Građani odahnuli, radnici kafilerije zabrinuti
SOMBOR: Godinama, čak decenijama unazad Veterinarska ustanova „Proteinka“ je možda celu zemlju uspešno oslobađala animalnog otpada, ali je smradom koji se širio iz njenih pogona ujedno zagorčavala život Somborcima.
Konačno, nakon bezbroj najava, polovinom prošlog meseca njeni pogoni su prestali sa radom, a nakon što je razrešen dosadašnji direktor Đorđe Zorić, na mestu vršioca dužnosti direktora našao se Milorad Veljović.
Prema najavama, novi direktor trebao je da završi proces pripajanja somborske kafilerije državnoj firmi „Energo Zelena“ iz Inđije. Zahvaljujući tome, građani su konačno odahnuli, ali je od pre nekoliko dana kafilerija ponovo predmet rasprava u gradu i to zbog sudbine radnika ovog preduzeća.
Tokom procesa gašenja VU „ Proteinka“ u skladu sa nedavno donesenom Strategijom o sporednim proizvodima životinjskog porekla (SPŽP), somborska kafilerija je predviđena da bude takozvana transferna stanica u kojoj bi se, do transporta u moderne prerađivačke pogone inđijske „Energo Zelene“, prikupljao animalni otpad sa područja zapadne Bačke, dok bi deo radnika bio preuzet od jedinog sertifikovanog prerađivača sporednih proizvoda životinjskog porekla, a deo bio rešen kroz neki vid socijalnog programa.
Nemir u radnike je unela odluka novog v.d. direktora Veljovića, po kojoj, usled prekida dotadašnjeg načina rada, nije potrebno da zaposleni dolaze na posao, a da im pri tome, prema njihovim rečima, nije razjašnjena konačna sudbina. Zato je u četvrtak održan otvoreni sastanak ispred kapije „Proteinke“ kojem su pored zaposlenih prisustvovali i predstavnici Samostalnog sindikata Srbije zaposlenih u poljoprivredi, prehrambenoj i duvanskoj industriji i vodoprivredi iz centrale u Beogradu.
Ovlašćeni predstavnik radnika za pregovore sa rukovodstvom, Dejan Đumić je pojasnio da je pre desetak dana došlo do prisilnog udaljavanja zaposlenih sa radnih mesta od strane vršioca dužnosti direktora Milorada Veljovića i da od tada do danas, nisu dobili bilo kakve informacije o statusu, kako od direktora, tako ni od predstavnika lokalne samouprave, koji su želeli da učestvuju u rešavanju ovog problema. Predočio je da na računu preduzeća ima sredstava za isplatu jedne plate, te da nakon toga, ukoliko fabrika ne bude poslovala, i ne bude rešen status zaposlenih, „Proteinka” ide u gubitak.
Zaposleni su doneli odluku da se u ponedeljak, ukoliko se ne postigne dogovor, nastavi rad i da se obezbedi redovan rad zaposlenim do konačnog statusa, da se traži izjašnjenje direktora oko pravnih akata koji su doneti ispred upravnog odbora, a koji su dostavljeni Vladi Republike Srbije i drugim državnim organima, vezani za statusne promene Veterinarske ustanove „Proteinka”, kao i da direktor u saradnji sa predstavnicima zaposlenih započne socijalni dijalog oko izrade socijalnog programa u Veterinarskoj ustanovi „Proteinka“, a pre pripajanja kompaniji „Energo Zelena“.
- Mi nismo zatvoreni, s obzirom na to da na današnji dan ne postoji rešenje Vlade Srbije, ne postoji rešenje ministarstva niti nadležnih veterinarskih institucija, koje su zadužene za naš rad. Postoji dakle samo jednostrana odluka v.d. direktora Milorada Veljovića, o obustavi rada. Ne postoji rešenje o kolektivnom godišnjem odmoru, ne postoji rešenje o korišćenju dela godišnjeg odmora od strane poslodavca - naveo je Đumić.
Sindikat zaposlenih u „Proteinci” je nakon sastanka izdao saopštenje u kome je izraženo nezadovoljstvo zbog trenutne situacije koja je prouzrokovana prestankom rada preduzeća i nepostojanjem blagovremenih informacija o realizaciji i pripremi socijalnog programa za rešavanje statusa zaposlenih. Izrazili su i sumnju da se firma dovodi u ekonomsko nepovoljnu situaciju, odnosno teško ekonomsko stanje, a što bi za posledicu imalo otežano rešavanje statusa zaposlenih.
M. Miljenović