Prodisaće naselje na rubu grada
ZRENJANIN: Godinama je Bagljaški kanal u Zrenjaninu predstavljao ogroman komunalni i ekološki problem, čije rešavanje se odlagalo u nedogled.
Žitelji ulica i naselja pokraj kojih prolazi ovaj kanal često su upozoravali na opasnost od zaraze koja vreba iz njega. Kanal koji ide obodom najvećeg zrenjaninskog naselja Bagljaš izgrađen je 60-ih godina prošlog veka. Osnovna namena mu je bila da prikuplja kišnu kanalizaciju i višak vode u tom delu Zrenjanina. Ali, vremenom je on dobrim delom pretvoren u kaljugu i smetlište obraslo ševarom i trskom, a i tamo gde je voda preovlađivala, po njoj su plivale hrpe raznovrsnog otpada.
Celom dužinom, od oko sedam kilometara, nesavesni pojedinci su zatrpavali kanal raznoraznim smećem, a obale su bile zarasle u trsku i korov, kao idealna legla komaraca i staništa pacova i zmija. A, onda je ove godine, konačno, počelo uređenje Bagljaškog kanala.
- Svedoci smo da je ovo višedecenijski problem. Bagljaški kanal je lepo zamišljen i on ima funkciju da prikuplja atmosferske vode od industrijske zone „Bagljaš“, pa duž ruba grada, do samog ulivanja u Begej. Velika sredstva smo odvojili u gradskom budžetu za 2015. godinu za sređivanje kanala – rekao je gradonačelnik Zrenjanina Čedomir Janjić prilikom jučerašnjeg obilaska radova na zacevljenju kanala kod novootvorenog Aviv parka.
Janjić je podsetio da su u prethodnom periodu urađeni neki propusti i da je omogućen protok vode u kanalu.
- Ideja je da kanal, tamo gde prolazi kroz naselje, bude zacevljen. To je jedino rešenje da sprečimo širenje neprijatnih mirisa i da podignemo kvalitet života građana na jedan viši nivo – istakao je Janjić i naglasio da će sledeće godine u budžetu biti predviđena nova sredstva za dalje zacevljenje.
Direktor Direkcije za izgradnju i uređenje Zrenjanina Goran Kravarušić objašnjava da se kod Aviv parka uređuje deonica u dužini od 500 metara i da je investicija vredna 40 miliona dinara. Izvođač radova je konzorcijum koji čini Vodoprivredno preduzeće „Srednji Banat“ i šljunkara „BMB“. Rok za završetak ovih radova je 60 dana.
-Tamo gde kanal prolazi kroz naselje, on će biti zacevljen, dok će na otvorenom prostoru biti održavan i svake godine čišćen, kako ne bismo ponovo dozvolili da bude zatrpan raznoraznim otpadom. Ove godine smo uložili ukupno 80 miliona dinara, prvo za kompletno čišćenje, a onda i za zacevljenje koje je u toku i koje će biti nastavljeno i naredne godine – kazao je Kravarušić.
Ž. Balaban