ДАН СОМБОРА Бурна, али мудро изаткана варошка историја
СОМБОР: Свечаном академијом у сомборском Народном позоришту обележен је Дан града, у спомен на 17. фебруар 1749. године, када је елибертационом повељом аустријске надвојвоткиње, угарске краљице и императорке Марије Терезије Хабзбуршке, Сомбор стекао статус слободног краљевског града.
Поред представника градова-побратима, дипломатског кора као и локалног привредног, политичког, културног и спортског живота, свечану академију су увеличала и два министра у влади Републике Србије, Горан Весић и Томислав Жигманов.
Следећи деценијску традицију ова академија је била прилика и да се локална самоуправа захвали свима онима који су уложили труд у развој града, али и да укажу почаст лауреату Повеље града, која је ове године припала Милици Нађ, волонтерки Црвеног крста и ученици првог разреда Средње медицинске школе „Др Ружица Рип“. Милица је, користећи стечена знања из пружања прве помоћи спасила живот старије суграђанке коју је затекла без свести на улици, што је изазвало и велику медијску пажњу српске јавности.
Поред Милице као лауреата Повеље града, одговарајуће захвалнице су добили Покрајински завод за заштиту споменика културе у Петроварадину, као и Јелена Филиповић, архитекта-конзерватор из те установе, Српска читаоница „Лаза Костић“, Мађарска грађанска касина, Средња техничка школа, Народно позориште Сомбор, др Лидија Nеranyić Чанда, Центар за развој образовања „Планета“, УГ „Сомборска филхармонија“, МЗ Колут, Удружење слепих и слабовидих, Карате клуб „Раванград“, Винарија „Врт“ из Риђице и Туристичка организација града Сомбора.
Подсећајући да је седмовековна историја града којем је на челу била често бурна, али и мудро изаткана, градоначелник Антонио Ратковић је у свом говору цитирао Мику Антића и његове речи посвећене Сомбору.
- Историја нашег града је много више од елибертационе повеље којом је Сомбор постао слободан град, али она је била права прекретница у привредном, политичком, културном и јавном животу у његовој историји – рекао је Ратковић, наглашавајући да су сви његови становници доносили нови квалитет живота Сомбора, као и неопходност да се ради више и стварају дела за потомке.
Министар Горан Весић на друштвеним мрежама је објавио сиже свог боравка у Сомбору, нагласивши да је Сомборцима честитао Дан града у име председника Александра Вучића.
- Сомбор је град са богатом историјом и место у коме живе припадници 21 различите нације. То је његово богаство које мора да негује, а ми настављамо са великим пројектима у овом делу Србије. Тренутно се завршава Дом здравља, а креће и друга фаза пројекта изградње канализације у оквиру пројекта „Чиста Србија”. Градићемо брзу саобраћајницу од Бачког Брега до Накова и реконструисати пругу Сомбор - Врбас. Такође, донео сам одлуку да се покрене иницијатива да се Лучка капетанија врати у Бездан. То је нешто што је неправедно одузето Сомбору и овом делу земље и то ћемо исправити - навео је Горан Весић, додајући да га за Сомбор, где је служио војску, вежу бројне успомене.
Градоначелник је набројао више значајних, пре свега инфраструктурних, пројеката који су завршени у периоду између два Дана града, као и оних који ће бити започети ове године.
- Начин на који је Сомбор изборио статус слободног краљевског града може бити веома поучан и данас, када се као држава суочавамо са бројним светским изазовима – нагласио је Горан Весић, министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, уз опаску да је управо у Сомбору служио војни рок што га посебно веже за град који је давне 1749. године, не пристајући да из статуса слободних граничара ратника буде преведен простим актом државе на нови статус коморских поданика, односно беземљаша, за тадашњих 150.000 златних форинти исходовао своју слободу. – Овај пример служи као доказ да мали народи, као што је наш, морају да буду успешни и да користе све методе како би сачували своју слободу и мир, мир који значи економски, али и развој сваке врсте – рекао је Весић, изражавајући спремност Владе Србије да даље улаже у развој инфраструктуре овог краја, што уједно представља незаобилазан предуслов за долазак више инвестиција. Прошле године је Србија успела да привуче 4,4 милијарде евра директних страних улагања, што је највише у Европи, захваљујући пре свега улагањима у инфраструктуру, која су за ову годину предвиђена на нивоу од чак 3,6 милијарди евра, навео је министар Весић.
- Поред изградње нове железничке пруге која ће Сомбор повезати са Врбасом, па самим тим и са краком брзе пруге Београд-Нови Сад-Суботица-Будимпешта, ове године ћемо управо од Сомбора кренути са изградњом „Осмеха Војводине“, брзе цесте од граничног прелаза Бачки Брег до Накова, што ће послужити не само Војводини и Србији, већ и Румунији, Мађарској па и Хрватској. Брза цеста, као деценијски сан Сомбораца, значи и бржи долазак инвестиција, а чињеница да су представници овог града били најекспедитивнији у обављању припремних послова за овај подухват, као што је планска документација и експропријација, допринела је томе да радови прво почну од прелаза Бачки Брег до Сомбора и даље ка Кули и Врбасу – похвалио је овдашњу администрацију ресорни министар саобраћаја Горан Весић.
У Културно- уметничком делу програма свечаности посвећене Дану града учествовали су глумци Народног позришта, ученици Основне и средње музичке школе „Петар Коњовић“, Гимназије „Вељко Петровић“ и малишани хора „Шарени вокали“.
М. Миљеновић