bi sačuvali svoju slobodu i mir, mir koji znači ekonomski, ali i razvoj svake vrste – rekao je Vesić, izražavajući spremnost Vlade Srbije da dalje ulaže u razvoj infrastrukture ovog kraja, što ujedno predstavlja nezaobilazan preduslov za dolazak više investicija. Prošle godine je Srbija uspela da privuče 4,4 milijarde evra direktnih stranih ulaganja, što je najviše u Evropi, zahvaljujući pre svega ulaganjima u infrastrukturu, koja su za ovu godinu predviđena na nivou od čak 3,6 milijardi evra, naveo je ministar Vesić.
- Pored izgradnje nove železničke pruge koja će Sombor povezati sa Vrbasom, pa samim tim i sa krakom brze pruge Beograd-Novi Sad-Subotica-Budimpešta, ove godine ćemo upravo od Sombora krenuti sa izgradnjom „Osmeha Vojvodine“, brze ceste od graničnog prelaza Bački Breg do Nakova, što će poslužiti ne samo Vojvodini i Srbiji, već i Rumuniji, Mađarskoj pa i Hrvatskoj. Brza cesta, kao decenijski san Somboraca, znači i brži dolazak investicija, a činjenica da su predstavnici ovog grada bili najekspeditivniji u obavljanju pripremnih poslova za ovaj poduhvat, kao što je planska dokumentacija i eksproprijacija, doprinela je tome da radovi prvo počnu od prelaza Bački Breg do Sombora i dalje ka Kuli i Vrbasu – pohvalio je ovdašnju administraciju resorni ministar saobraćaja Goran Vesić.
U Kulturno- umetničkom delu programa svečanosti posvećene Danu grada učestvovali su glumci Narodnog pozrišta, učenici Osnovne i srednje muzičke škole „Petar Konjović“, Gimnazije „Veljko Petrović“ i mališani hora „Šareni vokali“.
M. Miljenović